Kıyafetlerimi satmak istiyorum (2. el kıyafet satmak)

 Kıyafetlerimi satmak istiyorum diyenler için en kolay yöntem ikinci el kıyafet satma uygulamaları üzerinden satmaktır.

Bu uygulamalardan en popüler olanları; dolap, gardrops, modacruz ve tarz2 dir. Onbinlerce kadın bu uygulamaları kullanıyor. Gün içerisinde binlerce kıyafet alınıyor ve satılıyor. Siz de bu ortamda kıyafetlerinizi rahatça satabilirsiniz.
Kullanabileceğiniz farklı uygulamalar da var ama bu bahsetmiş olduğum dört uygulama hem çok fazla kullanıcıya sahip olması sayesinde hem de tamamen sadece kıyafetlerin satışı için özel geliştirilmiş olması nedeniyle daha idealdir.
Üstelik uzun vadede kazanç sağlayanlar bile var. Bunun için daha önce yazmış olduğum yazılara bakabilirsiniz. Mesela toptan kıyafet alıp, bu uygulamalarda satarak uzun vadede iyi bir gelir elde edebilmeniz mümkün.
kıyafetlerimi satmak istiyorum

Kendi tecrübelerim doğrultusunda bu yöntemlere göre en hızlı ve en kazançlı bir şekilde nasıl satış yapabileceğinize dair de taktikler vermek istiyorum.

