Instagramda butik açmak [2021 – Güncel Bilgiler]

Instagramda butik açmak istiyorsanız, sizin için tüm önemli bilgileri bu yazıda bulacaksınız.
instagram butik açmak

instagram butik nasıl açılır?

Normal instagram hesabı açar gibi, instagram butiği açabilirsiniz. Fakat sadece hesap açmakla bitmiyor.
Çünkü butik, ticari bir işletme olduğu için bazı kriterleri sağlamanız gerekiyor.
Nedir bu kriterler?
– Satacağınız malları (kıyafetleri) stoklamış olmanız gerekir.
– Mal stoklayabilmeniz için ise mal tedarik etmeniz gerekir. Bunu yapabilmek için şirket sahibi olmanız gerekir. En kolay ve az masraflı şirket modeli şahıs şirketidir. 
Sonuç olarak mal stoklayabilmek için sermayeye sahip olmalısınız ki şirket kurabilesiniz. Böylelikle toptancılar ile iletişime geçerek, mal tedarik edebilirsiniz.
– Tedarik edip, stokladığınız malların fotoğrafları çekilmiş olmalıdır ki bu sayede Instagram butiğinizde paylaşım yaparak müşteriler bulabilirsiniz.
Sonuç olarak, instagram sayfası açmak, instagram butiği açmanın en kolay aşamasıdır. En zor kısmı ise mal tedarik kısmıdır.
Mal tedarik kısmını halletikten sonra sayfa açabilir ve açmış olduğunuz instagram sayfasını bir butik olarak kullanarak satış yapabilirsiniz.

Instagram butik açma maliyeti ne kadar?

Instagram butik açma maliyeti en özet şekilde aşağıdaki formüldür;
Instagram butik açma maliyeti = şahıs şirketi kurulumu + toptan mal tedariği
Şimdi bu denklemde şu soruların cevaplarını vermemiz gerekir;
– Şahıs şirketi kurulum maliyeti ne kadar?
– Toptan mal tedarik maliyeti ne kadar?
Yukarıdaki iki sorunun cevabının toplamı bize butik açmanın maliyetini verecektir.
Yapmış olduğum araştırmalara dayanarak, ben bu iki sorunun cevabını aşağıdaki gibi verebilirim;
– Şahıs şirketi kurulum masrafı yaklaşık 1000 TL civarındadır.
– Toptan mal tedariği için ne kadar masraf olacağı ise tamamen ne tür ürünü, hangi satıcıdan, kaç adet alacağınıza bağlıdır. Ancak bana soracak olursanız 3-4 bin TL civarında bir meblağ toptancıdan mal tedariği için yeterli olacaktır.
Sonuç olarak şahıs şirketi kurmak ve toptan mal tedarik etmek için ortalama 3-5 bin TL yeterlidir. 
Yani aslında instagram butik açma maliyeti 3-5 bin TL olarak ifade edilebilir ancak bu maliyete ek olarak, kurmuş olduğunuz şahıs şirketi için her ay, düzenli olarak yapmanız gereken bazı ödemeler de vardır.
Nedir bu düzenli ödemeler;
– Her ay; KDV beyannamesi, kira stopajı ödemelisiniz – toplamda yaklaşık 400 TL’dir.
– Üç ayda bir; muhtasar ve gelir geçici beyanammesi – toplamda yaklaşık 150 TL
– Yıllık yaklaşık 130 TL gelir vergisi
Kısacası instagramda butik açmak ve mal satışı yapmaya başlamak için 5 bin TL yeterli bir ücrettir.
Ama butik açma işlemi sonrasında hemen anında müşteri bulabilme olasılığınız oldukça düşük olduğundan, ilk 6 ay boyunca yukarıda sıralandırmış olduğum masraflar büyük ihtimalle cebinizden çıkacaktır.
Buna göre bir hesap yaptığımızda bu iş ayıracağınız sermayenizin en az 10 bin TL olması gerekir. Bu sayede siz en azından ilk 6 ay boyunca hiç satış yapmasanız bile masrafları karşılayabileceğiniz anlamına gelir.
6 aydan sonra ise kar elde etmeye başlar ve zararlarınızı fazlasıyla çıkartırsınız.
Dilerseniz, şahıs şirketi kurmanıza ve instagramda satış yapmanıza aracılık eden şirketlerden birisinden de hizmet alabilirsiniz. Bu tarz şirketler aylık sizden 250 TL gibi bir ücret alıyor ve bunun karşılığında tüm işlemleri hallediyor. 
Tüm bu işlemler tamamlandıktan sonra artık internetten yasal bir şekilde satış yapabilme hakkına sahip oluyorsunuz.
Yani şahıs şirketi sahibi olduğunuz takdirde, internetten dilediğiniz gibi satışlar yapabilirsiniz. Vergi memurları kapınızı çalmaz ve çeşitli yasal sorunlar ile de karşı karşıya kalmazsınız.

