Dolap uygulamasından nasıl satış yapılır?

Dolap uygulamasından nasıl satış yapılır, öncelikle bu uygulamayı indirmiş olmanız gerekiyor. İndirip, telefonunuza yükledikten sonra;
– Eğer üye değilseniz “ÜYE OL” butonuna tıklayarak üye olmalısınız,
– Eğer üye olmuşsanız “GİRİŞ” butonuna tıklayarak giriş yapmalısınız.
“Facebook” üzerinden kolay bir şekilde üye olabilir ve giriş yapabilirsiniz. Mavi renkli “Facebook” butonuna tıkladığınızda, sistem otomatik olarak sizin Facebook hesabınızı bulacaktır ve siz de onay verdiğinizde kolayca üyelik işlemini halletmiş olursunuz.
Dolap uygulamasına üye olmak ücretsizdir.
Üyelik işlemini hallettikten sonra “dolabım” butonuna tıklayın. Karşınıza mini butik gibi bir sayfa çıkacaktır. Bu sayfada “ürün ekle” butonunu göreceksiniz.
“Ürün ekle” butonuna tıkladığınızda, satmak istediğiniz kıyafet ile ilgili sizden bazı bilgiler istenecektir. Kıyafetiniz ile ilgili “marka, fiyat” gibi temel bilgileri girdikten sonra en önemli kısımlar ise fotoğraflar ve açıklama yazısıdır.
Kıyafetinizin her açıdan fotoğraflarını çekmelisiniz. Fotoğrafların yüksek kalitede olması önemlidir. Çünkü kıyafetinizi inceleyen insanlar, kıyafeti ayrıntılı bir şekilde görebilmelidir.
Ayrıca kadınlar farklı açılardan incelemek isterler. Bu yüzden kıyafet fotoğraflarını sadece tek bir açıdan değil, birkaç farklı açıdan çekmeniz en iyisidir.
Gel gelelim Dolap uygulamasından nasıl satış yapılır sorusunun cevabına. Yukarıda bahsettiğim işlem adımlarını tamamladığınızda zaten artık satış yapmak için hazır hale gelmiş olursunuz.
Fakat, fotoğrafları yükledikten sonra son olarak açıklama yazısını da yazmanızı öneririm. Açıklama yazısını yazarken etkileyici ifadeler kullanmalısınız ki, o kıyafeti satın almak isteyen kişi o yazıyı okuduktan sonra satın almak istemelidir.
İşte bunu sağlayabilmek için açıklama kısmında o kıyafet ile ilgili önemli, merak edilme ihtimali yüksek detaylardan bahsetmelisiniz. Bu sayede o açıklama yazısını okuyan kişi, o kıyafet ile ilgili olarak merak ettiği sorulara da cevap bulmuş olacaktır.
Dolap uygulamasından nasıl satış yapılır son olarak yapmanız gereken tek şey, onay butonuna tıklamaktır. Böylece, kıyafeti dolap butiğinize eklemiş olursunuz ve bir süre sonra binlerce kadın kullanıcı kıyafetinizi keşfetmeye başlayacak ve satın alacaktır.
Satın alma işlemi gerçekleştirildiğinde size bir bildirim gelecektir. Bu bildirimde sizden onay istenir ve onay verirseniz, satın alan kişi için kıyafeti hazır edip kargo firmasına gidersiniz. Kargo firmasına sipariş kodunu vererek, kolay ve zahmetsiz bir şekilde kargo işlemini tamamlarsınız.
Yaklaşık 2-3 iş günü içerisinde kargo karşı tarafa ulaşır ve karşı taraf, dolap uygulamasını açarak, kıyafeti aldığına dair onay verir. Karşı taraf bu onayı verir vermez, para miktarı sizin hesabınıza yansır. Bu şekilde dolap uygulamasında satış yapma işlemi tamamlanmış olur.
dolapta kıyafet nasıl satılır

Dolap uygulamasından nasıl satış yapılır [Detaylı Anlatım]

Çok daha detaylı bir şekilde dolap uygulaması satış nasıl yapılır ele alalım.
Dolap uygulaması satış nasıl yapılır
Dolap uygulaması satış nasıl yapılır adım adım tüm detayları ile ele alalım.

1. Dolap uygulamasını indirin

Öncelikli olarak dolap uygulamasını telefonunuza indirmeniz gerekiyor.
Dolap uygulamasını indirmek için;
– Buraya tıklayın https://play.google.com/store/apps/details?id=com.dolap.android
– Açılan pencerede “Google Play” simgesine tıklayın
– Açılan pencerede yeşil renkli “Yükle” butonuna tıklayın
Bu adımları tamamladığınızda, dolap uygulamasını indirme ve telefonunuza yükleme işlemlerini tamamlamış olursunuz.
Yükleme tamamlandıktan sonra dolap uygulamasının simgesine tıklayıp uygulamayı açın ve ikinci adıma geçin.

