Blog yazarak para kazanmak

Blog yazarak para kazanmak mı istiyorsunuz? Şu an doğru yerde olduğunuzdan emin olabilirsiniz.
Sizlere, benim yıllardır severek yaptığım ve sizin de severek yapacağınıza inandığım blog yazmak işinden bahsetmek istiyorum.
blog yazarak para kazanmak

Benim gibi; özgürlüğüne düşkün, evde durmayı seven kadın ya da erkek olsun fark etmez (ki ben erkeğim) evden para kazanmak isteyen herkes için blog yazmak en iyi yöntemlerden birisidir.
Ben sizlere, bu işi nasıl yapabileceğinizi açık ve net bir şekilde anlatmak için bu yazıyı oluşturdum.
Bu yazı, birkaç başlık içerecek. Eğer siz de benim gibi başarılı olmak ve bu başarının sonucu olarak para kazanmak istiyorsanız, sabırla ve dikkatle bu bilgileri takip etmenizi öneririm.
Eğer bu yazılanlarda anlamadığınız yerler olursa, aşağıdaki yorum kısmından ya da iletişim formundan bana ulaşmaktan, soru sormaktan çekinmeyin.
Ben yıllar boyunca; blog yazarak evden para kazanmak ile ilgili ne kadar çok tecrübe edindiysem, sizlere de bu tecrübelerimi olabildiğince açık ve net bir şekilde anlatmaya hazırım.
Blog yazarak para kazanmak konusunda sizin hiçbirşey bilmediğinizi farz ederek, sizlere herşeyi sıfırdan anlatacağım. Çünkü herkes herşeyi bilecek diye bir kural yoktur.
Özellikle de dışarıda iş bulmak konusunda sorunlar yaşayanlar için blog yazarak para kazanmanın son derece iyi bir iş modeli olduğunu söyleyebilirim.
Özellikle de diğer birçok yöntem ile kıyaslarsak, blog yazarak para kazanma yönteminin birçok açıdan daha avantajlı olduğunu görebiliriz.
Mesela, evden para kazanmak için internette, facebook iş ilanları sayfalarında araştırma yaptığınızda size klasik bazı işler sunarlar.
Nedir bu işler;
– İncik boncuk işleri
– ürün satış işleri
– komisyonculuk
– grup kurma, alt üye bulma vs.
Tüm bu iş modellerini kimse severek yapmaz ki!
Bu iş modellerinde temel amaç para kazanmaktır. Halbuki bir iş ilk amaç para kazanmak olarak yapıldığında para kazandırmaz.
Bu nedenle asıl kilit nokta da burada karşımıza çıkıyor; yapacağınız işi önce severek yapıyor olmanız gerekir ki o işten hem keyif alabilin hem de para kazanın.
Gel gelelim bu işe. Ben sizlere blog yazma işinden bahsedeceğim. Bu işi de severek yapmanız gerekecektir. Eğer yazmayı sevmiyorsanız, bu işi yapmanız da pek mümkün değildir.
Çünkü nasıl ki YouTube ile para kazananlar sürekli her fırsatta video çekip, kanallarına video yüklüyorlarsa, siz de aynı şekilde her fırsatta yazı yazıp, yazınızı blogunuzda yayınlamalısınız.
Eğer bunu sürekli yapamayacaksanız, bu işte başarılı olma şansınız da çok düşük olacaktır. Çünkü her meslek gibi, bu da bir meslektir ancak doğrudan meslek olarak bakmak yerine tutku ile yaptığınız bir alışkanlık olarak düşünmek daha doğru olacaktır.
Çünkü tutku söz konusu olduğunda, o işi severek yapmak daha çok ön planda, para kazanmak ise ikinci planda olur.
Zaten severek yaptığımız birşey için parayı ikinci plana attığımızda, asıl o zaman para kazanmış oluyoruz.
Bildiğiniz gibi evden para kazanmak ya da blog yazmak ile ilgili olarak internette bulduğunuz birçok kaynak, farklı yerlerden bulduğu bilgileri sizlere sunmaktadır.
Ancak benim bu seride hazırladığım dersler ise tamamen kendi tecrübelerime dayanarak hazırlamış olduğum bilgilerden oluşmaktadır.
Hiçbir şey bilmediğinizi varsayıyorum. Sıfırdan sizlere hem para kazanmak, hem de blog yazmak sürecini birlikte ele alacağım. Bu sayede sizler de adım adım ilerleyebilir ve birkaç ay içerisinde para kazanmaya başlayabilirsiniz.
Evet, birkaç ay diyorum. Çünkü blog yazmak ve bu şekilde evden para kazanmak zaman isteyen bir süreçtir.
Özellikle de sıfırdan bu işi yapmaya başlıyorsanız, sizin için en az birkaç aylık bir sürecin gerekli olacağını vurgulamak istiyorum.
Eğer hemen acil bana para lazım diyorsanız zaten bu işe girişmemelisiniz. Çünkü hemen para kazanmanız çok zor ve hatta imkansızdır.
Eğer öncelikli amacınız para kazanmak ise de bu işi yapmamalısınız. Hatta hiçbir işi öncelikli olarak amacınız para kazanmak ise yapmamanızı tavsiye ederim.
Çünkü bir işi yaparken, öncelikli amacı para kazanmak olan bir kişi maalesef ki o işte yeteri kadar gayret gösteremiyor. Bu nedenle kaliteli bir iş ortaya çıkaramıyor.
Blog yazmak da, tıpkı diğer meslek grupları gibi bir iştir. Eğer yazmayı sevmiyorsanız, yazmak size sıkıcı geliyorsa bu işte başarılı olma şansınız da oldukça düşüktür.
Eğer blogger olmak ve böylece para kazanmak istiyorsanız, öncelikli olarak elinizde klavye ile günde en az yüzlerce kelime yazmayı seviyor olmalısınız. Çünkü hem bu işte başarılı olabilmek hem de uzun vadede iyi bir gelir elde etmek için bu önemli bir gereksinimdir.
Her gün düzenli içerik yazmak, bu işte başarılı olmanızı sağlayacak önemli bir ayrıntıdır. Her gün düzenli içerik yazmanız, birçok açıdan önemlidir.
En başında ise Google arama motorunu memnun etmeniz gerekir. Google arama motoru neyi sever? Bu, tüm bloggerlar için önemli bir sorudur.
Google şirketinin web siteleri için belirlemiş olduğu bazı standart web kalite yönergeleri vardır. Buraya tıklayarak ulaşabileceğiniz bu yönergeler sayfasında, özellikle de “Özel Yönergeler” alt başlığı altında belirtilen kriterleri dikkate almanızı istiyorum.
Ancak genel itibariyle şöyle bir durum söz konusudur; içerisinde bulunduğumuz zaman diliminde, internet kullanıcıları daha çok “kolay tüketilebilir” içerik türüne yönelmektedirler.
Dolayısıyla, siz ister görsel, isterseniz de yazılı içerik üreticisi olun eğer içeriğiniz “kolay tüketilebilir” olarak nitelendirilemeyecek türden ise, bu durumda uzun vadede belli bir kitleyi kazanmanız da, bu içerik ile para kazanmanız da oldukça zor olacaktır.
Evet. Bu bölümde genel olarak blog yazarak evden para kazanmak konusunu genel olarak ele aldık. Bir sonraki bölümde yavaş yavaş blogunuzu oluşturabilmeniz için gerekli adımlar neler ve bu adımları uygularken nelere dikkat etmelisiniz.
Tüm bunların hepsinden açık ve net bir şekilde bahsedeceğim. Tamamen tecrübelere dayanılarak hazırlanmış bu seriyi takip etmenizi öneriyorum.