1. Kıyafet satma uygulamaları kullanarak satmak

Akıllı telefon kullanıyorsanız ve indirebileceğiniz dört tane popüler ikinci el kıyafet satma uygulamaları var.
Bu uygulamalar; dolap, gardrops, modacruz ve tarz2 isimli uygulamalardır. Bu uygulamaların özellikleri kendi aralarında biraz değişkenlik gösterse de, genel olarak aynı özelliklere sahip diyebiliriz.
Mesela hepsinde ortak olan özelliklerden bazıları;
– Çok fazla kategori seçeneği var. Bu sayede 2. el kıyafet satmak istiyorum diyenler, satmak istedikleri kıyafetleri en uygun kategoride satış sunabilirler. Yani daha fazla kategori seçeneğinin olması çok iyi bir avantaj sağlıyor çünkü alıcılar da almak istedikleri şeyleri daha kolay bulabiliyorlar. Satıcı açısından da satılacak kıyafetin daha hızlı bir şekilde satılması mümkün oluyor.
Örneğin tesettür kıyafetini satmak için tesettür kategorisini kullanabilirsiniz. Bu sayede normal elbise kategorisi altındaki alıcıları değil, sadece tesettür arayan alıcılara ulaşmış olursunuz. Böylece de, kısa sürede satış yapmış olursunuz.
– Parasal işlemler güvenli bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Bu bahsettiğimiz işlem, alıcı ve satıcı açısından önemli bir işlemdir. Mesela siz, bir şey sattıktan sonra paranızı mağdur olmadan almak istersiniz tabii ki. Hatta mümkünse en kısa sürede almak, banka hesabınızda o parayı görmek istersiniz.
İşte bunun için yine bu bahsettiğim kıyafet satma uygulamaları kullanmak son derece mantıklıdır. 
Diyelim ki bu uygulamaları kullanmak yerine instagramı, facebooku ya da diğer sosyal medya uygulamalarını kullandınız. İşte bu durumda o sosyal medya uygulamalarının “ödeme işlemleri” gibi bir altyapısı olmadığı için mağdur olma ihtimaliniz son derece yüksektir. 
Oysa yukarıda sıralandırdığımız uygulamaların hepsinin ödeme işlemleri altyapısı bulunmaktadır. Bu sayede her iki taraf, parasal işlemlerde endişe yaşamadan alım satım işlemlerini gerçekleştirir.
Kısacası; parasal işlemler ile ilgili içinizin rahat olmasını istiyorsanız, bu uygulamaları kullanmanız gerekiyor.
– Bu uygulamalar aracılık yaptığı için, sizi birçok derten de kurtarmış oluyorlar. Mesela alıcı bir sorun yaşadığı zaman, o uygulamanın destek ekibi var ve o ekip ile iletişime geçerek sorununu giderebiliyor. Aynı şekilde satıcı olarak, siz de bir sorun yaşarsanız hemen destek alabiliyorsunuz. Bu gerçekten de güzel bir avantaj sunuyor.
– Kullanımı kolay tasarımlara sahip oldukları için, satmak istediğiniz elbisenin fotoğrafını çekip, fiyatını yazarak sadece 2-3 dakikada satış yapmaya başlayabiliyorsunuz.
Kıyafet satma uygulamalarında satış nasıl yapılır?
Şimdi kısaca, kıyafetlerimi satmak istiyorum diyen birisi için, bu bahsettiğim kıyafet satma uygulamalarının mantığını izah etmek istiyorum.
Bu uygulamaların bazı özellikleri değişkenlik gösterse de, genelde hepsi aynı işleyiş mantığına ve altyapısına sahiptir. Bu yüzden aşağıda bahsedeceğim genel bilgiler işinize yarayacaktır.
Hesap açmak 
Hesap açmak için facebook hesabınızla kolayca giriş yapabiliyorsunuz. Uygulamayı indirdikten sonra zaten karşınıza hesap açma ekranı gelecektir.
Hesap açmak ücretsizdir yani hesap açtınız diye kimse sizden para istemez ya da banka hesabınızdan para çekilmez. Bu konuda rahat olabilirsiniz.
Dediğim gibi; facebook butonuna tıklayıp, kolayca facebook üzerinden hesap oluşturabilirsiniz ama diğer bir yöntem olarak mail adresi ile de hesap oluşturabilirsiniz. Tabii bu, biraz daha zahmetli bir işlem. 
Eğer siz bu yöntem ile hesap açmayı düşünüyorsanız ama takıldığınız yerler, konular varsa bu yazının yorumlar kısmında yazabilirsiniz. Size hemen yardımcı olurum.
İlan oluşturmak
Bu uygulamaların hepsinde ilan oluşturma işlemi var. Yani, satmak istediğiniz kıyafet için ilan oluşturmalısınız. 
İlan oluşturma işlemi, kendi içerisinde birçok aşamayı kapsıyor. Şimdi bu aşamaları özet geçeyim ve nelere dikkat etmeniz gerekir, bunları belirteyim.
– Kıyafeti yıkayıp, hazır hale getirmek. 
Eğer tamir edilmesi gereken bir durumu varsa, tamirini de yapın. Çünkü bu kıyafeti alacak olan kişi, aldıktan sonra çeşitli işlemler ile uğraşmak istemez; direkt olarak giymek ve kullanmak ister. Özellikle abiye gibi, özel günlerde – gecelerde giyilebilen elbiselerden bahsediyorsak bu çok daha önemli bir kriterdir.
– Kıyafetin fotoğrafını çekmek.
Bu işlem en önemli adımdır çünkü ne kadar güzel bir çekim yaparsanız, satılma şansı o derece çok artacaktır. Kıyafeti yıkadınız ve hazır hale getirdiniz. Şimdi güzel bir çekim yapabilmek, çok zor değildir. Kamerayı odaklayın, güneş ışığından faydalanarak kıyafetin detayları görünsün ve yüksek çözünürlükte çekim yapın. İşte bu kadar.
– Açıklama yazısını yazın. 
Açıklama yazısı, kıyafetin satılma ihtimalini arttıracak önemli bir ayrıntıdır. Bu yüzden, eğer kıyafetlerimi satmak istiyorum diyorsanız ve bunu 2. el kıyafet satma uygulamaları üzerinden kolaylıkla yapabilmek istiyorsanız, bu ayrıntıya dikkat etmelisiniz.
Açıklama yazısında, samimi bir şekilde o kıyafeti neden sattığınızı 2-3 cümle ile açıklamanızı tavsiye ederim. Mesela fazladan benzer birkaç modeliniz daha vardır, o yüzden satıyorsunuzdur ya da artık bedeni size olmuyordur vs.
– Fiyat belirleyin
Hemen, acil satılması için fiyat önemlidir ama tabii ki, sırf hızlı satılsın diye de, değerinden çok daha aşağıda bir fiyat belirlemeyin.
Aslında fiyat belirlemesi yapılırken, kullanmakta olduğunuz uygulama (dolap, gardrops, modacruz vs.) size yardımcı olmaktadır.
Genel kural ise yanlış hatırlamıyorsam; o giysinin güncel piyasa satış fiyatının %15 ila %20 kadar aşağısında bir fiyat belirlemek idealdi diye hatırlıyorum.
Mesela 100 TL güncel satış fiyatı olan bir kıyafeti satabilmeniz için 80-85 TL arası bir fiyat belirleyebilirsiniz.Ama tabii ki, fiyatı düşürebilecek çeşitli yan unsurlar da söz konusu. 
Mesela; çok giyilmiş olması, kusurlarının olması, renginin solması gibi; genel olarak, o kıyafetin “kullanılabilirliğini” düşüren çeşitli etkenler dolayısıyla kıyafetin parasal değerini de düşürmektedir.
Bu yüzden normalde 80 TL’ye satabileceğiniz bir giysiyi 70 TL’ye satmak durumunda kalabilirsiniz.
– Beden – ölçü, kıyafetin türü, rengi bilgilerini girin.
Bu küçük işlemleri de halletikten sonra artık ilanı oluşturabilir ve yayınlayabilirsiniz.