2. Dolap uygulamasına üye olmak

Dolap uygulamasında satış nasıl yapılır, aslında bunun için sanal butik açmanız gerekiyor. Dolap uygulaması butik açma işlemi çok basit bir işlemdir.
Dolap uygulamasını açtıktan sonra sizi üyelik ekranı karşılayacaktır. Giriş yapmak için facebook hesabınızı kullanabilirsiniz ya da yeni baştan üyelik formu doldurarak üye olabilirsiniz.
Facebook üzerinden giriş yapmak çok daha pratik olduğu için, bu yöntemi tercih etmenizi öneriyorum. Yapmanız gereken şey; dolap.com sitesine ya da uygulamasına gidip “giriş” butonuna tıklayıp, sonrasında “facebooktan giriş yap” butonuna tıklamalısınız.
Üye olma işlemini iki farklı şekilde yapabilirsiniz; birinci yöntem facebook üzerinden üye olmak, ikinci yöntem e-mail adresi kullanarak üye olmak.
Facebook ile üye olmak için mavi renkli “Facebook ile üye ol” yazan butona tıklayın. Sonrasında sizden onay isteyecektir. Onay verdiğinizde üye olma işlemini tamamlamış olursunuz.
E-mail ile üye olmak için “Üye Ol” yazan butona tıklayın. “Üye Ol” butonuna tıkladığınızda, karşınıza  “üyelik formu” çıkacaktır. Bu üyelik formunda sizden bazı bilgiler istenilmektedir. Bu bilgileri girerek, üye olma işlemini tamamlayabilirsiniz.
Sonrasında giriş yapma işlemi tamamlanmış olacaktır ve sonrasında dolap uygulamasında kıyafet nasıl satılır sonraki adıma geçiş yapabilirsiniz.

3. Dolap uygulaması kullanıcı adı oluşturmak

Kullanıcı adı : Dolap uygulamasına her giriş yaptığınızda kullanacağınız isimdir.
Dolap uygulaması kullanıcı adı örnekleri; mary_jayne_55, maria_isabelle33, ayshe_butik555 şeklinde olabilir.
Dolap uygulaması kullanıcı adı kabul etmiyor ise bu durumda daha önce alınmış olan bir kullanıcı adını almaya çalışıyor olabilirsiniz. Bu sorunu çözmek için almaya çalıştığınız kullanıcı adına alt tire ya da 1, 2, 3, 4, 5 gibi rakamlar ekleyebilirsiniz.
Peki daha sonra dolap uygulaması kullanıcı adı değiştirme yapılabilir mi? 
Dolap uygulaması kullanıcı adı belirledikten sonra e-posta yazan yere, şu an hali hazırda kullanmakta olduğunuz mail adresinizi yazmalısınız. Ama mail adresinizi aktif bir şekilde kullanıyor olmanız ve de şifresini biliyor olmanız son derece önemlidir.
Şifrenizi de belirledikten sonra “üyelik koşullarını kabul ediyorum” şeklindeki kutucuğu da onaylayıp, en altta yeşil renkli “ÜYE OL” butonuna tıklayın.
Bu aşamaları tamamladığınızda, üyelik işlemlerinizin tamamlanması için son bir adım olarak, mail adresinize onay maili gönderilecektir.
Mail adresinize giriş yaparak, Dolap uygulamasının göndermiş olduğu mailde onay bağlantısına tıklayıp, üye olma işlemini tamamlayabilirsiniz.
Sonrasında belirlemiş olduğunuz bilgiler ile dolap hesabınıza giriş yapın ve aşağıdaki adımları takip edin.

4. Kıyafeti hazırlamak

Dolap uygulamasından kıyafet satmak için önce satacağınız ikinci el kıyafeti hazırlamanız gerekiyor.
Hazırlık aşaması;
– Kıyafeti makinede yıkayın
Kıyafeti ideal derecede makinede yıkayın ve kurumaya asın. Böylece tertemiz bir şekilde satış için hazır hale gelecektir.
– Küçük yırtık ve kusurlarını giderin
Eğer ufak tefek yırtık ve benzer türden, “giderilebilecek” nitelikte kusurlar varsa, bu kusurları halledin. Eğer telafi edilemeyecek düzeyde kusurlar söz konusu ise bu durumda o kıyafeti satmaktan vazgeçmeniz daha doğru bir hareket olacaktır.