Blog yazarak nasıl para kazanılır?

İlk bölümü okuyan takipçilerim eminim ki parayı kimden, nasıl ve ne şekilde alacağımızı merak ediyorlardır.
Çünkü internet ortamında evden para kazanmak ile ilgili o kadar çok yöntem var ki bu yöntemlerin bazıları maalesef ki güvenilir olmadığı için insanlar yeni bir yöntem duydukları zaman tereddüt ile yaklaşıyorlar.
Açık ve net bir şekilde söyleyebilirim ki, benim sizlere bu seride anlattığım yöntem hiçbir şekilde zaman kaybı değildir.
Ya da amacım, sizler üzerinden prim yapmak, sizi bir sisteme üye yapıp alt üye kazanmak vs. değildir.
Ben bu gibi yöntemlere hep karşı çıkmışımdır. Zaten blogumu incelerseniz, blogumda bahsettiğim evden para kazanma yöntemleri hep kişinin kendi başına, garantili ve uzun vadede, yasal bir şekilde gelir elde edebilmesine yöneliktir.
Dolayısıyla sizler üzerinden prim kasmaya çalışan, sizi alt üyesi yapıp, sizin de alt üye bulmanızı isteyen kişi ya da oluşumlardan uzak durmanızı tavsiye ediyorum.
Eğer gerçek anlamda bir kazanç elde etmek istiyorsanız, bunu ya satış yaparak ya da birşey üreterek başarabilirsiniz.
Ben bu seride sizlere tamamen üretmeniz için hangi adımları atmanız gerektiğinden bahsediyorum. Kendiniz üreteceksiniz ve bu üretimlerinizden para kazanacaksınız.
Bu tamamen yasalara uygun bir şekilde, keyifli bir şekilde yapabileceğiniz bir iştir.
Kimseye muhtaç olmadan, kimsenin ağız kokusunu çekmeden, sevmediğiniz kişiler ile muhattap olmanıza gerek kalmadan, özgürce evden para kazanmak ve hayatı dilediğiniz gibi yaşamak şu an tam olarak sizin elinizde.
Ama bunu başarabilmek için herşeyden önce birazcık zamana, birazcık bilgiye ve birazcık da tecrübeye ihtiyacınız var.
Ben sizden sadece zaman ayırmanızı istiyorum. Bu seride dersleri sırayla takip edecek kadar benim yazılarıma zamanınızı ayırın. Ben de bunun karşılığında sizlere yıllar boyunca edindiğim bilgi ve tecrübelerimi aktaracağım.
Yazımızın ana konusuna geri dönecek olursak;
Sorumuz şuydu; “Kimden para alacaksınız?”
Sorumuzun cevabı; “Google”
Evet. Bildiğimiz dünya devi şirketi olan Google, bizlere ödeme yapacak olan şirketin ta kendisidir.
Sizlere anlatacağım blog yazarak evden para kazanma yönteminde kullanacağımız tüm altyapı ve tüm para çekme sistemi, hepsi Google şirketi bünyesindedir.
Blog açmak ve para kazanmak sürecinde temel olarak uygulayacağımız adımları ve bu adımların ne kadar güvenli olduğunu anlayabilmeniz için şöyle ifade etmek istiyorum;
Blog yazarak para kazanmak için ilk adım blog konusuna karar vermektir. Belirli bir konu hakkında bilgi sahibiyseniz, eğitim aldıysanız o konu hakkında yazabilirsiniz.
İlgi duyduğunuz ve araştırıp bilgi edineceğiniz bir konu varsa, o konu hakkında da içerik üretebilirsiniz.
Önce belirli bir ana konu belirlemek, sonra o ana konuyu, blogunuzun ana kategorisi olarak görüp, bu doğrultuda yazılar oluşturmanız gerekiyor.
Blogunuzun ana kategorisine ek olarak alt kategorileri de kendinizce oluşturup, paylaşımlar yapmalısınız.
Konu seçiminde nelere dikkat edilmesi gerektiğinden bahsedeceğim. Blogunuz için bir ya da birkaç ana konu belirledikten sonra, o konular ile ilgili yazılar yazmaya başlayabileceksiniz.

