Gardrops Taktikleri (10 Taktik)

Gardrops taktikleri sayesinde daha hızlı ve daha karlı bir şekilde satış yapabilirsiniz.
gardrops taktikleri
Tamamen tecrübelere ve kanıtlara dayalı Gardrops taktiklerine başlayalım.

1. Tek bir modele odaklanmak

Sahip olduğunuz kıyafetin özelliklerine hakim olduğunuz zaman, o kıyafeti etkili bir şekilde pazarlayıp, satmak konusunda da başarılı olursunuz.
Eğer tek bir ürün çeşidi üzerine yoğunlaşırsanız uzun vadede daha fazla karlı çıkarsınız. Örneğin tesettürlü kıyafetler kategorisine yönelik ürünler sunarsanız, butiğinizin adı daha kısa sürede tanınacaktır ve güvenilir hale gelecektir.
Tek bir kategoriye yönelik ikinci el kıyafet satışı yapmanın sağlayacağı bir diğer önemli avantaj ise uzun vadede “sabit müşteriler” kazanabilecek olmanızdır. Böylece uzun vadede evden para kazanmak da sizin için mümkün olacaktır.

2. Marka ürünler

Ürünün markası özellikle çok bilinen bir marka ise bir avantaj sağlayacaktır. Mesela kadınların sürekli tercih ettiği belli başlı kıyafet markaları vardır.  Eğer ki sizin satacağınız kıyafet de bu markalardan birisine aitse, satılma şansı daha yüksek olacaktır.

3. Açıklama kısmı

Ürünün adının açık ve net bir şekilde yazılmış olması önemlidir. Açıklama kısmı o kadar önemlidir ki, o kıyafet hakkında merak edilen tüm detaylara yer verilmelidir.
İkinci el kıyafet satışı yaparken, bazı satıcıların yaptığı en büyük hatalardan birisi, ilanın açıklama kısmına bir iki kelime yazıp geçmek ya da tamamen boş bırakmaktır. Halbuki bu büyük bir hatadır.
Emin olun; açıklama kısmına yazacağınız etkileyici, detaylı ve samimi bir yazı ile, o kıyafetin satılabilme ihtimalini %70’e kadar arttırabilirsiniz.
Çünkü insanlar, özellikle de kadınlar, satın almayı düşündükleri ürün hakkında olabildiğince fazla detay öğrenmeyi çok severler. O kıyafet hakkında etkileyici detaylardan bahsederek hem butiğinizin genel olarak değerini arttırabilir hem de uzun vadede kıyafetlerinizin daha hızlı bir şekilde satılmasını sağlayarak iyi bir kazanç elde edebilirsiniz.

4. Anahtar kelimeler

Arama kutucuğunda yazılacak kelimelerin dikkate alınması gerekir ve arama kutucuğuna yazılması muhtemel olan kelimeler, ilan başlığında geçirilmelidir.

5. Doğru fiyat

Doğru fiyatın belirlenmesi gerekir. Kıyafetinizi satın aldığınız fiyatın daha altında satışa sunmaniz gerekiyor. Aynı zamanda o an ki satış fiyatını da dikkate almalı ve güncel satış fiyatının da altında satışa sunmalısınız.
Çok yüksek ya da çok düşük fiyat yazmayın Doğru bir fiyat, özellikle de ilk izlenim açısından önem arz eder. 
O kıyafet için belirleyeceğiniz fiyatın çok yüksek olması, satılabilme ihtimalini doğrudan düşerek; fiyatın çok düşük olması ise tam tersi satılabilme ihtimalini doğrudan yükseltecek ancak satılması durumunda size zarara uğratacaktır.
Dolayısıyla doğru bir fiyat belirlemek gerekir. Bunun için de birçok kriteri dikkate almak gerekiyor. Bu kriterlerin başında; mevsimsel ihtiyaç, kaç yılında alındığı, ne kadar kullanıldığı, şu an güncel satış fiyatının ne kadar olduğudur.