Kargo işlemleri

Birisi sizin kıyafetinizi satın aldığında, 3 gün içerisinde o kıyafeti kargoya vermeniz gerekiyor. Kullanmakta olduğunuz kıyafet satma uygulamasının anlaşmalı olduğu kargo firması hangisi ise o firmaya giderek kargo gönderimi yapmalısınız.
Kargo gönderimi çok basit bir işlemdir. Bir kod aracılığı ile gerçekleştirilmektedir. Kargo ya da referans kodu gibi isimlerle adlandırılan bu kodu satış panelinde görebilirsiniz.
Birisi sizin kıyafetinizi satın aldığında size zaten bildirim gelecektir. Bu bildirime tıkladığınızda satış paneline ulaşabilirsiniz. Bu panelde ilgili satış işlemi hakkında tüm bilgiler bulunmaktadır. Bu bilgilerden birisi de kargo gönderimi için kullanacağınız koddur.
Yapmanız gereken şey, kıyafeti kargo için hazır edip, firmanın anlaşmalı olduğu kargo firmasına gittikten sonra oradaki görevliye kodu göstermektir. Sonrasında ekstra hiçbir bilgi vermenize gerek kalmadan kargo gönderimi yapılmış olacaktır.
Kıyafeti gönderdikten sonra ise alıcıya ulaşmasını ve size onay vermesini beklemelisiniz. 3 gün içinde kargo ulaşmasını ve 3 gün içinde de alıcının onay vermesi dahil olmak üzere en fazla 6 günlük bir bekleme sürecinden bahsediyoruz ama bu bazen 2 güne kadar da düşebilir.
Onay aldığınızda ise artık paranızı çekebilirsiniz.

Para çekme işlemleri

Paranızı alabilmek için adınıza ait bir IBAN numarası olması lazım. Yani banka hesabınız varsa, sahip olduğunuz banka hesabının IBAN numarası ile para çekimi yapabilirsiniz.
IBAN numarasını nasıl, nereden öğrenirim diye düşünüyorsanız bunun için bankanızın mobil uygulamasını kullanabilirsiniz, bankamatiğe gidebilirsiniz, bankanın müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz ya da banka şubesine gidebilirsiniz.
Bu yöntemlerden en kolayı ise bankanın mobil uygulamasını kullanmaktır. Mobil uygulamaya girdiğinizde hesap bilgilerim kısmından hesap numaranızı ve IBAN no görüntüleyebilirsiniz. Bu numarayı doğru ve eksiksiz bir şekilde girdikten sonra kazandığınız parayı banka hesabınıza çekebilirsiniz.
Kıyafetlerimi satmak istiyorum diyenler için en kolay yöntemden bahsettim. İkinci el kıyafet satma uygulamaları sayesinde kolay ve hızlı bir şekilde satış yapabilmek mümkün. Hem de güvenli alışveriş altyapısı olduğu için parasal işlemlerde de içiniz rahat oluyor. Daha fazla satış yapın, daha fazla kazanın. Bu yöntem ile ek gelir elde edenler bile var eğer amacınız ek gelir olmasa bile yeni kıyafetler alabilirsiniz.