1. Blog konusu seçmek

Bilgi sahibi olmadığınız bir konu hakkında yazı yazmaya çalışırsanız, bilgi sahibi olmadığınız için yazacak birşey bulamazsınız.
Bu bir engel değildir. İnternet ortamında küçük bir araştırma yaparak, yazı yazmak istediğiniz konu ile ilgili bilgiler bulabilirsiniz. Burada önemli olan şey ise bulduğunuz bilgileri kendiniz yorumlayıp, değer katıp yazmanızdır.
Yoksa o bilgileri aynen kendi blogunuzda yazmanız size bir fayda sağlamayacaktır ve blogunuz değer görmeyecektir. Bu aynı zamanda uzun vadede blogunuzdan para kazanabilmenizi de önleyebilecek bir durumdur.
İnsanların genel olarak ilgi duyacağı bir konu seçmeniz gerekiyor. İlgi çeken bir ana kategori dahilinde konuları oluşturmaya özen göstermelisiniz.
Mesela kimse sizin gününüz nasıl geçti pek de umursamaz ama mesela kullanmakta olduğu akıllı telefonunda bir hata mesajı varsa, siz de bu hata mesajı ile ilgili bir yazı yazarsanız bu durumda sizin yazınız internet ortamında daha değerli olacaktır.
Çünkü bu seçtiğiniz konu tam olarak ilgi çeken bir konudur.
Hassas konulardan uzak durun çünkü bazı hassas kategorilerde içerik yazan insanların blogları çeşitli riskler barındırmaktadır ki bu risklerden birisi de para kazanabilme ihtimallerinin son derece düşük olmasıdır.
Blog yazarak para kazanmak gibi bir amacınız varsa hassas, can sıkıcı, siyasi vb. konulardan uzak durmalı, pozitif ve iyiye yöneltici bir içerik hazırlamalısınız.
İçerik hazırlama aşamasında, kullanacağınız kelimelere de dikkat etmelisiniz. Çünkü kullanacağınız yanlış kelimeler yüzünden de sorun yaşayabilirsiniz.

2. Blog hesabı açmak

Blogger hesabı nasıl açılır aslında çok basit bir işlem ve ben bu yazıda sizlere adım adım bu işlemi anlatacağım.
Siz de kendi blogunuzu ücretsiz bir şekilde, sadece birkaç dakikada kurabilir ve paylaşım yaparak para kazanmaya başlayabilirsiniz.
Ücretsiz blog açmak için Google şirketinin bir servisi olan Blogspot servisini kullanabilirsiniz.

Hiçbir ücret ödemenize gerek yoktur. Üstelik tamamen profesyonel bir şekilde tasarlayabilmeniz de mümkündür.

Ben sizlere başka bir yazıda, blogunuzu nasıl profesyonel bir şekilde tasarlarsınız, nasıl AdSense üzerinden para kazanırsınız ve nasıl kaliteli içerikler üretirsiniz tüm bu konulardan bahsedeceğim.

Ancak öncelikli olarak bu yazıda sizlere adım adım blog nasıl açılır resimli bir şekilde anlatmak istiyorum.

10 yılı aşkın blog yazma deneyimine sahip birisi olarak sizlere olabildiğince açık ve net bir şekilde bu süreci anlatmak ve sizlere yardımcı olmak istiyorum.