5. İlan oluşturmak

Satacağınız kıyafet için ilan oluşturmanız gerekiyor. Bunu yapmak için “sat” tuşuna basın. Sat tuşunu alt kısımda bulabilirsiniz.
“sat” tuşuna bastıktan sonra karşınıza bir sayfa çıkacaktır. Bu sayfada yeşil renkli kocaman “ürün ekle” yazan butona tıklayın.
“Ürün ekle” butonuna tıkladıktan sonra “izin verilsin mi?” şeklinde bir uyarı çıkacaktır. Bu uyarıya izin vermelisiniz aksi halde telefonunuzdan fotoğraf ekleme işlemini yapamazsınız ve fotoğraf ekleme işlemini yapamazsanız, kıyafeti kimse göremeyeceği için kimse satın almaz.

6. Kıyafetin fotoğrafını çekmek

Şimdi… İkinci el kıyafet kıyafet satışı yapmak için kıyafetiniz nereyse hazır diyebiliriz.
İzinlere onay verdikten sonra bir sonraki adım; satacağınız kıyafetin fotoğraflarını çekmek.
Eğer ilk defa satış yapacaksanız, dolap uygulaması sizden fotoğraf çekimi ile ilgili bazı izinleri isteyecektir. Bu izinleri vermeniz gerekiyor yoksa fotoğraf yüklemeniz mümkün değil ve ilanı oluşturamazsınız. Bu sebepten dolayı “izin ver” tıklayıp, izin vermelisiniz.
İzin verme işleminden sonra karşınıza fotoğraf çekme aşaması çıkacaktır. Eğer satacağınız kıyafetin fotoğrafını daha önce çektiyseniz sol alt kısımdan galeriye tıklayıp, o çekmiş olduğunuz fotoğrafları seçin.
Eğer daha önce çekim yapmadıysanız, aşağıdaki kriterleri dikkate alarak başarılı bir şekilde kıyafet fotoğrafı çekme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.
Ürün ekleme işleminde öncelikli olarak ürünün fotoğrafını seçmelisiniz. Eğer daha önce fotoğraf çektiyseniz ekleyebilirsiniz ama eğer çekmediyseniz, dolap uygulamasının size vermiş olduğu iyi fotoğraf çekme taktiklerini de dikkate alarak, kıyafet fotoğraflarını çekebilirsiniz.
Satacağınız elbisenin fotoğraflarını çekmeniz gerekiyor ve bunun için de büyük ihtimalle telefonunuzu kullanacaksınız. O halde, telefonunuzu da bu fotoğraf çekme işlemini en iyi bir şekilde yapabilmek için hazır hale getirmelisiniz.
Peki ne yapabilirsiniz?
– Eğer telefonunuzun hafızasında yeteri kadar alan yok ise önce yeni çekilecek olan fotoğraflar için yeni alan açmalısınız. 
Bunu, hiç kullanmadığınız ya da işinize yaramayan uygulamaları kaldırarak yapabileceğiniz gibi; gereksiz dosyaları silerek ya da gerekli dosyaları bilgisayarınıza, usb belleğinize taşıyıp da yapabilirsiniz.
– Telefonunuzun “kamera” simgesine tıklayıp, kamera ayarlarına gidin. Kamera ayarlarından fotoğraf ayalarına girin ve buradaki “çözünürlük” ayarının en üst düzeyde (telefonunuzun desteklediği en yüksek çözünürlükte) seçin.
Bu, son derece önemli bir ayardır. Çünkü çözünürlüğün yüksek olması sayesinde kıyafetin renkleri, detayları ve genel hatları çok net br şekilde fotoğrafta görülebilecektir. 
Özellikle yüksek ekran çözünürlüğüne ve zengin ekran renk tonuna sahip telefon kullanıcıları, telefonlarını kullanarak sizin fotoğrafınızı incelediğinde çok daha olumlu bir izlenim sahibi olacaktırlar. Dolayısıyla bu da, kıyafetin satılma oranını ciddi oranda etkileyecektir.
Bu işlemleri yaptığınızda, artık dolaptan satış yapmak için telefonunuz da hazır hale gelmiş demektir. Dilerseniz şimdi, dilerseniz de ilanı oluşturma aşamasında kıyafetin fotoğrafını çekebilirsiniz.
İyi bir fotoğraf çekimi için şunlara dikkat;
– Güneş ışığından faydalanarak, flaş kullanmaya gerek kalmadan, daha belirgin çekebilirsiniz.
– Alacalı, farklı renklerin veya desenlerin olduğu zeminleri tercih etmek yerine sade bir zemin tercih ederseniz, sattığınız kıyafet daha iyi duracaktır.
– Birçok akıllı telefonun “odaklanma” özelliği var. Bu özellik sayesinde net çekimler yapılabiliyor. Kamerayı odaklamak için, çekim esnasında ürünün üzerine tıklayıp, kameranın odaklanmasını sağlayabilirsiniz.
– Kıyafeti tam karşıdan ve ortalayarak çekmek, en iyi açıdır.
– Kıyafetleri eğer mümkünse duvara asarak çekin.
– Farklı açı ve detaylardan çekim yapın. Bu sayede alıcı kişi, o ürünün altını, üstünü, sağdan görünüşünü vs. görmüş olacak.
– Işık dengesini iyi ayarlayın; ışık, özellikle gün ışığı, kıyafetin daha net görünmesini sağlar.
– Arkaplan olabildiğince sade ve mümkünse açık renkli olmalı.
– Kıyafeti tam ortalayın.
– Çekim yaparken tıklayıp netleştirin, net bir çekim yapmalısınız.
Kategori, renk seçme işlemlerini tamamladıktan sonraki adıma geçiş yapabilirsiniz.