2. İkinci el kıyafet siteleri ile satmak

Bir önceki başlıkta uygulamalardan bahsetmiştim ama o uygulamaları kullanmak zorunda değilsiniz çünkü uygulamaların web site versiyonları da bulunmaktadır.
Mesela gardrops uygulamasını indirmek yerine, gardrops.com adresine giderek de kullanabilirsiniz fakat günümüzde pek çok kişi uygulama kullanmayı tercih ettiği için, geliştiricler bu uygulamaları daha fazla geliştiriyorlar. Sonuç olarak web site versiyonlarına kıyasla uygulamaların çok daha kullanışlı olduğunu söylemek gerekir.
Öte yandan pek çok web site versiyonunda, uygulamalara yönlendirme yapıldığını da görebiliyoruz. Öyle ki uygulama kullanıcılarının daha ekstra özelliklerden faydalanabileceğine dair ibareler de yine görünmektedir.
Fakat teknik olarak hiçbir fark yoktur. Mesela gardrops mobil uygulamasında hangi kategorileri, hangi kullanıcıları görüyorsanız aynısı gardrops.com üzerinde de görünmektedir.
Mesela modacruz.com sitesinde bir elbiseyi satışa sunduğunuzda, o elbiseniz için açmış olduğunuz ilanı aynen modacruz uygulamasında da bulabilir ve dilerseniz düzenleyebilirsiniz.

3. Instagramdan satmak

İkinci el kıyafet satmak istiyorum diyenler için bir diğer yöntem Instagram uygulamasıdır. Yani bu işlem için geliştirilmiş, yukarıda sıralandırmış olduğum uygulamaları, web sitelerini kullanmak yerine, Instagram uygulamasını kullanmayı tercih edebilirsiniz.
Bildiğiniz gibi instagram hemen her türden sıfır ya da ikinci el ürünün satıldığı bir ortam fakat bu ortamda pek çok satıcının güvenilir olmadığı bilinmektedir. Özellikle de herhangi bir şirket sahibi olmayan satıcıların güvenilirliği ile ilgili kuşku bulunmaktadır.
Bu sebepten dolayı, kıyafetlerinizi instagram üzerinden satmanızı pek tavsiye etmiyorum. Ancak siz yine de bu konuda kararlıysanız, benim size tavsiyem hali hazırda takipçisi olan bir instagram sayfası satın almak ve o sayfa üzerinden satış yapmaya başlamanızdır.
Ama sayfa satın alırken dikkat edin; takipçiler fake olmasın. Çünkü bazı fırsatçılar fake – bot takipçiler doldurarak, o sayfayı sanki gerçek kişiler takip ediyormuş gibi size gösterip satmaya çalışabilirler. Bu durumda o sayfa size bir fayda sağlamayacaktır. Sadece; takipçileriniz varmış gibi bir görünüm sunan sayfa elde etmiş olursunuz.
Öte yandan instagram kullanarak ikinci el giysi satmak bazı avantajları da sunabilmektedir. Mesela sadece size ait bir sayfa var ve bu sayfada sürekli, düzenli olarak satış yaparak gelir elde edebilirsiniz. Hem de diğer bahsettiğim kıyafet satma uygulamaları gibi ban yeme riskiniz çok azdır. 
Birçok çeşit kıyafeti satabiliyorsunuz ve en güzel yanlarından birisi de, sattğınız şeylerin ödemesini hemenecik alıyorsunuz. 150 TL’ye sattığınız bir çanta varsa, parası hemen banka hesabınıza gönderiliyor. Yani günlerce beklemenize hiç gerek kalmıyor.
Hem de bazı uygulamaların komisyon kestiğini dikkate aldığımızda, instagram üzerinden satış yapmak ise herhangi bir komisyon kesintisi olmadan gerçekleştirildiği için mesela 200 TL’ye sattıysanız, 200 TL hesabınıza yatıyor.