Eğer anlamadığınız bir yer olursa bana sormaktan çekinmeyiniz.


Yazının başında da söylediğim gibi blogspot isimli bir site var. Bu site Google şirketine ait bir sitedir ve 10 yıldan fazladır hizmet vermektedir. Dünya çapında, birçok insan benim gibi bu site sayesinde kendi blogunu oluşturmuştur. Yani tamamen güvenilir bir sistemden bahsediyoruz.

Sizler de benim gibi gönül rahatlığı ile blogunuzu oluşturabilirsiniz. Üstelik benim bir tane değil, birçok blogum var. Çünkü uzman olduğum ya da ilgi duyduğum her bir alan için ayrı bir blog oluşturuyorum.

Çünkü, hedef kitleye daha etkili bir şekilde ulaşabilmek açısından bu şekilde yapmak her zaman daha doğrudur. Şu an ziyaret etmekte olduğunuz ve bu yazıyı okumakta olduğunuz blogum, sahip olduğum bloglarımdan sadece bir tanesidir.

Şimdi…
Blogger.com adresine giderek blogunuzu oluşturmaya başlayabilirsiniz.
Laptop kullanıyorsanız blogger adresine gitmek için Chrome web tarayıcısını kullanabilirsiniz. Tarayıcının arama çubuğuna blogger.com yazıp, giriş tuşuna tıklamanız yeterlidir.
Akıllı telefon kullanıyorsanız, telefonunuzda bulunan bir web tarayıcısını ya da Chrome tarayıcısını kullanabilirsiniz.

Bir blog açabilmeniz için önce buraya tıklayın.

Yukarıdaki buraya tıklayın yazısına tıkladığınızda, Blogspot.com sitesine gitmiş olacaksınız.

Turuncu renkli “BLOGUNUZU OLUŞTURUN” butonuna tıkladıktan sonra yeni bir pencere açılacaktır.

Bu pencerede sizden Gmail hesabınız veya telefon numaranız istenecektir.

Dikkat burası çok önemli. Çünkü yanlış birşey yaparsanız, ilerleyen zamanlarda AdSense ile blogunuzdan para kazanmak istediğiniz zaman çok büyük sorunlar yaşayabilirsiniz.

Bu nedenle bu aşamada önce bir durup düşünmelisiniz.

Sizlere sorum şu; daha önce bir Gmail adresi aldınız mı?

Eğer aldıysanız, o adresin şifresini hatırlıyor musunuz?

Eğer o adresin şifresini hatırlıyorsanız, karşınıza çıkan ekranda Gmail adresinizi ve şifrenizi giriniz.

Eğer; daha önce açmış olduğunuz bir Gmail hesabı var ama şifresini unutmuşsanız, bu durumda şifresini hatırlamaya çalışın.

Eğer hatırlayamıyorsanız, mavi renkli E-posta adresinizi mi unuttunuz? yazısına tıklayın.

Mavi renkli “E-Posta adresinizi mi unuttunuz?” yazısına tıkladığınız zaman, karşınıza yeni bir pencere açılacak.

Bu pencerede telefon numaranızı girmeniz gerekiyor.

Eğer girmiş olduğunuz telefon numarası, daha önce almış olduğunuz Gmail adresi ile ilişkilendirilmişse, bu durumda o Gmail adresini kurtarmanız çok kolay olacaktır.

Ama eğer ilişkilendirilmemişse kurtarma olasılığınız daha düşük olacaktır.

Eğer telefon numarasını yazdığınız hat, şu an telefonunuzda açık ise ve o telefonunuzdaki Gmail uygulamasına tıkladığınız zaman, kurtarmak istediğiniz gmail hesabınızı görebiliyorsanız, bu durumda yukarıdaki pencereye numaranızı girip, ileri butonunu tıkladığınızda telefonunuza bir çeşit onay mesajı gelecektir.

Telefonunuza gelecek olan mesaj sayesinde, hesabınızı kolayca kurtarmış olacaksınız.

Eğer tüm bu imkanları denediniz ancak ne yaptıysanız da, hesabınızı geri alamadıysanız bu durumda tek çare yeni bir hesap almaktır.

Çünkü blog açabilmeniz için Gmail hesabınızın olması şart.

Yeni bir Gmail hesabı almak için Gmail sitesine gitmemiz gerekiyor.

Gmail sitesine gitmek için buraya tıklayın ve gizli sekmede aç yazısına tıklayın.

Uzunca tıklayıp gizli sekmede açmamızın sebebi şu;

eğer siz daha önce bir Gmail hesabı açmışsanız ve şifresini unutmuşsanız, normal tıkladığınızda daha önce açmış olduğunuz mail adresine yönlendirilirsiniz.

Halbuki; daha önce açmış olduğunuz Gmail hesabınızın şifresini eğer unutmuşsanız ve o hesabı yukarıda anlattığım yöntemleri denediğiniz halde geri alamadıysanız, o hesap sizin bir işinize yaramayacaktır.