7. Açıklama yazısı yazmak

İkinci el giysi satışı yapabilmek için pazarlama yapmak konusunda oldukça iyi olmanız gerekir. Bu da açıklama yazısı ile mümkün olacaktır.
Açıklama yazıları, her bir kıyafet için hazırlayabileceğiniz özel yazılardır.
Açıklama yazılarında o kıyafetlerin az kullanıldığını, hiçbir hasarı olmadığını ya da hasarı varsa da bunların neler olduğunu, samimi ve açık bir dille ifade etmelisiniz.
Kıyafet için ayrıntılı açıklama yapın
Satış yapmayı tercih ettiğiniz altyapı hangisi olursa olsun, satış yapma ihtimalini önemli oranda arttırmak istiyorsanız kesinlikle açıklama yazısına önem vermelisiniz.
Peki açıklama yazısı nedir ve neden bu kadar önemlidir?
Mesela siz bir tane siteden bir kıyafeti ya da herhangi bir ürünü satın alırken, o kıyafet yada ürün hakkında daha fazla bilgi almak için sayfayı incelemez misiniz? 
Özellikler kısmında yazan yazılar çok önemlidir. Aynı ürünü satan iki farklı mağaza düşünelim. Bir tanesi sadece o ürünü koyup geçmiş ancak diğeri ise ayrıntılı bir şekilde o ürünü tanıtmış ve size o ürün hakkında merak ettiğiniz tüm bilgileri vermiş. Bu durumda siz hangi mağazadan o ürünü satın alırsınız?
Size hiçbir bilgi vermeyen mağazadan mı yoksa o ürün hakkında ayrıntılı bilgileri aktaran mağazadan mı? Cevap tabii ki ayrıntılı bilgi veren mağaza olacaktır. 
Çünkü o ürün hakkında ayrıntılı bilgiler verdiğinizde sadece müşterinin kafasındaki soru işaretlerini cevaplamak ile kalmıyorsunuz aynı zamanda önemli ölçüde güvenini de kazanıyorsunuz ki günümüzde satış yapabilmeniz açısından alıcının size güvenmesi en önemli kriterlerden birisidir. 
Bu güveni bir defa kazandığınızda ise uzun vadede karlı çıkarsınız. Bu nedenle ikinci el kıyafet satışı yaparak evden para kazanmak isteyenler için kıyafetler hakkında açıklama yazısı yazmak çok önemli bir kriterdir.
Üşenmemeli ve biraz yaratıcı olmalısınız. Kıyafetin her bir özelliğinden bahsetmeli ve alıcıda “bu tam benlik” şeklinde bir düşünce uyandırmalısınız. Bu sayede o kıyafete sadece göz atmak amacıyla bakan birisini bile ikna etmeniz mümkün olacaktır.
Dolap Uygulaması için açıklama yazıları hazırlamak
Açıklama & etiket kısmı ise oldukça önemli. Burada o kıyafetin daha hızlı bir şekilde satılabilmesini sağlayacak kısa ve samimi bir açıklama yazabilirsiniz.
Örneğin; “doğum günümde kardeşimin bana aldığı bu bluzu denedim ancak bedeni küçük geldiğinden dolayı giyemedim, piyasa fiyatının neredeyse yarısına satıyorum. Bence kaçırmayın derim.”
Yapacağınız açıklamanın sonuna da etiket (#) sembolünü kullanarak, tıpkı Instagramdaki gibi etiketler girmelisiniz. Bu etkiler de, ilanınızın bulunabilmesini kolaylaştıracaktır. O yüzden etiketler de önemlidir. Etiket olarak marka adı, kıyafet türünü girmelisiniz.
Açıklama yazıları hazırlamak önemlidir. Bazı insanlar açıklama yazılarına önem vermez. Hatta ben genel olarak kontrol ettim, pek çok insan açıklama yazısını hiç yazmamış, 1-2 kelime geçiştirmiş. 
Oysa ki eğer kıyafet satma uygulaması ile evden para kazanmak ve iyi bir gelir elde etmek istiyorsanız, açıklama yazıları en temel taşlardan birisidir. 
Çünkü kıyafetinize bakan birisi, o kıyafet hakkında çok daha fazla bilgi edinmek ister. Belki de kafasında soru işaretleri oluşur. İşte yazacağınız açıklama yazısı ile tüm bu soru işaretlerine cevap vermiş olacaksınız ve bu sayede o kıyafet daha hızlı satılacak hem de iyi bir fiyattan satılacaktır.
Her bir kıyafet için özel açıklama yazıları oluşturmalısınız. Bunu yaparken samimi olmalısınız. Açıklama yazısında o kıyafeti öyle bir anlatmalısınız ki satın alan şahıs gönül rahatlığı ile kullanmalıdır. 
Mesela o kıyafeti daha önce giydiniz mi, giydiyseniz neden, ne kadar süre ile giydiniz ve tüm bu bilgilere ek olarak o kıyafeti neden satıyor olduğunuzu da söylemelisiniz ki alıcı kişi o kıyafetin yoksa bir kusuru mu olduğunu düşünmesin. 
