Facebookta satış yapmak için 3 yöntem

facebooktan nasıl para kazanılır aslında bunun birkaç yolu var. Bu yazıda tüm bu yolları tek tek ele alacağım.

1. Marketplace kullanarak facebookta satış yapmak

Facebook marketplace nasıl satış yapılır adım adım;
– Facebook Marketplace gidin.
– “Bir şey sat” butonuna tıklayın.
– Açılan pencerede sizden istenilen bilgileri girin. 
– Sattığınız ürünün adı, sattığınız yer, ürünün kategorisi, açıklaması yazın.
– Ürüne ait fotoğrafları ekleyip “İleri” butonuna tıklayın.
Tüm bu adımları yaptıktan sonra ilanı oluşturmuş oluyorsunuz. O ilan, hangi konum için belirlediyseniz o konumdaki kişilere görünecektir ve o insanlar satın almak istediklerinde size mesaj göndereceklerdir.
Facebook marketplace ürün satmak işlemi aslında oldukça basittir. Evden para kazanmak isteyenler Facebook Marketplace ile ürün satışı yapabilirler. Marketplace is satış yapmanın en önemli avantajı belirli bir konumda satış yapabilmektir.
Mesela siz İzmir’de yaşıyor olsanız bile İstanbul’da yaşayan kişilerin satacağınız ürünü görmesini sağlayabilirsiniz. Aynı şekilde siz başka bir şehirde satılan ürünleri araştırıp görebilir ve satın alabilirsiniz.

2. Gruplarda satış yapmak

Satış gruplarını keşfedip orada satış yapabilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken şeyler;
– Grubun içeriğinin, sizin satacağınız ürün ile uyumlu olması gerekir. Aksi halde müşteri bulamazsınız ve de daha kötüsü ise o gruptan atılabilirsiniz.
– Katılımcı sayısı yüksek ve günlük paylaşım oranı fazla olan gruplarda satış yapabilme ihtimaliniz daha yüksek olduğu için bu ayrıntılara dikkat edin.
– Grubun hedef kitlesine dikkat edin. Mesela daha çok kadınların ağırlıkta olduğu bir grupta kadınlara yönelik ürünleri kolayca satabilirsiniz.
Satış grubunda satış yapmak zorunda değilsiniz. Dilerseniz diğer başka bir grup ile de yöneticisi ile anlaşma yaparak ürünlerinizi satabilirsiniz.

3. Sayfa açıp satış yapmak

Kendi sayfanızı açıp da satış yapabilirsiniz. Tabii bunun için biraz emek vermeniz ve zaman ayırmanız gerekiyor.
Sayfanızda sürekli sattığınız ürünlerin görsellerini paylaşmalısınız. Ürünler hakkında bilgiler girmelisiniz. Ayrıca etiketleri de doğru bir şekilde kullanmanız gerekiyor. Böylece zaman içerisinde yavaş yavaş müşterilere ulaşmaya başlarsınız.
Bu zahmetli bir yöntem ama daha kolayı için bir sayfa satın alabilirsiniz. Hazır takipçili facebook sayfası satın alabilirsiniz. Bu durumda takipçilerin gerçek insan olduğundan emin olmalısınız aksi halde o sayfa işinize yaramayacaktır.

4. Kişisel satış yapmak

Kişisel profiliniz ile de satış yapabilirsiniz. Çeşitli gönderilerde, gruplarda, sayfalarda… yani insanlara ulaşabileceğiniz ne kadar özellik varsa hepsini kullanarak kişisel profiliniz ile insanlarla iletişime geçerek satış yapabilirsiniz.

