Kozmetik mağazası açmak (online kozmetik ürünleri satışı)

Kozmetik mağazası açmak ve kozmetik ürünleri satmak para kazanmak için tercih edebileceğiniz en kazançlı yollardan birisidir.
kozmetik mağazası açmak, online kozmetik ürünleri satışı

Hedef kitle büyük oranda kadınlardan oluşmaktadır. Bu da, bir ülkenin ekonomik durumu oldukça kötü olsa bile, yine de satış yapmaya devam edebileceğiniz anlamına gelmektedir. 
Dolayısıyla bu girişimi doğru bir şekilde yaptığınızda ve satış sürecini de etkin bir şekilde yönetmeyi başardığınızda, kazanmamak gibi bir durum olmayacaktır.
Elbette ki her sektörde batma ya da başaramama riski söz konusudur. Özellikle de kozmetik ürünleri gibi, rekabet ortamı yüksek bir sektörde kazancın düşük olacağını düşünebilirsiniz. Bu düşünce kısmen doğru, kısmen de yanlıştır. “Kısmen” diyorum çünkü bu işi nasıl, hangi yöntem ile yapacağınıza göre karlı çıkma ihtimaliniz değişkenlik gösterecektir.
Bu aşamada iki temel ayrımdan bahsetmek istiyorum. Kozmetik ürünleri satmak isteyen bir girişimci önce şuna karar vermelidir; satışını fiziksel ortamda mı yoksa internet ortamında mı yapacak? 
Fiziksel ortam derken kasettiğim şey, geleneksel olarak dükkan kiralamak ve dükkandan satış yapmak şeklindedir. Mahallede, sokak arasında bir yer açıp oradan satış yapmak, tam olarak bu tercihi tanımlayan bir örnektir.
Bir diğer yandan ise internet ortamında yani online olarak satış yapmayı tercih edebilirsiniz. Bu durumda aynı zamanda e-ticaret yapmış olursunuz ve mağazanız ile ilgili tüm işlemleri bilgisayarınızın başında, internet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.
Yazının devamında bu iki yöntemi de kapsamlı ve detaylı bir şekilde ele alacağım ancak dilerseniz öncesinde kozmetik mağazası açma maliyeti ne kadar bundan bahsedelim.

Kozmetik mağazası açma maliyeti ne kadar?

Kozmetik mağazası açma maliyetini etkileyen birden fazla kalem söz konusudur. Bu kalemler ise satışı hangi temelde yapacağınıza göre önemli ölçüde değişkenlik göstermektedir. Dolayısıyla bir maliyet hesabının yapılabilmesi, ortaya tahmini bir sermayenin sunulabilmesi için önce satışları fiziksel bir ortamda mı yoksa internet ortamında online olarak mı yapacağınızı belirlemeniz gerekiyor.
Buna göre, her iki temeli de dikkate alarak, ortalama bir maliyet hesabını şöyle yapabiliriz;
İster online kozmetik satışı isterseniz de sokak arasında bir mağaza açarak satış yapmayı tercih edin, her iki durumda da şirket sahibi olmanız gerekmektedir. Çünkü ilgili yasalara uygunsuz bir şekilde vergi vermeden satış yapamazsınız. Üstelik toptan mal tedarik edebilmeniz ya da bayilik alabilmeniz için bile yine bir şirketinizin olması gerekmektedir. Dolayısıyla şirket olmazsa olmazdır.
Son yıllarda en çok tercih edilen şirket türü “şahıs şirketi” olarak adlandırılan şirket modelidir. Bunun nedeni ise bu şirket modelinin özellikle de bireysel satıcılar için çok daha uygun olması ve internetten satış yapmak konusunda da son derece avantajlı olmasıdır.
Şahıs şirketi aynı zamanda en düşük masraflı şirket modeli olması ile de avantajlıdır. Bu bağlamda, kozmetik ürünleri satışı yapmak isteyenlerin de bu şirket modelini tercih edeceklerini düşünerek bir maliyet hesaplaması yapacağım.
Şahıs şirketi kurma – açma işlemi bir günlük bir işlemdir. Bu işlem için gerekli belgelerin tedariği ve gerekli masrafların ödenmesi gerekir. Bu ödemeler toptan bir defa yapılır ve en fazla 2000 TL civarındadır. 
Bu ödeme yapıldıktan sonraki aylarda bazı temel muhasebe giderleri olacaktır. O giderler 200 TL civarındadır.
Yazının buraya kadar olan kısmında kozmetik mağazası açmak için herşeyden önce bir şirket sahibi olunması gerektiğini ve bunun için de 2000 TL gibi bir meblağın yeterli olacağını anlamış olduk.
Bu meblağa ek olarak ise bazı masraflar söz konusudur. Bu masraflar şöyledir; fiziksel ortamda satış yapılacaksa; elektrik, su, ısınma – serinleme ve mağazanın kirası şeklindedir.
Şimdi burada faturaların size her ay oldukça yük getireceğini söyleyebilirim. Özellikle son yıllarda elektrik ve doğalgaz faturalarına yapılan zamlar ile bunu daha net anlayabileceğinizi tahmin ediyorum.
Öte yandan son yıllarda hem ev hem de işyerleri için kiralar pek çok büyükşehirde %100’den daha fazla zamlanmıştır. Bu kriterleri dikkate alarak her ay ortalama 6-7 bin TL ödeme yapmanızın gerekli olacağını söyleyebilirim.
Ben sizlere daha iyi bir seçenek sunuyorum ve online kozmetik satışı yapmanızı öneriyorum. Çünkü internetten kozmetik ürün satmak yukarıda sıralandırdığım – şahıs şirketi hariç – diğer tüm masraflardan kurtulmanızı sağlayacaktır. Bu gerçekten de büyük bir ferahlık! değil mi?
Dolayısıyla kozmetik mağazası açmak isteyen birisine kesinlikle internet ortamında bunu yapmasını öneriyorum çünkü pek çok açıdan daha avantajlı. Hem maliyeti düşük hem de satış sürecinin yönetimi daha kolay.
Fiziksel bir mağazada tüm süreci tek başına sürdürmeniz neredeyse imkansızdır ancak sanal mağazanızda ise bunu yapabilmeniz mümkündür.