Siz tüm bu ayrıntılı bilgilere yer verdiğinizde, fiyatı yüksek tutsanız bile satış yapabilmeniz mümkün olacaktır ama tabii ki fiyatı yüksek tutmak derken piyasa fiyatlarını baz almalısınız.
İkinci el kıyafet satışı yapmak istediğinizde öncelikli olarak planlama yapmanız gerekiyor. Açıklama yazısı hazırlamak da bu planlamanın bir parçasıdır. Açıklama yazısı nedir ve neden önemlidir, bu konuya değinmek istiyorum. 
Ayrıca bu yazıda sizlere örnek niteliğinde hazırladığım açıklama yazılarını da bulabileceksiniz. Burada temel mantık ise her bir kıyafet için etkileyici, samimi ve tanıtıcı bir yazı hazırlamaktır.
Bildiğiniz gibi internette satışa sunulan herhangi bir ürün için, o ürünü tanıtan bir yazının olması gerekir ki bu sayede o ürünü satın almayı düşünen müşteri nasıl bir ürün satın alıyor olduğunu bilmesi gerekir. Bu bağlamda aynı şeyi kıyafet satışlarında da düşünebiliriz.
İnsanlar sadece kıyafete bakarak da, o kıyafeti satın almayı düşünebilirler ancak eğer o kıyafet hakkında bir açıklama yazısı yazarsanız, satma ihtimalinizi neredeyse %70 oranında arttırmış olursunuz.
Hep verdiğim bir örnek var ve bu konuda yine aynı örneği vermek istiyorum. Aynı iki kıyafeti satan iki farklı mağaza düşünün. Bu mağazalardan birisi, o kıyafet hakkında hiçbir açıklama yapmazken, diğeri ise kıyafet hakkında uzun ve ayrıntılı bir açıklama yapıyor. 
Siz hangi kıyafeti satın almayı tercih edersiniz? Tabii ki o kıyafet hakkında ayrıntılı açıklama yapan mağazayı tercih edersiniz. Peki neden? Çünkü daha samimi gelir, kafanızdaki soru işaretlerine cevap verir, satın alacağınız o kıyafetin tam anlamıyla sizin beklentilerinizi karşılıyor olduğundan emin olursunuz. 
İşte aynı şekilde evden para kazanmak için ikinci el kıyafet satışı yapmaya karar verdiğinizde de, her bir kıyafet için etkileyici, samimi ve o kıyafeti en iyi bir şekilde tanıtan bir açıklama yazısı yazmalısınız ki, müşteri satın alsın.
Peki açıklama yazısı nasıl hazırlayabiliriz, hazırlarken nelere dikkat etmeliyiz, sahip olduğum tecrübelerim doğrultusunda bu konuda birkaç taktik ve örnekler vermek istiyorum.
Etkileyici bir açıklama yazısı hazırlamak son derece önemlidir. Gelişigüzel hazırlanmış bir açıklama yazısının pek bir faydası olmayacağı gibi, yazı içeriğinin anlamsız olması durumunda da müşteri satın almaktan vazgeçebilir. Bu nedenle kaliteli ve etkileyici bir yazı hazırlamak gerekiyor.
Kaliteli ve etkileyici bir kıyafet açıklama yazısı yazmak için ipuçları;
– O kıyafet hakkında etkileyici bir hikaye uydurabilirsiniz. 
Hikayeler her zaman için daha samimi bir ön izlenim elde etmenizi sağlar. Özellikle de ikinci el kıyafet satışı konusunda hikayeler çok daha etkili olmaktadır.
Örnek bir hikaye;
“Geçen yıl doğum günümde bana hediye edilen bu kırmızı kazağı sadece bir defa giymeye çalıştım ancak beden ölçüsü küçük geldiği için giyemedim. Bu yüzden aylardır dolabımda duruyor”
İşte böyle bir hikaye, müşteride “samimi bir satıcı” ön izlenimi bırakacaktır. Tabii ki her kıyafet için hikaye uydurmak, sizin samimiyetinize zarar verebilir. Bu nedenle bazı kıyafetler için bu taktiği uygulamanız ve her defasında farklı bir hikaye uydurmanız gerekecektir.
– Etkileyici ifadeler kullanın. 
Özellikle de kıyafetin fiziksel durumu ve desenleri ile ilgili olarak etkileyici ifadeler kullanmak, satılma şansını çok daha yüksek tutacaktır.
Örnek etkileyici ifadeler; “tam sonbahar aylarında giymelik, piyasa fiyatının çok altında satıyorum, sizi zayıf gösterecek bir renk tonuna ya da desenlere sahip, tam iş kıyafeti, tam gezmeye giderken giyilmelik..”
Bu gibi ifadeleri tamamen satışını yaptığınız kıyafetin özelliklerini dikkate alarak belirlemelisiniz.
– Piyasa fiyatının ne kadar altında sattığınızdan bahsedin.