Instagramda butik açma nelere dikkat edilmelidir?

Dikkat edilmesi gerekenler;
– Satış yapmaya başlamak için yeni bir hesap açmanız gerekiyor. Kişisel olarak kullandığınız bir hesap varsa, o hesabı butik olarak kullanmamalısınız.
– Sadece satacağınız ürüne odaklı bir hesap kullanmalısınız.
– Butik açmak için öncelikli olarak şirket sahibi olmalısınız. İşin en zor kısmı da bu dur zaten ama eğer şahıs şirketi açma aşamasını tamamlarsanız, artık sonrası çok daha kolaydır. 
Sonrasında yapmanız gereken tek şey satış yapmaktır çünkü bir şirket sahibi olmadığınız sürece toptancılardan mal tedarik etmeniz de imkansız olacaktır.
Bir şekilde mal tedarik etseniz bile yapacağınız satışlar vergilendirmeye tabi olmayacağı için çeşitli sorunlar ile karşı karşıya kalma ihtimaliniz çok yüksektir. 
Şirket sahibi olmak deyince aklınıza çok uçuk meblağlar gelmesin. Çünkü oldukça düşük bir ücret ile de şirket sahibi olmanız mümkündür.
Şirketlerin türleri var ve özellikle de bireysel olarak satış yapacaklar için “şahıs şirketi” olarak adlandırılan şirket seçeneği bulunmaktadır.
Bir mali müşavir ile iletişime geçerek, şahıs şirketi kurabilmek için gerekli olan belgeleri öğrenebilir ve yine bu mali müşavir aracılığı ile şahıs şirketi kurma işlemlerini tamamlayabilirsiniz.
Butik ismi aynı zamanda insanların sizi instagram arama çubuğunda aratarak bulmalarını sağlayacaktır. Butik isminiz öyle bir isim olmalıdır ki @butik_ismi şeklinde butiğinizi gönül rahatlığı ile tanıtabilmelisiniz.
Kadın mağaza isim önerileri ; “isminiz”‘in butiği, gelen alıyor, pembe şeyler, kadına göre, womenshop, womenschoices
Gelinlik mağaza isim önerileri ; dreamlife, mygelinlik, dreamgelinlik
Bebek mağaza isim önerileri ; bebishko, bebelere balon,
Fitness mağaza isim önerileri ; sportstime, speed and power, knock out, wake up, hareket zamanı
Instagramda butik açmak isteyenler ne yapmalı, nelere dikkat etmeli bunlardan bahsedeceğim.
Butik ne demek kısaca tanımlayacak olursak; kadınlara yönelik giyim ve süs eşyalarının satıldığı küçük dükkan.
Günümüzde kadınlar artık internetten alışveriş yapmaya başladıkları için butikler de artık internet ortamına taşındı. 
İşte bu yüzden instagram butiği açmak mantıklı bir karardır. Butiğinizde sergileyeceğiniz güzel giysiler, takılar ve ayakkabıları satabilirsiniz.
Ürün fotoğraf çekimi çok önemli bir konudur. Çünkü siz ne kadar iyi bir isimle mağaza açmış olsanız da, çok çeşit sunsanız bile ve çok uygun fiyatlardan satış yapıyor olsanız bile eğer ürün fotoğraflarınız etkileyici değilse müşterileri etkilemeniz ve satış yapmanız zor olacaktır.
Daha da önemlisi ise yüzlerce, binlerce rakibiniz arasından sıyrılamazsınız bile. İşte bu yüzden ürün fotoğrafı çekmek konusuna önem vermeniz şart.
Ürün fotoğrafı çekmek için gerekenler; kamera (akıllı telefon da olabilir), tripod ve ışıklandırma gerekiyor.
Ayrıca ürün çekimi için fotoğraf makinesi satın alabilirsiniz ancak evde ürün fotoğrafı çekmek ya da moda fotoğraf çekimi için özel bir makine alarak masraf yapmanıza gerek yok çünkü güzel çekim yapan bir akıllı telefon işinizi gayet görecektir.
Burada önemli olan şey ise ışıklandırmayı doğru yapmaktır. Bunun için ürün çekim çadırı olarak adlandırılan bir ekipman var. 
Bu ekipman sayesinde evde ürün fotoğrafı çekmek çok kolay oluyor ve profesyonel ürün fotoğraf çekimi yaparak elbiselerinizi çok daha uygun bir maliyet ile çok daha etkili bir şekilde pazarlayabilirsiniz.
Öte yandan profesyonel fotoğraf çekimi hizmeti veren profesyoneller de var. Armut gibi siteler üzerinden bu kişilere ulaşabilir ya da StyleShoots gibi firmaları da tercih edebilirsiniz
Ürünlerinizi etkileyici bir şekilde tanıtmalısınız Sattığınız ürünler ile ilgili müşterinin kafasındaki tüm soru işaretlerine yanıt bulacak bir şekilde ürün açıklamalarını yazmalısınız.
Sattığınız ürünün malzeme kalitesinden rengine kadar, kullanım alanından diğer tasarım detaylarına kadar her bir ayrıntıdan bahsetmelisiniz. 
Müşteriler tüm bu ayrıntıları okumayı severler ve satın almak istedikleri ürün hakkında daha fazla bilgi edindikleri zaman, satın almak için daha kararlı olurlar.
