Dolap Uygulamasında İade Var Mı

Dolap uygulamasında iade var eğer kargoyu henüz teslim almadıysanız kolayca iade edebilirsiniz ama eğer kargoyu teslim almışsanız, iade edebilmeniz için aşağıdaki geçerli sebeplerden birisi olması gerekiyor.

Kargoyu teslim alanların, geri iade etmek için kullanabilecekleri geçerli sebepler:

 1. Rengi farklı
 2. Beden ölçüleri doğru değil
 3. Fotoğrafta ya da açıklama kısmında “yırtık” olduğu belirtilmediği halde yırtık çıkmışsa
 4. Gizlenmiş bir kusuru varsa (kalıcı leke gibi)

Kısacası; eğer elinize ulaşan ikinci el kıyafet ilanında (açıklama kısmı ve fotoğrafları dahil) belirtildiği gibi değilse, kargo elinize ulaşmış olsa bile iade edebiliyorsunuz.

Eğer kargo henüz elinize ulaşmadıysa ve sistemde “kargolandı” ya da “kargoya hazırlanıyor” ibaresi yer alıyorsa herhangi bir neden ifade etmenize gerek kalmadan, kolayca iade edebilirsiniz.

Eğer kargo elinize ulaştı ve onay verdiyseniz de, yukarıda sıralandırmış olduğum sebeplerden herhangi birisi sizin iade etme isteğinize uyuyorsa, o halde satın aldığınız ikinci el kıyafeti iade etmek üzere kendi paketine tekrar geri paketleyebilir ya da eğer paket hasar almışsa da, kendiniz yeniden güzel bir paketleme yapabilirsiniz. Ardından iade sürecine geçiş yapabilirsiniz.

Dolap Uygulaması İade Nasıl Yapılır

Dolap uygulamasında iade var mı sorusuna net bir cevap bulmuş olduk peki nasıl yapılıyor? İade yapılma işlemi kargoyu alıp almama durumunuza göre değişiyor.

Eğer kargoyu henüz almadıysanız sistemde “iade” işlemini tıklayarak, kolay ve hızlı bir şekilde iade edebilirsiniz.

Eğer kargoyu aldıysanız ve dolap uygulaması iade nasıl yapılır diye soruyorsanız en basit şekilde aşağıdaki adımları izleyiniz;

 1. Öncelikle iade talebi oluşturun ve satıcının bu talebi onaylanmasını bekleyin
 2. Talebin onaylandığına dair bir bildirim aldığınızda kargo firmasını seçin ve kargo kodunu bir yere not edin
 3. Ürünü paketleyip, kargolamaya hazır hale getirin
 4. Seçmiş olduğunuz kargo firmasına mesai saatleri içerisinde giderek, not almış olduğunuz kargo kodunu da göstererek iade işlemi gerçekleştirmek istediğinizi söyleyin.

Tüm bu adımlar sonucunda işlemi başarılı bir şekilde gerçekleştirmiş olursunuz. Ardından yapmanız gereken şey kargonun satıcıya ulaşması ve satıcının onay vermesidir. Böylelikle ödeme yaptığınız tutar banka hesabınıza geri yatırılacaktır.

Soru ve Cevaplar

Dolap uygulamasında iade var mı sorusunun cevabını artık biliyoruz fakat bu süreç ile ilgili merak edilen diğer sorulara ve bu soruların cevaplarına da bakalım.

 • Satıcı iadeyi onaylamazsa (iadeye itiraz ederse) ne olur?

Bu durumda dolap ekibi sürece müdahil olur ve belirli kriterler doğrultusunda inceleme gerçekleştirir. Bu inceleme sonucunda iade işlemine onay verir ya da vermez. Bu süreç 24 saattir.

 • İade gerçekleştirildiğinde para hesaba ne zaman yatar?

En az 1 iş günü, en fazla ise 14 iş günü beklemeniz gerekir. Eğer 15 iş günü olduğu halde tutar hesabınıza geçmemiş ise dolap ekibi ile iletişime geçmeniz önerilir.

 • Sipariş tamamlandı, hala iade edilebilir mi?

Hayır. Kargo size ulaşmış olsa bile iade etme hakkınız var ancak sipariş tamamlandığında iade etme hakkınız artık olmuyor.

Son olarak şunu da söylemek isterim ki iade işlemini ürün elinize ulaştığı andan itibaren en geç 24 saat dolana kadar yapmanız gerekir. Tabii burada ifade ettiğim 24 saat iş günleri için geçerlidir. Örneğin ürün elinize Cuma günü ulaştıysa Cumartesi ve Pazar “iş günleri” olarak kabul edilmediğinden sizin için süreç Pazartesi gününün sabahından sonuna kadarki olan süreçtir.

İade Yapamayanlar için Çözüm Önerileri

Eğer herhangi bir sebepten dolayı iade işlemini gerçekleştiremediyseniz aşağıdaki alternatif çözüm yöntemleri işinize yarayabilir.

 • Kıyafetin eğer bir hasarı varsa, o hasarını onarıp kullanmayı tercih edebilirsiniz.
 • Dolap uygulamasında ya da diğer ikinci el kıyafet satışı uygulamalarında satışa sunabilirsiniz.
 • Bir arkadaşınıza hediye edebilirsiniz ya da caddelerde bulunan kıyafet kutularına da atabilirsiniz.

Umarım sorunsuz bir şekilde dolap uygulaması iade etme işlemini gerçekleştirmiş olursunuz.

Yorum yapın