İkinci el kıyafet satışı yapmada en önemli taktiklerden birisi de satışını yaptığınız kıyafetin mevcut piyasa fiyatından ne kadar altında satışa sunuyor olduğunuzu belirtmektir. Bu sayede satın almayı düşünen alıcı, piyasa fiyatına kıyasla ne kadar uyguna satın aldığını fark edecektir.
– Satışa sunduğunuz kıyafet ile ilgili neden sattığınıza dair bir açıklama yapmanızı öneririm. Bu sayede satın almayı düşünün kişinin kafasındaki soru işaretini gidermiş olursunuz.
– Açıklama yazısında o kıyafeti çok uzun süre kullandığınıza dair bir ifade kullanmayın. Bu tarz bir ifade doğal olarak o kıyafetin satın alınma oranını ciddi ölçüde düşürecektir. Bu nedenle, tam tersi; o kıyafetin oldukça az kullanılmış olduğuna dair bir ifade kullanmanız çok daha doğru olacaktır.
– Kıyafetin malzemesinden bahsetmelisiniz. Pek çok kadın, satın almayı düşündüğü kıyafetin hangi tür malzeme olduğunu bilmek ister. Kumaş tipi özellikleri önemli bir ayrıntıdır.
– Gerçek hayatta yani fiziksel ortamda bir kadını ikna edebilmek için yakıştığını söylemek büyük bir etki bırakır ancak şu an sanal ortamdan bahsediyoruz ve sanal ortamda ikinci el giysi satmak isteyen birisi eğer karşısındaki alıcı kadını gerçekten ikna etmek ve ikinci el kıyafet satmak istiyorsa, bu durumda her bir kıyafet için etkileyici bir tanıtım yazısı hazırlamalıdır.
Mesela: Doğum gününüzde size hediye edilmiş olan kırmızı renkli bir kazak var. Siz bu kazağı Gardrops, Dolap, Modacruz, Letgo gibi kıyafet satma uygulaması üzerinden satmak istiyorsunuz.
İşte bunun için önce fotoğrafları çekin, sonra da aşağıdaki gibi bir yazı hazırlayın;
“Kırmızı renkli, M beden kazak. MAVI’den alınmıştır. X tarihinde doğum günümde bana hediye edildi ama bedeni bana uymadığı için satıyorum. Sadece denemek için bir defa giydim. Bana olmadığı için o zamandan beri dolabımda duruyor. Piyasa fiyatı 100 TL ama ben 70 TL’ye bırakırım.”
Gördüğünüz gibi, tüm samimiyetiniz ile o kıyafeti tanıtın. Bu sayede o açıklama yazısını okuyan insanlar sizin samimi olduğunuzu fark eder ve size inanır.
Ayrıca açıklama yazısında kıyafetin ne zamanlarda kullanım için ideal olduğundan, etkileyici özelliklerinden vs. bahsetmelisiniz.
Mesela; “sonbahar aylarında oldukça kullanışlı bir kazaktır. Hem evde hem de dışarıda giyinebilirsiniz”
Kıyafet satma uygulaması açıklama kısmında bu gibi ifadelere yer verdiğiniz zaman, kadın anlayacak ki o kıyafet işte, evde, sokakta ya da her yerde giyinmek için uygundur.
Bu yüzden kullanacağınız ifadeler önemlidir. Mesela spor kıyafeti satıyorsanız, ne kadar rahat spor yapılabileceğinden bahsetmek, bir parti veya özel davet kıyafeti ise ne kadar gösterişli ve şık olduğundan, bir iş kıyafeti ise de iş ortamında ne kadar şık ve uyumlu görüneceğinden bahsetmelisiniz.
Her bir kıyafet için yazı hazırlarken özelliklerinden, mevcut fiyatlarından, indirim yaptığınız miktardan, kullanım alanlarından ve diğer tüm önemli ayrıntılardan bahsedin. Bu sayede daha hızlı satılmasını sağlayabilir ve genel olarak da satılma ihtimalini arttırabilirsiniz.
Açıklama yazısını tamamladıktan sonra artık kıyafeti satışa çıkarabilirsiniz.
Son olarak;
Kategori : kıyafet hangi kategoriye uygunsa, o kategoriyi seçin.
Renk : kıyafette ağırlıklı olan renk tonu hangisiyse, o rengi seçin.
Beden : giysinin beden etiketine bakarak seçim yapın.
Marka seçimi yapın.
Yeni mi, az mı kullanılmış seçin.
Başlık kısmına birkaç kelime girmeniz yeterli, çok da önemli değil.
Tüm bu işlemlerden sonra artık dolap ilan açma işlemini tamamlamış oluyorsunuz ve ilanı yayınlaya tıklayıp, yayınlıyorsunuz.
Sonrasında birilerinin sizin kıyafetinizi keşfetmesini ve satın almasını bekliyorsunuz. Birisi satın aldığında ise bildirim gelecektir. Bu bildirimde 3 gün içerisinde kıyafeti kargoya vermeniz istenmektedir.