Çünkü AdSense üzerinden gelir elde edebilmeniz hem de uzun vadede bir sorun yaşamamanız açısından şifresini bildiğiniz ve telefonunuz ile eşleştirilmiş bir mail adresinizin olması şarttır.

Bu nedenle yeni bir Gmail adresi almak durumundasınız. Bu sayede yeni şifrenizi bir yere not alabilirsiniz ve hiç unutmazsınız.

Ayrıca yeni gmail adresiniz ile telefon numaranızı da eşleştirdiğinizde, artık hiç problem yaşamazsınız.

Yeni bir Gmail hesabı almak için yukarıda belirtmiş olduğum linke uzunca tıklayıp, gizli sekmede açtığınızda karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir.

Hesap oluşturun yazısına tıkladıktan sonra açılacak olan pencerede sizden istenen ad soyad, hesap adı ve şifre bilgilerinizi girip, hesabınızı kolayca oluşturabilirsiniz.

Eğer bu aşamada bir sorun yaşarsanız benden yardım istemekten çekinmeyin.

Bu yazının hemen altında bulunan yorum bölümünden yardım isteyebilir ya da iletişim formundan da bana ulaşabilirsiniz.

Bu adımı tamamladığınıza göre artık bir sonra adıma geçebilir ücretsiz blog açmak işlemini blogspot sitesi üzerinden gerçekleştirebiliriz.

Blogunuzu oluşturmak için buraya tıklayın ve Blogspot adresine gidin.

OTURUM AÇ yazısına tıkladıktan sonra Blogger sayfasına yönlendirileceksiniz.

Bu sayfada kolayca yeni bir blog oluşturabileceksiniz.

Öncelikli olarak blog adını belirlemeniz istenecektir.

Doğru bir blog adresi belirlemek çok ama çok önemlidir.

Çünkü eğer blog adresinizi daha sonra değiştirmek isterseniz, değiştirdiğiniz anda sitenizi sıfırlamış olursunuz.

Sitenizi sıfırlamış olmanız demek; tüm ziyaretçilerinizi kaybetmiş olmak demektir.

Yani tüm herşey sıfırdan başlar ve blogunuzun yeniden tanınması için birkaç ay beklemeniz gerekebilir.

Bu nedenle blog adresinize karar verme aşamasında çok iyi düşünüp taşınmalısınız.

Bunun için kendinize zaman ayırmanızı ve tam anlamıyla içinize sinen bir blog adresi bulmanızı öneririm.

Blog adresi o kadar önemlidir ki Google arama sonuçlarında hemencecik göze batar.

İnsanlar o blog adresini görerek, blogunuza gelirler.

Bu nedenden dolayı en önemli kural şu dur; blog adresiniz ile blog içeriğinizin uyumlu olması gerekir.

Mesela blog adresiniz yemek-tarifleri-paylasiyorum-hadi-gelin.blogspot.com şeklinde olursa ama siz bu blogta bulaşıkları daha iyi yıkamak için şunları tavsiye ediyorum gibisinden bir içerik paylaşırsanız bu durumda uyumsuzluk olacaktır.

Blog adresiniz ile blogta paylaşacağınız içeriklerin uyumlu olması pek çok açıdan önemlidir.

Bu uyumu sağlayabilmek için öncelikli olarak hangi konu ya da konularda içerik yazacağınıza karar vermelisiniz.

Yapmanız gereken şu;

Önce bir ana konu belirlemeli ve bu ana konu ile ilgili yan konuları belirlemelisiniz.

Blogunuza hangi ismi belirlemek istediğinize karar vermelisiniz. Bu aşamada en önemli şey ise, daha önce kimsenin almadığı bir blog ismini almaktır.
Mesela kitapokumak.blogspot.com şeklinde bir blog adresi büyük bir ihtimalle daha önce alınmıştır. Bu yüzden siz daha farklı bir blog ismi belirlemeniz gerekir.
Mesela kitapokumak yerine kitapokumak00001.blogspot.com şeklinde bir blog ismi belirlerseniz büyük ihtimalle bu ismi daha önce kimse almamış olduğu için siz alabileceksiniz.
Blog adınız birkaç kelimeden oluşabilir. Bu kelimeleri bitişik bir şekilde yazabileceğiniz gibi araya tire (-) sembolü kayarak da yazabilirsiniz.
Blog adınız uzun olabilir. Normalde kısa blog adı, daha kolay hatırlandığı için kısa öneriliyor ama bence 3-4 kelimelik bir blog adı belirlerseniz, bu o kadar da sorun olmayacaktır. 
Blogger adını belirleme işlemini tamamladıktan sonra karşınıza tema seçme ekranı gelecektir.
Blogdan para kazanmak isteyen birisinin genel olarak ziyaretçileri için kullanışlı bir blog ortam sunması önemli olmaktadır. Blogunuzun kullanışlı olmasını sağlayacak en önemli detay ise temadır.
Tema seçimi yaparken bloggerin birçok kullanışlı temasından birisini seçebilirsiniz. Daha sonra bu seçtiğiniz temayı ayarlar bölümünden istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz.
Ben de mesela bloggerin kendi temalarından birisini kullanıyorum ve kendi çapımda özgünleştirerek, blogumun konusu ile uyumlu bir tasarım ile yoluma devam ediyorum.
Sizlere daha sonra blogger temanızı nasıl özelleştirebilirsiniz ve kendi temanızı nasıl yapabilirsiniz, bu konu hakkında bir yazı da paylaşacağım.