6. Güvenilir olmak

Sabit müşteri kitlesine ulaşabilmek için güvenin kazanılması gerekir. Bunu başarabilmek için ise ilk müşterileri çok memnun etmeniz gerekir. Bu sayede zamanla sabit bir müşteri kitlesine ulaşmanız mümkün olacaktır.
 Güvenin kazanılabilmesi için ikinci el kıyafet satışı yaptığınız zaman o kıyafeti alan kişinin memnun olması gerekmektedir. 
Memnun olabilmesi ise çoğu zaman ürünün özelliklerinin açıklamada yazıldığı gibi olması ile alakalıdır. 
Bunun dışında kargonun geç gelmesi gibi memnuniyet oranını düşürebilecek ancak sizin elinizde olmayan detaylar da söz konusudur
Size yazılan mesajlara hızlı yanıt verin. Alıcılar her zaman için daha fazla ilgili olan satıcıları tercih etme eğilimindedirler çünkü merak ettikleri her bir sorunun cevabını aldıklarında, karar vermek konusunda daha net davranırlar. 
Bu da şu demek oluyor; eğer ki sizin sattığınız kıyafetlere dair bir kararsızlık yaşayan alıcı varsa ve bu alıcı size mesaj yolu ile ulaşırsa, siz de zaman kaybetmeden bu alıcıya dönüş yaparak, en açık ve net bir şekilde açıklama yapmalısınız. 
Bu sayede, o ana kadar “kararsız” durumda olan alıcı, o an sizin cevabınız sayesinde “kararını verecek” ve satışa sunduğunuz kıyafeti satın almak isteyecektir. Böylece sizler ikinci el kıyafet satışı işlemini başarılı bir şekilde tamamlamış olursunuz.

7. Kıyafetin daha iyi görünmesini sağlayın

Renk solgunsa, yıkayıp daha canlı görünmesini sağlayabilirsiniz. Canlı renklere sahip kıyafetin satılma oranı da yüksek olacaktır.
Yırtık varsa, fiyatı düşürür. Yırtığı belirgin olmayacak bir şekilde tamir etmek gerekir. Bu sayede fiyatı önemli oranda düşürecek olan bu ayrıntıyı iyileştirilmiş olursunuz.
Kıyafetlerinizi satılığa çıkarmadan önce tek tek kontrol edin. Eksikleri, yırtıklar var mı?
Onarılabilecek türden hasarları bulup, bu hasarları kendiniz ya da bir terziye uygun fiyata onarmanız önerilir.
Çünkü kıyafetlerinizdeki bu sorunlar, kıyafetlerinizin değerinin düşmesine neden olur ki ikinci el kıyafet satma bu sayede evden para kazanmak gibi bir amacınız varsa, kıyafetlerinizin neredeyse kusursuz olması için oldukça hassas davranmalısınız.

8. Kaliteli fotoğraf çekimleri yapmak

Yüksek kaliteli fotoğraflar çekimi de önemlidir. Çünkü almayı düşünenler ayrıntıları ile incelemek ister. Ayrıntılı ve yüksek kaliteli fotoğraf çekimi sayesinde o kıyafetin renkleri de daha net anlaşılmış olur.
Etkileyici fotoğraflar çekin. Alıcılar, almak istedikleri kıyafeti farklı açılardan görmek isterler. Bu bağlamda yapmanız gereken şey, kıyafetin fotoğraflarını çekerken farklı açılardan çekmelisiniz.
Direkt karşıdan, sonra sağ – sol açılardan, yakın ve uzak açılardan çekim yaparak; bu sayede alıcının tüm bu açılardan o kıyafeti inceleyerek, satın alma konusunda karar vermesini sağlayabilirsiniz.
Ayrıca bu konuda emin olun ki eğer alıcı başka bir kıyafet ile sizin sattığınız kıyafet arasında kalmışsa, sizin kıyafetiniz daha farklı açılardan fotoğraf çekilmiş olduğu için kesinlikle tercih edilen olacaktır.

9. Mevsimsel ihtiyaçlar

Özellikle mevsimsel ihtiyaçlara yönelik kıyafet satışları yapmaya odaklanmalısınız. Bu sayede mevsimsel ihtiyaçlar doğrultusunda daha hızlı satışlar yapabilirsiniz.

10. Diğer bir kıyafeti de önerebilirsiniz

Eğer tek parça değil de, uyum sağlayacak şekilde birden fazla kıyafeti satışa sunuyorsanız, bu durumda alıcıları diğer kıyafetlere de yönlendirebilirsiniz. Bu sayede aynı anda, tek bir alıcı birden fazla kıyafeti satın alabilir.
Özellikle de ayakkabı – kıyafet kombini ya da üst – alt kombini durumlarında bu tarz yönlendirmeler yapmak gerçekten de çok işe yarıyor.