8. Satışı onaylamak

Birisi sizin kıyafetinizi satın almak istediği zaman size bir teklif gelecektir. Dolap uygulaması teklif kabul etme işlemini onaylarsanız, satın alınan kıyafeti kargo için hazırlamanız gerekecektir.
Dolap uygulaması teklifi kabul ettikten sonra ne yapılır önce hangi kıyafet satılmış ona bakın ve sonra o kıyafeti kargolamak için hazır hale getirin.

9. Ürün gönderme – kargo süreci

Kıyafeti düzgünce, hijyenik bir şekilde paketleyin ve kargo firmasına götürün. Kargo firmasına sadece bildirimdeki satış kodunu vermeniz yeterli olmaktadır. Kargo personeli, firmanın sisteminde o kodu girince zaten karşısına alıcı – satıcı – ürün ile ilgili tüm detaylar çıkacaktır. Bu yüzden sizin ekstra bir bilgi vermenize gerek yoktur.
Dolap uygulaması ürün gönderme işlemi aslında çok basit. Öncelikli olarak kendi adres bilgilerinizi sisteme girmiş olmanız gerekiyor.
Dolap uygulaması adres ekleme için hesabım > ayarlar > adreslerim > ekle butonuna tıklayın.
Sizden istenen adres bilgilerini girin. Eğer ürün iade edilirse, yani gönderdiğiniz kişi kabule etmezse, ürün sizin adresinize geri gönderilecek. Bu yüzden dolayı adresi doğru girmeniz önemlidir.
Dolap uygulaması adres başlığı “ev adresi” ya da “iş adresi” olarak yazabilirsiniz.
Dolap uygulaması adres ekleme işlemini tamamladığınızda artık kargolama işlemine devam edebilirsiniz.
Bu arada; dolap uygulaması alıcının adres bilgileri nereye yazılacak diye soruyor olabilirsiniz. Şunu söyleyeyim; alıcının adres bilgileri sistemde kayıtlı zaten, yani sizin o şahıstan adres istemenize gerek yok. Peki nasıl kargo yapacağım diye soruyor olabilirsiniz. Aşağıdaki adımlara devam edin.

10. Dolap uygulaması ürün onayı

Satış teklifini kabul ettiğinizde ürün onayı da vermiş oluyorsunuz. Dolap uygulaması onay süresi 3 iş günüdür. 3 gün içerisinde, satın alınan ürünü kargo için hazır hale getirip, kargoya vermelisiniz ve kargo kodunu sistem üzerinde girmelisiniz.
Unutmayın; dolap uygulaması elden teslim diye bir seçenek yok. Bu yüzden dolap uygulaması anlaşmalı kargo firmalarından birisi (PTT, Yurtiçi, Sürat) ile kargo ile gönderim yapmanız gerekiyor.
Kıyafeti kargo için hazır hale getirdikten sonra kargo firmasına gitmeden önce size gönderilen ve bildirimde görebileceğiniz kodu not alın, çünkü kargo firmasına bu kodu söylemeniz gerekecek. 
Kargo firması, o kod sayesinde hem satıcının (yani sizin) hem de alıcının (yani sizden kıyafeti alan kişinin) adresini sistemde otomatik olarak görecektir.
Özetleyecek olursak; onay süresi içerisinde, ürünü kargoya vermiş olmanız ve kargoya verdikten sonra kargo firmasının kargo takip numarasını sistemde girmeniz ve onay vermeniz gerekiyor.
Bu işlemleri tamamladığınızda, tek yapmanız gereken şey; kargonun alıcıya ulaşmasını ve alıcının onay vermesini beklemektir.