Ana konuyu belirlemek için ise hangi konuya ilgi duyduğunuzu ya da hangi konuda uzman olduğunuzu dikkate almalısınız.

Çünkü bir konuda uzman değilseniz ya da bir konuya ilgi duymuyorsanız, o konu hakkında sürekli içerik üretmeniz çok ama çok zor olacaktır.

Bu yüzden dolayı, kendinizi iyi bir şekilde tanımanız ve uzman olduğunuz bir sektörü ya da ilgi duyduğunuz, kendinizi geliştirebileceğiniz bir alanı tercih etmeniz çok ama çok önemlidir.

Mesela pek çok farklı yemekler hakkında bilginiz varsa ve yemek yapmayı da seiyorsanız, bu durumda blogunuzun ana konusu yemek yapmak, yan konuları ise yemek tarifleri olabilir.

Eğer makyaj ve bakım konularında uzmansanız ya da tecrübeleriniz varsa, o halde güzellik sizin blogunuzun ana konusu olabilir ve güzel olmak için neler yapılması gerektiği hakkında yazacağınız yazılar da yan konular olacaktır.

Sonuç olarak bir ana konu belirlemeli ve bu ana konu doğrultusunda blogunuzda o ana konuyla ilgili yan konular üreteceksiniz.

Blog adresinizi belirlerken şunları da dikkate almalısınız;

– Blog adresiniz içinize sinmeli.

– Kolay okunabilir olması önemlidir. Bunun için kelimeler arasında tire işareti kullanabilirsiniz.

– Blog adresinizin uzun olması önemli değildir çünkü kimse sizin blog adresinizi uzunca adres çubuğuna yazıp, blogunuza gelmeyecektir. İnsanlar blogunuza Google üzerinden gelecektir.

– Blog adresinizin daha önce başkası tarafından alınmamış bir adres olması gerekir. Bunu zaten sistem sizlere belirtiyor.

Tüm bu kriterlere ek olarak en önemlisi ise blog adresinizde geçecek olan kelimelerin, Google üzerinde oldukça fazla araştırılan kelimeler olması gerekir.

Bu sayede blogunuza çok daha fazla kişinin gelmesi mümkün olacaktır.

Daha fazla kişinin gelmesi ise daha fazla kişiye ulaşmanız ve daha fazla kazanç elde etmeniz anlamına gelir.

Peki blog adresinize gireceğiniz kelimelerin, Google’da çok aratılıp, aratılmadığını nasıl öğrenebilirsiniz?

İşte bunun için en mantıklı yöntem Google’ın web site sahipleri için sunduğu bir diğer hizmet olan AdWords adlı hizmeti kullanmaktır.

Ancak sıfırdan blog açma aşamasında olan birisi için bu hizmeti kullanmak zordur.

Bu nedenle ben size yardımcı olurum. Sadece bana hangi konuda blog açmayı düşündüğünüzü söylerseniz, ben sizler için o konuda en çok araştırılan kelimelerin neler olduğuna bakabilirim.

Bu sayede blog adresinizde en çok araştırılan kelimeleri geçirterek, SEO uyumluluk için ilk adımı atmış olursunuz.

Blog adres ve blogunuzun adı için karar kıldıktan sonra ise tek yapmanız gereken şey “Blog oluştur” yazan butona tıklamak.

Bu sayede ücretsiz blog açmak işlemini başarılı bir şekilde tamamlamış olacaksınız.

Eğer herhangi bir yerde takıldıysanız ya da bir sorun yaşarsanız, benden yardım isteyebilirsiniz.

Blogunuzun temasını da seçtikten sonra artık yazı yazmaya başlayabilirsiniz. Elbette ki blog yazısı yazarken dikkate alınması gereken bazı ayrıntılar söz konusudur.
Blog yazarak para kazanmak konusunda en önemli olan şey ise sabırdır. Hatta çok sabırlı olmanız gerekiyor. Hiç yılmadan, bıkmadan her gün aynı şevk ile paylaşım yapmanız gerekiyor.  Birkaç ay içerisinde insanlar yavaş yavaş blogunuzu keşfetmeye ve ziyaret etmeye başlayacaktır.
Üstelik blogger, Google şirketinin sunmuş olduğu hizmetlerden birisi olduğu için son derece güvenilir bir içerik paylaşma platformudur.
Bir Facebook sayfası ile sadece belirli bir kitleye ulaşırsınız ancak blogunuz ile çok daha geniş kitlelere ulaşmanız mümkündür.