Hangi kıyafetleri satabilirsiniz?

Aslında bu sorunun cevabı tamamen size kalmıştır ama mesela birkaç ay önce satın aldınız ama hiç giymediyseniz ya da çok az giydiyseniz, bu türden kıyafetleri satmak iyi bir seçimdir.
Çünkü çok az kullanıldığı ya da hiç kullanılmadığı için yeniden neredeyse hiç farkı yoktur ki satarken o kıyafetin açıklama kısmına da bunu belirtin.
Bir yerden size hediye olarak gelen bir kıyafet olabilir. Bu kıyafetin bedeni size uymuyorsa, bu kıyafeti satabilirsiniz mesela.
Normalde o kıyafetin fiyatı 100 TL ise, siz 70 TL’den satabilirsiniz. İkinci el giysi satmak aslında geliştirilebilir bir ticaret modelidir. 
Mesela sizin olmayan, başkalarının kıyafetlerini çok çok uyguna hatta mümkünse bedavaya alıp, satarsanız bu işten ek gelir elde edebilirsiniz ki bu da evde ek gelir ya da internetten para kazanmak isteyenler için en iyi yöntemlerden birisidir.

İkinci el kıyafet satışı ile YouTuberlar nasıl para kazanıyor?

Özellikle de kadın youtuberlar Dolap uygulaması, modacruz ve gardrops uygulamaları üzerinden ikinci el kıyafet satışı yaparak oldukça iyi düzeyde gelir elde ediyorlar.
Youtuberların bu konuda başarılı olmalarının temel sebeplerinden birisi tabii ki takipçi kitlelerinin fazla olmasından kaynaklanıyor. Misal; takipçi sayısı 200-500 arası olan bir youtuber ne ikinci el kıyafet satışı ne de genel olarak youtubedan para kazanmak konusunda başarılı olamayacaktır.
O halde öncelikli olarak takipçi kitlesinin son derece önemli olduğunu göz önünde bulundurmalıyız. Nitekim bu takipçi kitlesi aynı zamanda o youtuberı sevdiği için, fanı olduğu için, destek çıkmak için de kıyafet satın alabilmektedir.
Yani, “sosyal medya fonemi olmayan” normal kişiler; dolap, gardrops, modacruz gibi ikinci el kıyafet satış uygulamaları üzerinden satış yaparken, o kıyafetleri “sadece gerçekten ihtiyaç duyanlar” alırken, fenomenlerin satışa sunduğu kıyafetleri alanlar ise genellikle “o kişiyi sevdiği, onun fanı olduğu için ve o kişinin üzerinde görüp, beğendiği için” alıyorlar.
Buradan çıkarılması gereken sonuç da şu dur ki; eğer ünlü bir youtuber ya da sosyal medya kullanıcısı değilseniz, ünlü kişilerin yaptığı yöntemler ile kullandığınız kıyafetleri ya da ayakkabılarınızı satmaya çalışmak yanlış olacaktır.
Bunun yerine daha geçerli ve geleneksel taktikleri uygulayarak, gerçek ihtiyaç sahiplerine yönelik bir pazarlama stratejisi yürütmelisiniz ki bunu başarabilmeniz açısından sağlamanız gereken en önemli kriter “güven verebilmek” kriteridir.
Bu sayede zaman içerisinde çok daha fazla müşteriye ulaşabilecek ve daha güzeli ise uzun vadede sabit müşteriler elde ederek, gelirinizi düzenli olarak arttırabileceksiniz.
Belki bir youtuber kadar başarılı bir satış performansı izlemek konusunda çok zorlanabilirsiniz ancak yine de emeğinizin karşılığınızı alabileceğinizden emin olabilirsiniz.
Siz sadece, satışa sunduğunuz kıyafetlerin belli başlı kriterleri sağlıyor olduğundan emin olun. Bununla birlikte blogumda bulabileceğiniz ikinci el kıyafet satışı taktikleri sayesinde satışlarınızı kısa bir süre içerisinde arttırmaya ve uzun vadede gelir elde etmeye başlayabileceksiniz.

Yorum yapın