Facebookta satış yapmak için öneriler

Facebook marketplace ürün satmak isteyenler şunlara dikkat etmeli;
Facebook’a üye olduğunuz yıl önemlidir.
Tıpkı sahibinden ve letgo gibi diğer sitelerde de olduğu gibi facebook’ta da üye olduğunuz yıl önemli olmaktadır. Mesela siz herhangi bir ürünü satışa koyduğunuz zaman ve insanlar o ürünün üzerine tıkladıkları zaman, ürünün hemen alt kısmında sizin facebook’a kaç yılında üye olduğunuz yazıyor.
Bu önemli bir detay çünkü güvenilir mi olduğunuz bu şekilde anlaşılabiliyor. Yakın zamanda açılmış olan bir hesabın beklenmedik bir şekilde hesabını kapatması ve ortadan kaybolması gibi bir durum söz konusudur.
Facebook adınızın; ad, soyad şeklinde olması önemlidir
Facebook adınız sadece ad ve soyaddan oluşmalıdır. Herhangi bir şekilde kendinize lakap yazmanız ya da gerçek dışı bir isim kullanmanız, profilinizin sahte olduğu izlenimini verir ki bu durumda potansiyel müşterileriniz sizinle iletişime geçmek ve ürünü satın almak konusunda çekimser davranır.
Pazarlık payını hesaba katmalısınız
Sattığınız ürün için olabilecek en iyi fiyatı belirleyin. Bu belirleme esnasında olabilecek en yüksek fiyatı vermeye gayret edin ve pazarlık payı da ayırın.
Çünkü birçok insan, en başta amacı pazarlık yapmak olmasa bile sonrasında konuyu hemen pazarlığa getirebiliyor. Bu yüzden pazarlık payını en başında belirlemekte fayda var.
En başta yüksek bir fiyat verin sonra düşürün
Öte yandan fiyat belirlemesi yaparken yüksek bir fiyat belirlemelisiniz ki sonradan yükseltmeniz durumunda ilanınızı takip eden kişiler, o ürünü satın almaktan vazgeçebilir.
Halbuki en baştan yüksek fiyat verip, sonra talep durumuna göre yavaş yavaş indirim yaparsanız bu durumda facebook sizin ilanınıza göz atmış ya da takip etmekte olan kişilere bildirim gönderecektir.  Bu sayede ürününüzün satılma ihtimali daha yüksek olacaktır.
Açıklama kısmını net ve anlaşılır bir şekilde doldurun
Satışını yaptığınız ürün her ne ise, açıklama kısmını olabilecek en anlaşılır bir şekilde yazmaya gayret etmelisiniz. Yazacağınız açıklama yazısını okuyan bir kişi, az biraz o ürüne ilgi duyuyor olsa bile satın almak istemelidir.
Bu konuda iyi bir sonuç elde edebilmek için sattığınız ürünün özelliklerine odaklanın. Özellikler hakkında ne kadar çok bilgi sahibi olursanız, o ürünü başarılı bir şekilde tanıtmak ve hakkında merak edilen sorulara cevap verecek bir şekilde açıklama yazısını yazmak da o kadar mümkün olacaktır.
Güzel ve etkileyici fotoğraflar çekin
Fotoğrafları farklı açılardan çekmeye özen gösterin. Fotoğrafların kalitesi yüksek olursa, insanlar daha iyi bir şekilde ürünü inceleyebilirler. Bu sayede satın alma olasılıkları daha da artar. Bu nedenle ürünün fotoğrafını çekerken kamerayı titrememeli ve yeterli oranda ışık alan bir yerde çekmelisiniz.
Dilerseniz fotoğrafları çektikten sonra fotoğrafın üzerine fiyatı da yazabilirsiniz. Bu sayede fiyatı gören kişiler, ürünü incelemek isteyecektir.
Sonuç olarak evden para kazanmak isteyenler için bence facebook marketplace özelliği çok kullanışlı bir özellik. Birşeyler satabilmek için gruplara girmeye çalışmanıza gerek yok. Zaten marketplace herkese açık bir ortam.
Kendinize bir sektör seçin ve o sektörde facebook butik açma işlemini gerçekleştirdikten sonra en iyisi olabilmek için etkileyici pazarlama taktikleri kullanın.
Bilgi sahibi olduğunuz ya da ilgi duyduğunuz bir sektör tercih edin. (kendinize sorun mesela; kıyafetleri etkili bir dille satabilir miyim? ya da makyaj malzemelerini en iyi bir şekilde pazarlayabilir miyim?)
facebookta ne satabilirim diye soranlar için facebook satış fikirleri verirken bulunması kolay olmayan, kadınların gördükleri zaman ilgisini çekecek eşyaları özellikle öneriyorum. 
Müşterilerinize ilk bakışta güven veriyor olmanız önemlidir.
Ayrıca açacağınız facebook butiği tek bir eşya türüne odaklanmalıdır. Bu sayede hem güven verir hem de markalaşmak mümkün olur.
Mesela siz takı satın alacak olsanız, herşey satan bir yere mi yoksa sadece takı satan bir yere mi gidersiniz? 
Bence sadece takı satan yere gidersiniz. Çünkü bilirsiniz ki orada daha çok çeşit bulabilirsiniz. Hem bütçenize hem de görsel zevkinize uygun çok model bulabilirsiniz.
Aynı şekilde facebook satış yapmak istiyorum diyorsanız, bu konuda başarılı olmak için facebookta da belli bir kategoride satış yapmanız en iyisi olacaktır. 
Mesela heryerde bulunması kolay olmayan kıyafetleri satabilmek daha kolaydır. Aynı şekilde her yerde olmayan özel bir ayakkabı modeli varsa, bunu da satabilirsiniz. 
facebookta kıyafet satmak ve facebookta takı satmak da en kazançlı kategoriler arasındadır.
facebook üzerinden neler satabilirim diye sorarken, önce hangi kategoride facebooktan satış yapmak istiyorsunuz, önce bunu belirlemeniz gerekir. 
Bunu belirlemek için hangi eşyalara ilgi duyduğunuzu dikkate alabilirsiniz. Çünkü bence ilgi duyduğunuz ya da zaten bilgi sahibi olduğunuz eşyaları daha etkili bir şekilde pazarlayabilir, daha kolay bir şekilde satabilirsiniz.
Eğer siz de diğer facebook butikleri gibi uzun vadede çok satışlar yapmak ve sürekli facebooktan para kazanmak istiyorsanız, o halde insanların en çok ilgi gösterdiği kategorilere yönelmelisiniz. 
İnsanların en çok hangi sektörlere ilgi gösterdiğini anlamak için etiket sayısına bakabilirsiniz. facebook arama çubuğunda bir kelime yazdığınız zaman, o kelime hakkında ne kadar çok paylaşım yapıldığını gösteren sayıya etiket sayısı denir. 
Etiket sayısı ne kadar yüksek olursa, o sektör o kadar çok ilgi görüyor ve canlı demektir.
Ayrıca facebooktan para kazanmak için facebookta çok satış yapan butiklere bakıp inceleyebilirsiniz. Bu butikleri incelediğinizde fark edeceksiniz ki bir butik, tek bir kategoriye yoğunlaşmış. 
Yoğunlaştığı kategorilerin başında kıyafetler, ayakkabılar, giysiler, takılar, makyaj ve bakım ürünleri geliyor. Son olarak facebookta satış arttırma için yazmış olduğum facebookta satış yapmanın püf noktaları adlı konuya da bakmanızı öneririm.

Yorum yapın