3. Blog yazısı yazmak

Blog yazısı nasıl yazılır özellikle de blogdan para kazanmak isteyenler tarafından sıkça merak edilen bir sorudur.
Ben, blog yazmak konusunda sahip olduğum tam 10 yıllık deneyimlerime dayanarak, blog yazarak evden para kazanmak isteyenler için önemli ipuçlarını vermek istiyorum.
1. Yazı yazmak için konu bulmak
Öncelikli olarak bir konu bulmamız gerekiyor ki, o konu hakkında bir yazı yazabilelim. Bu, tamamen blogun ana konusu ile alakalıdır.
Her blogun bir hedef kitlesi ve ana konusu vardır. Mesela benim blogumun ana konusu kadınların evden para kazanabilmesidir ve bu ana konu ile ilgili yan konuları belirleyip, bu konular üzerinden yazılar yazıyorum.
Siz de hedef kitlenizi ve blogunuzun ana konusunu, sektörünü dikkate alarak konular bulmalı ve bu konular hakkında içerikler üretmelisiniz.
Burada en önemli nokta ise hem blogunuzun ana konusunu hem de üreteceğiniz yazılı içerikleri SEVİYOR olmanızdır. Çünkü eğer uzmanı olmadığınız, ilgi duymadığınız ve en önemlisi de sevmediğiniz bir konu hakkında içerik üretmeye çalışmak sizi gerçekten zorlayacak ve içerik üretseniz bile sürekliliğini sağlayamayacaksınız.
Bu nedenden dolayı özellikle de blog nasıl açılır konusunda da sıkça belirttiğim gibi; açacağınız blog için belirli bir kategori belirlerken, o kategorinin uzmanı olduğunuz, ilgi duyduğunuz ya da sevdiğiniz bir kategori olmasına önem vermelisiniz.
Çünkü eğer amacınız blog yazarak para kazanmak ve bu sayede uzun vadede evden para kazanmak ise bunun için açacağınız blogun konusu tamamen uzman olduğunuz ya da uğraşmaktan zevk aldığınız bir konu olmalıdır.
Mesela;
– Fotoğraf çekmeyi seviyorsanız, blogunuzun ana konusu da fotoğraflar ile ilgili olmalıdır. Çektiğiniz fotoğrafları (doğa, manzara olabilir ya da kendiniz modellik yapıyorsunuzdur o da olabilir) blogunuzda yayınlarsınız ve her birisi için 100 kelimelik açıklamalar yazarsınız.
– Matematik dersi ile ilgili uzman olmuşsunuzdur ve tecrübeler kazanmışsınızdır. Belki de not tuttuğunuz kağıtlar ve defterler de vardır. İşte bu uzmanlığınızı değerlendirmek, insanlara yardımcı olmak için blog açmak son derece iyi bir seçimdir.
– Gezmeyi seviyorsunuzdur ve birçok yer gezmiş, o yerler hakkında bilgi edinmişsinizdir. Öyleyse gezi blogu açabilir, gezmek hakkında çeşitli yazılar yazabilirsiniz.
– Makyaj yapmayı seviyorsunuzdur, belki de güzel ve genç kalmak hakkında da çeşitli tüyolarınız vardır ya da araştırarak yeni tüyolar bulmak sizi sıkmayacaksa da güzellik bakım ya da genç kalmak ile ilgili bir blog açabilirsiniz.
Sonuç olarak kendinize uygun bir blog ana konusunu belirledikten sonra, o ana konu ile alakalı olacak şekilde başlıklar bulmalısınız.
2. En çok araştırılan konuları bulmalısınız
Kafanıza göre yazacağınız bir konu blogunuza çok az ziyaretçi getirir ya da hiç getirmez. Eğer amacınız hem paylaşım yapmak hem de kazanç elde etmek ise o halde Google arama motorunda, Pinterestte veya genel olarak sosyal medya platformlarında en çok aranılan konuları ele almalısınız.
Google üzerinde en çok araştırılan konuları bulmak için “Google AdWords Anahtar Kelime Aracı” kullanabilirsiniz. Bu sayede hem yeni konular bulabilir hem de yazmayı düşündüğünüz konu ile ilgili aylık kaç kişinin arama yaptığını öğrenebilirsiniz.
3. Yazı yazarken kendi tarzınızı ortaya koymalısınız
Sadece sizin bildiğiniz özel ipuçları, bilgiler, tüyolar ve sizin kişisel tahminleriniz kısacası özgün olarak sunduğunuz her şey değerlidir.
İnsanlar, diğer sitelerde de bulabilecekleri aynı şeyleri bulmak için sizin blogunuza gelmeyeceklerdir ama siz, belki de daha önce binlerce kişinin bahsetmiş olduğu konuları kendi tarzınız ile ele aldığınızda, hemen her yerde bulunmayan ipuçlarını, farklı ve kolay anlaşılabilir bir bakış açısı ile ele aldığınızda işte o zaman Google sizin blogunuzun internet kullanıcıları tarafından ziyaret edilmeyi hak ettiğini düşünür ve sıralamada sizi ön plana çıkarmaya başlar. (fakat Google arama motorunun tek kriteri bu değildir.)