4. Facebooktan satmak

Giysileri satmak için kullanabileceğiniz bir diğer uygulama ya da site facebooktur. Bu ortamda çok değişik imkanlar vardır.
Mesela;
– Marketplace kullanabilirsiniz. Bu sayede özellikle de belirli bir konumda, size konum olarak yakın olan alıcıları bulabilir ve onlara satış yapabilirsiniz.
– Yerel “iş bulma, ikinci el” gibi gruplara katılabilir ve bu gruplarda satışlarınızı yapabilirsiniz.
– Kendi sayfanızı ya da grubunuzu oluşturup oradan faaliyetlerinizi sürdürebilirsiniz.
– Reklam vererek – reklamların hedef kitlesini özelleştirme seçeneğinden de faydalanarak – çok daha fazla alıcıya ulaşabilirsiniz.
Gibi gibi çok fazla avantajlar var aslında…
Facebooku diğer tüm yöntemler ile kıyasladığımızda en iyi yanı belki de bulunduğunuz lokasyona yakın olan kişilerle kolay bir şekilde etkileşim kurabilmenize olanak sağlamasıdır. Yani bu sayede yüz yüze satış işlemini gerçekleştirebilmeniz mümkün olur.
Peki yüz yüze satış gerçekleştirmek ne fayda sağlar? En başında, sattığınız kıyafetin satılma oranı ciddi bir şekilde artar. Çünkü alıcılar, giymeyi düşündükleri bir kıyafeti satın almadan önce fiziksel olarak canlı canlı görmeyi tercih ederler. Bu sayede içleri rahat bir şekilde satın alma işlemini gerçekleştirirler.
Eğer siz zaten sattığınız kıyafete güveniyorsanız yani sökük, ciddi kusurlu yırtık, geçmeyen ve göze batan ciddi lekeler (çamaşır suyu lekesi gibi) sorunlar yoksa o kıyafetiniz zaten yüz yüze görüşmede satılacaktır.
Üstelik bu şekilde uzun vadede sürekli satış yapılabilmesi de mümkündür. Yani alıcı sizden memnun kaldığında tekrar tekrar kıyafet almak ya da aynı türden kıyafetten (mesela bebek ya da tesettür gibi) daha fazla – elinizde varsa eğer – talep edebilir ve böylece daha fazla para kazanmak mümkün olabilir.

5. Pazarda satmak

Günümüzde bu yöntemi kullananlar ve iyi kötü kazanç sağladığını söyleyenler var. Ben bizzat tanıyorum çünkü oradan biliyorum.
Bulunduğunuz konuma göre hangi günlerde, hangi semtlerde pazar var önce bunu öğrenmeniz lazım. Ardından hem kendi ikinci el kıyafetlerinizi hem de çeşitli yerlerden bulduğunuz, topladığınız veya toplu olarak satın aldığınız kıyafetleri bir güzel kategorize ediyorsunuz.
Ardından kategorilere ayırdığınız (mesela bebek, tesettür, çorap, abiye, mini etek gibi) bu kıyafetler için ortak bir fiyat belirliyorsunuz. Ardından pazarın olduğu gün giderek kıyafetleri tezgaha yayıp, üzerine ortak belirlediğiniz kıyafeti belirgin bir şekilde yazılmış karton ile koyuyorsunuz. 
Sonrasında ise en geç ikindi vaktine kadar tezgahtaki kıyafetlerin tükenmiş olduğunu göreceksiniz. Tabii ki zabıta ile görüşüp önce yer almayı ve gerekli yasal kriterleri sağlamayı unutmayın. Eğer işin yasal kısmı size zor geliyorsa, daha kolay bir yöntem olarak o pazarda halihazırda satış yapan birisini bulabilir ve ona komisyon ödemek koşuluyla satışınızı gerçekleştirebilirsiniz.
2. el kıyafet satmak istiyorum diyenler için şimdilik aklıma gelen en başarılı ve en iyi sonuç veren yöntemler bunlar. Bu yöntemlerin büyük kısmı internet tabanlı ama dediğim gibi fiziksel ortamda aslında pazar yerleri dahil olmak üzere pek çok şekilde ikinci el kıyafet satışı yapabilmek mümkün.

Yorum yapın