Online kozmetik satışı nasıl yapılır?

Online kozmetik satışı yapabilmek için önce şirket sahibi olmak gerekir. Bundan bahsetmiştim ve sadece bir günde kolayca açabileceğinizi de söylemiştim. O halde tekrar bu konudan bahsetmeyeceğim.
Sonrasında yapmanız gereken ise bir toptancı bulmak ya da bayilik almaktır. Bayilik veren kozmetik firmaları internette küçük bir araştırma yaptığınızda kolayca bulabilirsiniz. Öte yandan toptan kozmetik ürün satışı yapan firmalara ister internetten isterseniz de bizzat kendiniz giderek görüşme sağlayabilir ve anlaşma yaparak mal temin edebilirsiniz.
Bayilik veren popüler ve en iyi kozmetik firmalarından (mağazalarından) bazıları; doğuş, elca, ersağ, hunca, kiko ve oriflame olarak sıralandırılabilir. Bu firmaların web sitelerindeki “bayilik” bağlantısını kullanarak başvuru ve diğer işlemleri yapabilirsiniz.
Kozmetik satışı için mal tedarik etmeden önce satışı kanaldan yapacağınıza da bu süreçte karar vermelisiniz. İnternet o kadar geniş bir dünya ki, satış yapabileceğiniz birçok farklı kanal bulunmaktadır.
Buna göre, başlıca satış kanalları aşağıdaki gibi özetleyebiliriz.
– E-ticaret sitenizi açabilir, bu siteniz üzerinden satış yapabilirsiniz.
E-ticaret paketi satan yazılım firmaları bulunmaktadır. Bu yazılım firmalarını ve e-ticaret sitesi paketlerini, hizmetleri yine google kullanarak kolayca bulabilirsiniz.
Bu firmalar sizlere sadece altyapıyı satmakla kalmaz aynı zamanda bu altyapıyı nasıl kullanacağınızı da öğretirler.
– Instagram butiği açabilir, bu butik üzerinden satış yapabilirsiniz. 
Instagram kozmetik butiği açarak, bu butikte ürünlerin görsellerini paylaşıp satışlarınızı yapabilirsiniz. Bu durumda hesabı “işletme hesabı” olarak ayarlardan ayarlamalısınız ve reklam imkanlarından faydalanarak sayfanıza potansiyel müşterileri çekmelisiniz.
– Trendyol, Hepsiburada gibi alışveriş platformları bünyesinde bir mağaza olarak satış yapabilirsiniz.
Bu türden büyük alışveriş platformlarının en önemli avantajı ise kolay bir şekilde müşterilere ulaşmanızı sağlıyor olmasıdır ancak dezavantajı ise komisyon alıyor olmalarıdır.

Komisyonlu kozmetik satışı yapmak

Sıfırdan kendi mağazanızı açmak yerine tercih edebileceğiniz bir diğer alternatif yöntem ise komisyonlu kozmetik satış yapmaktır. Bu yöntem, özellikle de yazının bu kısmına kadar bahsetmiş olduğum sıfırdan mağaza açma yöntemi ile kıyaslandığında “sıfır sermayeli” olması ile büyük avantajdır.
Yani komisyonlu kozmetik satışı için herhangi bir ücret ödemeniz gerekmiyor. Yapmanız gereken tek şey “satış ortaklığı” ya da “katalogla satış” programı olan firmaları bulmak ve bu firmalara kayıt olarak, sonrasında satış yapmaya başlamaktır.
Ne kadar çok ürün satışı, o kadar çok kazanç elde etmenizi sağlayacaktır. Fakat burada dikkat etmeniz gereken ayrıntı ise komisyon oranıdır. Her bir ürün için ya da belirli ürün grubu için kazanacağınız komisyon oranı, o firma tarafından belirlenmiştir. 
Bu yöntemin en önemli dezavantajı ise kazancının ciddi oranda düşük olmasıdır. Dolayısıyla bu yöntemi sadece ek gelir elde etmek isteyenlere ya da mağaza açma öncesi deneyim kazanmak isteyenlere önermekteyim.
Sonuç;
Evet bu yazıda evden para kazanmak isteyenlere özellikle ev kadınlarının da tercih edebileceği ev kadınlarına göre işler arasında da gördüğüm kozmetik ürün satışı işinden bahsettim. Bu işi kesinlikle internetten kozmetik ürün satmak şeklinde yapmalısınız.

Yorum yapın