Ayakkabı satmak (online – internetten)

Ayakkabı satmak internetten para kazanmak için yapılabilecek en iyi işlerden birisidir. Peki ayakkabı satışı nasıl yapılır? Bu yazıda bundan bahsedeceğim.
ayakkabı satmak online internetten

İnternetten online ayakkabı nasıl satılır?

İnternetten online ayakkabı satışı yapmak için aşağıdaki şartları sağlamanız gerekiyor;
– Şirket sahibi olmalısınız
Sıfırdan ayakkabı satışı yapmayı düşünüyorsanız ya şirket sahibi olmalısınız ya da şirket sahibi olmadan “satış ortaklığı” programına sahip bir firma için çalışmalısınız. İkinci söylediğim “satış ortaklığı” programını önermem çünkü pek kazandırmıyor. 
Eğer sıfırdan satış yapmak gibi bir amacınız varsa şirket sahibi olmanız gerekiyor. Eğer şirket sahibi değilseniz ayakkabı toptancısı firmalar ile satın alım sözleşmesini imzalayamazsınız. Bu durumda da mal temin edemezsiniz ve doğal olarak da satış yapamazsınız.
Eğer henüz bir şirketiniz yoksa “şahıs şirketi” olarak tanımlanan, diğer şirket türlerine kıyasla maliyeti oldukça düşük şirket modelini kurmayı düşünebilirsiniz.
Şahıs şirketi maliyeti oldukça düşük olup, yönetimi de son derece kolaydır. Ayakkabı toptancısı firmadan kolayca mal temin edebilir ve temin ettiğiniz malları evinizin bir odasını yasal olarak depo şeklinde göstererek, stoklama işlemini yapabilirsiniz.
Şirket sahibi olmanız sadece sıfırdan ayakkabı satışı yapabilmenizi sağlamakla kalmayacak aynı zamanda internette her türlü ortamda bir firma olarak potansiyel müşterilerinize güven vererek daha fazla satış yapmanıza imkan sağlayacaktır.
– Bilgisayarınız olmalı 
Satışlarınızı yönetebilmeniz için bilgisayar temin etmelisiniz. Bu bilgisayarın teknik özellikleri günümüze göre “iyi” seviyede olmalıdır. Aksi halde sürekli sorun yaşatabilir ve bu yüzden satışlarınız aksayabilir.
Bilgisayarınızın sahip olması gereken özellikler genel olarak şöyle olmalıdır; en az 2GB DDR2 RAM, SSD harddisk, en az core 2 duo işlemci. Tavsiye ettiğim ise i5 ya da i7 işlemci, 4 ya da 6 GB DDR3 YA DA DDR4 RAM ve SSD harddisk.
Vermiş olduğum teknik özelliklere sahip bir bilgisayar, işlerinizi hızlı, kolay ve sorunsuz bir şekilde halletmeniz için yeterli olacaktır.
Bu kriterleri sağladığınız taktirde artık internetten online ayakkabı satmak için yeterli altyapıya sahipsiniz demektir. Şimdi sırada ayakkabı toptancıları bulup, ayakkabı temin etmelisiniz.

Ayakkabı toptancıları nerede bulunur?

Ayakkabı toptancıları bulmak için en kolay yöntem internetten bulmaktadır. Ayakkabı toptancıları firmaları isimleri ve site adresleri:
Dossodossi – dossodossi.com
Günlük, spor ve topuklu ayakkabı modellerini toptan satın alabilirsiniz. Farklı renklerde birçok farklı model seçeneği bulunmaktadır. 
toptancimburada.com
Toptancimburada sitesi, oldukça fazla model seçenekleri ile dikkat çekmektedir. Birçok yeni ürün bulunmaktadır. Yeni modellerin daha fazla satılma ihtimali her daim yüksektir. Bu nedenle yeni modelleri dikkate alın. Oldukça eski bir firma olması ile de güven vermektedir. 
Peşin fiyatına taksit yapmakta ve satın aldığınız malları sorunsuz bir şekilde adresinize ulaştırmaktadır.
ulusoyspor – ulusoyspor.com
Özellikle de spor ayakkabı modelleri satışı düşünenler için bu firma son derece iyi bir kaynaktır. Çünkü daha çok spor ayakkabı modellerini kapsamakta ve böylece birçok modeli de temin edebilmeniza olanak sağlamaktadır.
Çocuktan yetişkinlere her yaş grubu için farklı renk desenlere sahip modeller aynı zamanda ünlü markaların modelleri de yine burada bulunmaktadır.
Diğer ayakkabı toptancıları;
Dürüst Toptan – durusttoptan.com
Kadın, erkek, çocuk ve bebe. En uygun fiyatlı toptan ayakkabılar.
dedeogluayakkabi.com
Yüzlerce marka, binlerce model toptan spor ayakkabı modelleri
Binbaşıoğlu Ayakkabı – binbasioglu.com
Online Toptan Ayakkabı Satış Mağazası Türkiyenin her yerine ücretsiz kargo.
Ayakkabı Pazarı – ayakkabipazari.com