Bu nedenle açıklama kısımlarını asla boş bırakmayın ya da bir iki cümle yazıp geçmeyin. Özenip tüm ayrıntılardan bahsedin ve okuyan kişi gerçekten de satın almak istesin.
DM ya da WhatsApp üzerinden siparişlerinizi alabilirsiniz. Müşteriler özellikle de whatsapp hattı olan satıcıları tercih etmektedirler. 
Çünkü bu şekilde daha çok güven algılıyorlar ama eğer zaten şirket üzerinden satış yapacaksanız bu durumda intagram butiğinizde şirketinizin tam adını da geçirerek, satışların şirketiniz üzerinden gerçekleştirildiğini vurgulayabilir ve bu sayede müşterilerin size daha çok güvenmesini sağlayabilirsiniz.
İnsanların size güvenip, sizden bir ürün alabilmeleri açısından şirket olduğunuzu vurgulamanız çok önemlidir. 
Bu nedenle şirket olduğunuzu kesin olarak anlayabilecekleri şirket adı gibi temel bilgileri vermelisiniz. Bu sayede insanlar sizinle iletişime geçerek ürün satın almaktan çekinmeyeceklerdir ama eğer şirketi olmayan, bireysel bir satıcı olsaydınız bu durumda güven sorunu söz konusu olurdu.
Butik açmak eğer çeşitli elbise ve tekstil ürünleri ile ilgilenmeyi seviyorsanız, kesinlikle sizi mutlu edecek bir girişim modelidir.
Günümüzde, butik açmak için fiziksel ve sanal olmak üzere iki farklı zemin tercihi bulunmaktadır. Bu iki farklı alanın sadece tek bir tanesine yönelebilir ya da her ikisini de tercih edebilirsiniz.
Ben sizlere özellikle sanal butik açmanızı öneriyorum çünkü internet butiği üzerinden satış yapmak pek çok açıdan daha avantajlı.
Mesela;
– Hem butik açma sırasında hem de açtıktan sonra yapmanız gereken tüm masrafları genel olarak dikkate aldığımızda, sanal ortamda açacağınız butiğin çok daha karlı olduğunu rahatlıkla görebilirsiniz. 
– Sanal butik açmanın bir diğer önemli avantajı da, fiziksel butiğe kıyasla çok daha kısa bir sürede butik açma işlemini gerçekleştirebiliyor olmanızdır.
– Ayrıca fiziksel bir işyeri kiralamanıza gerek yok çünkü satacağınız malları evinizin bir odasına istifleyebilirsiniz. Yani evinizin bir odasını yasal olarak “depo” olarak kullanma hakkına sahipsiniz.
– Fiziksel bir butik ortamında mal yönetimi yapmak, her bir ürünü etkileyici bir şekilde sunabilmek gibi işlemler oldukça yorucu ve bazen de sıkıcıdır ancak sanal bir butikte ise zaten mallar evinizin bir odasında halihazırda olacağından, kolayca stok yönetimini ya da ürün tanıtımı ile ilgili çalışmaları da yapabilirsiniz.
Sanal ortamda butik açmaya karar verdiğinizde birçok farklı platform seçenekleri arasında karar kılmanız gerekebilir ancak unutmayın ki aynı anda birden fazla platform üzerinden de butiğinizi sürdürebilir ve satışlarınızı gerçekleştirebilirsiniz.
Benim kişisel görüşüm ise Instagramın çok daha verimli olacağı yönündedir. Özellikle de kadınlara yönelik tekstil ürünlerinin satışını yaparak gelir elde etmeyi planlıyorsanız, son derece iyi bir seçim olacaktır.
Instagram sayesinde ürünlerinizi etkileyici görseller ile çok daha akılda kalıcı bir şekilde tanıtabilirsiniz. Üstelik oldukça düşük reklam – tanıtım maliyetleri sayesinde düşük bütçeler ile reklam yaparak kolayca hedef kitleye ulaşabilirsiniz.
Dilerseniz Instagram ile birlikte; Hepsiburada, N11, Trendyol gibi sanal mağazalardan birisinde de butiğinizi sürdürebilirsiniz ancak bu saymış olduğum sanal mağazalar bünyesinde satış yaptığınızda, belirli bir oranda komisyon vereceğinizden, kazancınızda düşüş olacaktır.
Bu nedenle hem daha hızlı hem de daha fazla gelir elde etmek adına Instagram butiği açmak son derece makul bir seçim olacaktır.
Fakat şunu da söylemek isterim ki; herşey butik açmakla bitmiyor. Butiğinizi etkili bir şekilde sunabilmeniz de önemlidir. Butik açmak, sadece ilk adımdır.
Butik açmak eğer çeşitli elbise ve tekstil ürünleri ile ilgilenmeyi seviyorsanız, kesinlikle sizi mutlu edecek bir girişim modelidir.
butik açmak
Günümüzde, butik açmak için fiziksel ve sanal olmak üzere iki farklı zemin tercihi bulunmaktadır. Bu iki farklı alanın sadece tek bir tanesine yönelebilir ya da her ikisini de tercih edebilirsiniz.