11. Alıcıdan onay alabilmek

Alıcının onay verebilmesi için, sizin ona ulaştırdığınız kıyafetin tam olarak onun istediği gibi olması gerekiyor.
Şunlar önemlidir;
İşte dikkat edilmesi gerekenler;
– Kusurlu bir kıyafeti asla satmayınız. 
Biliyorsunuz ki satacağınız kıyafetin “giyilebilir” nitelikte olması gerekiyor. Eğer “giyilebilir” nitelikte olmayan bir kıyafeti satarsanız, o kıyafet alıcıya ulaştığında, alıcı onay vermeyebilir ve bu yüzden dolayı da paranız hesabınıza geçmez. 
Paranız hesabınıza geçmeyeceği gibi, alıcı size o kıyafeti kargo kargolar ve kargo ücreti sizden temin edilir.
– Yırtığı olan bir kıyafeti, yırtığı yokmuş gibi fotoğraflayıp ya da tanıtıp satmayın
Tıpkı bir önceki madde de belirtmiş olduğum gibi, satacağınız kıyafetin “giyilebilir” nitelikte olması önemlidir. Eğer kıyafette bir yırtıklık varsa, bu durumda o kıyafetin giyilebilirlik özelliğinin var olduğunu söyleyemeyiz.
Eğer kendi çabanız ile düzeltebileceğiniz bir yırtık ya da benzer türden bir hasar varsa, kesinlikle düzeltmenizi öneririm.
Eğer kendi çabanız ile değil, usta bir terzinin soruna el atması gerekiyorsa, bu durumda o kıyafeti terziye götürmek yerine; satış aşamasında ilan açarken hem ilan fotoğraflarında o kusura yer vermenizi hem de ilanın açıklama kısmında da o kusurdan bahsetmenizi öneririm.
Bu sayede o kıyafeti satın alacak olan kişi, kusuru da biliyor olacaktır ve kendisini halletmek isteyecektir.
Tabii ki bu durumda o kıyafet için belirleyeceğiniz fiyatı da biraz aşağı çekmek durumunda kalacaksınız. Aksi halde kimse kusurlu bir kıyafete çok fazla para vermek istemeyeceğinden, elinizde kalma ihtimali son derece yüksektir.

12. Dolap uygulaması para kesiyor mu

Satış yaptınız peki dolap uygulaması paralı mı ya da dolap uygulaması para kesiyor mu? Şöyle ki; sattığınız fiyattan %10 oranında kesinti yapıyor.
Mesela 100 liraya sattıysanız 10 TL komisyon olarak kesiliyor ve kalan 90 TL’si sizin oluyor.

13. Dolap uygulaması para alma

Satılan ürünün parası nasıl alınır öncelikli olarak satış yaptığınız kişinin 3 iş günü içerisinde onay vermelidir. Alıcı, 3 gün içerisinde kıyafet için onay vermelidir eğer vermezse 4. günün sonunda sistem otomatik olarak onay verecektir.
Onay verildiğinde ise ödenen para miktarı hesabınıza yansıyacaktır.  Onay verdikten sonra size bildirim gelecektir. Bildirimde, ürünün parası sizin hesabınıza aktarıldığı yazacaktır.
Kazandığınız parayı banka hesabınıza çekebilmek için “hesap oluştur” şeklinde bir buton göreceksiniz. O butona tıklayarak banka hesap bilgilerinizi ekleyip, banka hesabınıza para çekme talebinde bulunabilirsiniz.
Tüm bu işlemlerden sonra satılan ürünü silme işlemini gerçekleştirerek bitirebilirsiniz.
Hesabınıza yansıyan parayı çekmek için profilinizde IBAN bilgilerini girmelisiniz. IBAN bilgiler ile hesap sahibinin bilgilerinin uyuşması önemlidir. Sonrasına para çekme talebinde bulunursunuz ve dolap uygulaması, belirtmiş olduğunuz IBAN’a para yatırma işlemini gerçekleştirir.
Dolapta kıyafet nasıl satılır 8 adımda olabildiğince açık ve size faydalı olacak bir şekilde açıkladım. Umarım işinize yarar.

Yorum yapın