Online ayakkabı satışı yapmak

Ayakkabı toptancılarındam mal tedarik ettiğinizde artık satış yapmak için hazırsınızdır demektir. Ürün stoğu yapıp, fotoğraf çekimlerini tamamladıktan sonra internette hangi platformda satış yapmak istediğinize karar vermeli ve çalışmalarınıza o yönde devam etmelisiniz.
İnternetten ayakkabı satmak için en iyi yöntemler şöyledir;
– Kendi e-ticaret sitenizi (sanal mağaza) kurabilir ve buradan satış yapabilirsiniz.
– N11, Hepsiburada, Trendyol gibi bir e-ticaret platformu bünyesinde mağaza olarak satış yapabilirsiniz.
– Instagram butiğinizi açarak satış yapabilirsiniz.
Şimdi bu yöntemleri detaylıca ele alalım.

1.  e-ticaret sitesi (sanal mağaza)

Diğer bir yöntem olarak kendi e-ticaret sitenizi açarak ayakkabı satabilir ve evden para kazanabilirsiniz.
Bunu yapabilmek için yaklaşık 20-25.000 TL sermayeye ihtiyacınız var.
Bu sermaye ile;
– Yasal bir şekilde satış yapabilmeniz için şahıs şirketi kurulum masraflarını karşılayacaksınız,
– Satmak için mal depolayacaksınız,
– Satış için e-ticaret sitesi paketi satın alacaksınız.
Tabii ki bu işi yapabilmeniz için sağlam bir laptopa da ihtiyacınız var ve eğer henüz bir laptopunuz yoksa bu durumda +5000 TL’yi sermayeye ekleriz ve bu şekilde internetten ayakkabı satmak için en az 30,000 TL’nizin olması gerektiğini söyleyebilirim.

2. e-ticaret platformu

İnternetten satış yapmak ve bu şekilde evden para kazanmak için uygulayabileceğiniz bir diğer yöntem ise; Trendyol, Hepsiburada, n11 gibi popüler alışveriş siteleri bünyesinde bir butik açmaktır. 
Bu saydığım alışveriş sitelerinde butik açma işlemini yapabilmek için bazı şartları sağlamanız gerekiyor.
Bu şartlardan en önemli olanı ise; resmi olarak satış yapma yetkinizin olmasısıdır. Bu şartı sağlamak için de en azından şahıs şirketi sahibi olmanız gerekiyor.
Sizlere daha önce bahsetmiştim. Şahıs şirketi sahibi olabilmeniz için sermayeye sahip olmalısınız çünkü en iyimser bir hesap ile şahıs şirketi sahibi olmanın ve beraberinde mal tedariği yapıp, tamamen satışa hazır bir hale gelmenin en düşük maliyeti 30.000 TL civarıdır.
Eğer bu kadar sermayeniz yoksa o halde ayakkabı satmak ve bu şekilde evden para kazanmak için sizlere bahsettiğim diğer yöntemleri inceleyebilirsiniz.