4. Olabildiğince detaylı ve uzun yazılar yazmalısınız
Uzun uzun yazılar yazmak ve bunu hemen her gün yapmak hiç size göre değilse ya da bunu yapmanız açısından bir engel durumu söz konusu ise bu işte başarılı olamazsınız.
Eğer görsel içerik (fotoğraf paylaşımı) temalı bir blog açmayacaksanız, yazılı içeriklerde başarılı olabilmek için uzun ve detaylı yazılar üretmelisiniz.
Ancak genel geçer bilgileri içerdiği sürece bir yazı ne kadar uzun ve detaylı olsa da değerli olmayacaktır. Bunu da bilmelisiniz. Çünkü yazılı içeriğin kaliteli olması demek, uzunca yazılmış olması demek değildir.
Bazen çok uzun yazmazsınız ancak kaliteli, daha doğrusu kullanıcının beklentilerini fazlasıyla karşılayan bir içerik sunarsınız. İşte bu durumda da içeriğiniz değerlidir.
Genel olarak en az 300 kelime içerik üretilmesi önerilir.
5. Hemen her gün içerik girmelisiniz
Eğer bir işte çalışıyorsanız ya da okula gidiyorsanız, bu gib sebeplerden dolayı her gün yazı yazmanız pek olası olmayabilir fakat bir şekilde bunu başarırsanız kısa sürede başarıya ulaşırsınız.
6. İçeriklerinizi eşsiz görseller ile desteklemelisiniz.
Hemen her yerde bulunan görselleri yazılarınıza eklemek yerine, telif hakkı sorunu olmayan, ticari kullanım için izniniz olduğundan emin olduğunuz (mesela özel lisanslı ya da tamamen kendi çekiminiz olan fotoğraflar ya da bir grafik tasarım programı ile ürettiğiniz görseller) yazılarınıza eklemelisiniz.
7. Yazı fontu ve arka planı gözleri yormamalıdır
İnsanların sizin içeriklerinizi uzunca okuması, takip etmesi için onları göz yormayan, kolay okunabilir bir zeminde içerik sunmalısınız.
Mesela facebook’a ya da google’a dikkat edin. Göz yormayan bir arka plan tonunda, göz yormayan yazı stili kullanılmaktadır.
Buna göre benim size önerim yazı stilini Arial ya da Open Sans olarak tercih etmenizdir.
Yazı büyüklüğünü ise 13-17px arasında bir değere göre belirleyebilirsiniz.
8. Paragrafları uzun tutmayın
Çok uzun, iç içe geçmiş yazıları insanlar okumaya üşenir. Bunun yerine her iki-üç cümlede bir paragraf boşluğu bırakmanızı öneririm. Ben mesela öyle yapıyorum.
9. Blogunuzun tasarımı çok önemlidir
Tasarımın kullanışlı olması gerekir. Günümüzde birçok insanın akıllı telefon kullandığını biliyoruz. Bu nedenle kullanacağınız blog temasının da mobil uyumlu olması gerektiğine dikkat edin.
Klasik blogger temalarından birisini tercih edebileceğiniz gibi, benim yaptığım gibi üçüncü taraf yazılımcı geliştiricilerin geliştirmiş olduğu son derece şık ve kullanışlı blog temalarından birisini de kullanabilirsiniz.
10. Blogunuzu Google Araçlarına Ekleyin
Blogunuzun performansını ölçmek, gidişatın iyi mi yoksa kötü mü olduğunu ve iyileştirmek için neler yapabileceğinizi öğrenmek, blogunuza gelen ziyaretçileriniz hakkında bilgi sahibi olmak için Google şirketinin Analytics ve Search Consol araçlarını kullanmanızı şiddetle tavsiye ederim.
Blog yazısı nasıl yazılır ve blog yazarak evden para kazanmak ile ilgili aklıma gelen başlıca ipuçları şimdilik bu kadar.
Daha fazla bilgi ya da yardım için aşağıdaki yorum formunu kullanarak bana sorular sorabilir ayrıca blog yazmak kategorisinde daha fazla faydalı yazılar bulabilirsiniz.

4. Para Kazanmak ve Ödeme Almak

Para kazanmak ve ödeme almak için yine Google şirketine ait AdSense adlı web sitesini kullanacağız.
Ayrıca kazandığınız parayı çekebilmeniz için, kendinize ait bir banka hesabınızın da olması gerekmektedir ki bunu da herhangi bir bankaya giderek açtırabilirsiniz.
Gördüğünüz gibi; İngilizce blog yazarak evden para kazanmak sürecinde atacağımız üç temel adım ve süreç tamamen Google şirketi ile ilgilidir.
Yani sizlere açık ve net bir şekilde, güvenilir bir süreçten bahsediyorum. Serimizin bu ikinci yazısını burada noktalıyorum.
Bir sonraki yazıda sizlere internet dünyasından, bu internet dünyasında blog sitelerinin ne gibi bir öneme sahip olduğundan ve evden para kazanmak için neden blog sitesi açmanız gerektiğinden bahsedeceğim.

Yorum yapın