Neden sanal Butik açmalısınız?

Ben sizlere özellikle sanal butik açmanızı öneriyorum çünkü internet butiği üzerinden satış yapmak pek çok açıdan daha avantajlı.
Mesela;
– Hem butik açma sırasında hem de açtıktan sonra yapmanız gereken tüm masrafları genel olarak dikkate aldığımızda, sanal ortamda açacağınız butiğin çok daha karlı olduğunu rahatlıkla görebilirsiniz. 
– Sanal butik açmanın bir diğer önemli avantajı da, fiziksel butiğe kıyasla çok daha kısa bir sürede butik açma işlemini gerçekleştirebiliyor olmanızdır.
– Ayrıca fiziksel bir işyeri kiralamanıza gerek yok çünkü satacağınız malları evinizin bir odasına istifleyebilirsiniz. Yani evinizin bir odasını yasal olarak “depo” olarak kullanma hakkına sahipsiniz.
– Fiziksel bir butik ortamında mal yönetimi yapmak, her bir ürünü etkileyici bir şekilde sunabilmek gibi işlemler oldukça yorucu ve bazen de sıkıcıdır ancak sanal bir butikte ise zaten mallar evinizin bir odasında halihazırda olacağından, kolayca stok yönetimini ya da ürün tanıtımı ile ilgili çalışmaları da yapabilirsiniz.

Peki neden Instagram butiği açmalısınız?

Sanal ortamda butik açmaya karar verdiğinizde birçok farklı platform seçenekleri arasında karar kılmanız gerekebilir ancak unutmayın ki aynı anda birden fazla platform üzerinden de butiğinizi sürdürebilir ve satışlarınızı gerçekleştirebilirsiniz.
Benim kişisel görüşüm ise Instagramın çok daha verimli olacağı yönündedir. Özellikle de kadınlara yönelik tekstil ürünlerinin satışını yaparak gelir elde etmeyi planlıyorsanız, son derece iyi bir seçim olacaktır.
Instagram sayesinde ürünlerinizi etkileyici görseller ile çok daha akılda kalıcı bir şekilde tanıtabilirsiniz. Üstelik oldukça düşük reklam – tanıtım maliyetleri sayesinde düşük bütçeler ile reklam yaparak kolayca hedef kitleye ulaşabilirsiniz.
Dilerseniz Instagram ile birlikte; Hepsiburada, N11, Trendyol gibi sanal mağazalardan birisinde de butiğinizi sürdürebilirsiniz ancak bu saymış olduğum sanal mağazalar bünyesinde satış yaptığınızda, belirli bir oranda komisyon vereceğinizden, kazancınızda düşüş olacaktır.
Bu nedenle hem daha hızlı hem de daha fazla gelir elde etmek adına Instagram butiği açmak son derece makul bir seçim olacaktır.
Fakat şunu da söylemek isterim ki; herşey butik açmakla bitmiyor. Butiğinizi etkili bir şekilde sunabilmeniz de önemlidir. Butik açmak, sadece ilk adımdır.

Yorum yapın