3. Instagram

Öncelikli olarak sıfır mı yoksa ikinci el mi satacağınıza karar vermelisiniz. Bu aşamada karar vermeniz önemlidir çünkü Instagram sayfanızı tamamen satacağınız ürüne göre dizayn edeceksiniz.
Sıfırdan satmayı düşünenler için önemli ayrıntılar;
Sıfırdan satmak için sermayeye sahip olmalısınız. Böylece; yasal bir şekilde satış yapabilmeniz için sahip olmanız gereken şahıs şirketinin kurulumunu yapabilir ve bununla birlikte toptan mal tedarik edebilirsiniz.
Şahıs şirketi kurulumu ve mal tedariği aşamaları tamamlandığında artık yapmanız gereken tek şey, bir instagram sayfası açmak ve bu sayfada satışa sunduğunuz ayakkabıların görsellerini paylaşmak. 
Sadece ayakkabı görsellerini paylaşmanın yeterli olmayacağını bilmelisiniz. Görseller ile birlikte o ayakkabıyı etkileyici bir şekilde tanıtan açıklama yazılarını da yazmalısınız.
Nitekim hem bu yazacağınız açıklama yazıları hem de eşsiz görseller, sizin Instagramda satış yapan diğer rakip mağazalardan daha ön plana çıkmanızı sağlayacaktır.
Unutmayın ki Instagramda ayakkabı satma işini ilk yapan siz değilsiniz, belki de daha önce binlerce kişi bu işi yapmaya başladı bile. Dolayısıyla siz ne kadar çok farklı olursanız, o kadar çok müşteriye ulaşırsınız. Farklı olabilmek aşamasında da görseller ve açıklama yazıları son derece önemlidir.
Instagram hesabınızın açıklama kısmında şirket bilgilerinizi de mutlaka yazmanızı öneririm çünkü insanlar satın alma aşamasında, satıcının “güvenilir” olmasına büyük bir önem verirler. 
Siz, şirket bilgilerinizi sağladığınız takdirde hem güvenilir bir satıcı olduğunuzu göstermiş olacaksınız hem de böylece daha fazla satış yapma olasılığınızı arttırmış olacaksınız.

Ayakkabı satışı ipuçları

Yukarıda sıralandırdığım yöntemler; evden para kazanmak isteyenlerin internetten ayakkabı satmak için tercih edebileceği en iyi yöntemlerdir. Şimdi bu yöntemlere ek olarak satış arttırma ipuçlarından bahsetmek istiyorum.
Ürün fotoğraf çekimi
Satmak istediğiniz ayakkabıların fotoğraflarını etkileyici bir şekilde çekebilmeniz son derece önemlidir. Uzaktan – yakından, sağ – sol açıdan, yukarı – aşağı açılardan çekmelisiniz. 
Farklı açılardan çekilen bu fotoğraflar sayesinde alıcılar sizin satışa sunduğunuz ayakkabınızın tasarımı ve genel olarak görsel detayları hakkında net bir bilgi sahibi olacaktır. Dolayısıyla o ayakkabının satılma ihtimalini de önemli ölçüde arttırmış olacaksınız.
Açıklama yazısı
Ayakkabının satılma ihtimalini arttıracak bir diğer önemli ayrıntı da açıklama yazısıdır. Her bir ayakkabı modelini etkileyici bir şekilde tanıtmalısınız. Bunu yapabilmek için; neden sattığınıza, nerelerde kullanılabileceğine, yapısal özelliklerinin neler olduğundan gibi ayrıntılardan bahsetmelisiniz.
Bloglarla anlaşmak
İnternetten ayakkabı satmak ve bu şekilde evden para kazanmak için bir blog sitesi ile anlaşmak büyük avantaj sağlar. Böylece ürünleriniz çok daha fazla kişiye ulaşabilir.
Bu tarz bir satış modeli özellikle de kadın ayakkabı modelleri satışlarında çok işe yarıyor. Bu şekilde ayakabbı satmak için önce kadın bloggerlar bulmalısınız. 
Bloggerlardan belirli bir ayakkabı modelini ya da genel olarak sitenizi tanıtacak  içerikler üretmesini siteyebilirsiniz. Bu içeriklerde ayakkabı fotoğrafları ve bu fotoğraflar ile birlikte o ayakkabıların kullanımı, malzemesi gibi çeşitli özellikleri hakkında olabildiğince ayrıntılı bilgiler olmalıdır.
Hatta ayakkabıların giyilerek sokakta, evde ya da arkaplanı güzel olan herhangi bir yerde fotoğraf çekimleri yapılması çok daha etkileyici olacaktır. 
Blog üzerinden ayakkabılarınızın tanıtımını yaptırmanın birçok avantajı var. Sürekli sabit müşteri kazanma olasılığınız çok daha yüksektir ve böylece aylar boyunca yükselen bir gelire sahip olursunuz. 
Diğer kadın blogger ile pek çok şekilde etkileşim kurabilir ve işbirliği yapabilirsiniz. Bu sayede ziyaretçi sayınız hızla artar ve buna bağlı olarak Google arama motoru sıralamalarında da yükselirsiniz. Tüm bu olumlu gelişmelerin doğal bir sonucu olarak hem reklam gelirleriniz hem de ayakkabı satışlarından elde edeceğiniz gelirler önemli ölçüde artış gösterir.

Yorum yapın