Freelance yazarlık yaparak para kazanmak (metin – içerik yazarlığı)

Freelance yazarlık yaparak para kazanmak evden para kazanmak için yapabileceğiniz işlerden birisidir. Peki bu iş nasıl yapılır ve ne kadar para kazanılır? Bu yazıda tüm detaylardan bahsedeceğim.
freelance yazarlık yaparak para kazanmak

Freelance yazarlık nedir?

Freelance içerik yazarı ya da metin yazarlığı olarak da tanımlanan bir iş koludur. Bilişim sektörüne ait bir iş koludur.
Bu mesleğin amacı çeşitli web sitelerinin ya da sosyal medya hesaplarının ihtiyaç duydukları yazılı içeriğin temin edilmesidir. Bu amaç doğrultusunda çeşitli yazı yazma yazılımları (Google Docs, Microsoft Word gibi) kullanılarak üretim sağlanır.
Bu sektörde çalışanlar; metin yazarı, içerik yazarı, freelancer, freelancer içerik yazarı gibi vasıflara sahip olurlar ve bu vasıflar ile tanınırlar.

Freelance içerik yazarı nasıl olunur?

Kendi 10 yıllık deneyimlerime dayanarak, bu işi yapmak isteyenlerin bazı gereksinimleri karşılaması gerektiğine inanıyorum.
Metin – içerik yazarı olabilmek için sağlanması gereken vasıfları aşağıdaki gibi sıralandırabiliriz;
1. Bilgisayar sahibi olmak
Yazılarınızı donmadan, yavaşlama olmadan ve çeşitli teknik sorunlar olmadan yazmanıza olanak sağlayacak düzeyde bir bilgisayara sahip olmalısınız. 
Kullanacağınız masaüstü ya da dizüstü (laptop) olabilir. Önemli olan şey aşağıdaki minimum teknik gereksinimlerin sağlanmasıdır.
– En az 2 GB DDR2 RAM
– Ekran kartı önemsiz
– İşlemci Intel tercih edilecekse en az core 2 duo olmalıdır
– Ekran yansımaz (mat) olmalıdır
– Eğer i3 ile core 2 duo arasında bir model ise; harddisk mekanik değil SSD olmalıdır
Bu minimum özellikleri karşılayan bir bilgisayarda yazılarınızı rahatlıkla yazabilirsiniz. Eğer bu teknik özelliklerden anlamıyorsanız ve bu işi yapmak için bilgisayar bakınıyorsanız, aşağıdaki yorumlar kısmından bana sorabilirsiniz. İletişim formunu kullanarak da sorabilirsiniz, size yardımcı olurum.
2. Minimum düzeyde bilgisayar kullanabilme becerisine sahip olmak
Bilgisayar kullanma becerisine sahip olmanız önemlidir. Yazılım, güncelleme, web tarayıcısı gibi bazı temel terimleri biliyor olmalısınız.
Yazılım kelimesinin anlamını öğrenmelisiniz. Çünkü “yazı yazma” işlemini bir yazılım üzerinden gerçekleştireceksiniz.
Ayrıca günümüzde oldukça fazla yaygınlaşan “bulut tabanlı” yazılımları da bilmelisiniz.
3. Türkçe dilbigisi kurallarını bilmek
Freelance yazarlık yaparak para kazanmak isteyenler bazı Türkçe dilbilgisi kurallarını bilmelidirler. Aksi halde cümleler yanlış kurulabilir ve bu yüzden dolayı da ortaya okunması – anlaşılması zor bir yazı çıkabilir. 
Bilinmesi gereken başlıca konular;
– Yazım kuralları
– İmla kuralları
– Üslup çeşitleri
4. İnternet dünyasında araştırma yapmayı bilmek
Bu işi yapabilmek için yazı yazmayı seviyor olmanız gerekir ama sadece yazmayı seviyor olmanız yetmez, beraberinde araştırmacı da olmanız gerekir.
Araştırmacı olmanız önemlidir çünkü müşterileriniz sizlerden birçok farklı konu hakkında yazı yazmanızı isteyebilmektedir. Bu durumda, istenilen konu hakkında doyurucu bilgi vermek durumundasınız. Bu da ancak iyi bir araştırmacı olmanız ile mümkün olacaktır.
Google arama motoru başta olmak üzere çeşitli sosyal medya platformlarında da araştırma yapabilmek gerekiyor. Bu basit bir işlemdir ancak doğru anahtar kelimeler kullanılmalı ve web site çeşitleri bilinmelidir.
Resmi bir web siteden edinilen bilgi ile kişisel bir web sitesinden elde edilen bilginin farklılığı her daim göz önünde bulundurulmalıdır. 
5. Yeni bilgileri yorumlama becerisine sahip olmak
Aynı zamanda derin, farklı bakış açılarına sahip olmak gerekiyor. Elde edilen bilgilerin farklı açılardan ve olabildiğince objektif – nesnel bir şekilde değerlendirilmesi gerekiyor.
Ancak eğer içerik kişisel bir sayfa için hazırlanıyorsa yorumlama öznel bir şekilde de yapılabilir.
6. Hızlı yazma becerisine sahip olmak
Eğer yazmak konusunda henüz pek tecrübeniz yoksa önce kendinizi test etmenizi öneririm. Ben 10 yıllık bir yazar olarak, sizlere bu konuda yardımcı olabilirim. Bunun için aşağıdaki yorum bölümünden yazmanız yeterli olacaktır. 
Fiziksel klavyeyi hızlı bir şekilde kullanabiliyor olmanız gerekir. Eğer daha önceden gelen böyle bir deneyiminiz yoksa muhtemelen şu an biraz yavaş yazıyorsunuzdur. Metin içerik yazarlığı için biraz daha hızlı yazmalısınız ve zamanla bu mümkün olacaktır.
Blog yazarak para kazanmak istiyorsanız, o halde “hızlı yazma” becerisine sahip olmanız son derece önemlidir.
Blog yazarak para kazanmak
Hızlı yazdığınızda daha fazla içerik üretirsiniz ve böylelikle daha fazla kazanç elde edersiniz. İster kendi blogunuz için yazıyor olun, isterseniz de başkalarının web sitesi içeriklerini para karşılığında yazıyor olun, her koşulda hızlı yazmak size büyük bir fayda sağlayacaktır.
Hızlı yazmanın size sağlayacağı bir diğer önemli fayda ise zamanınızı verimli bir şekilde değerlendirebilecek olmanızdır. Nitekim yavaş bir şekilde yazıları hazırladığınızda, beraberinde ciddi bir zaman kaybı da yaşarsınız. Bu zaman kaybı beraberinde nakit kaybı da yaşamış olursunuz.
Hızlı yazma becerisi ancak zaman içerisinde kazanılabilecek bir beceridir. Hemen her gün yazan birisi, oldukça kısa bir sürede (maksimum 1 ay) hızlı bir şekilde yazmaya başlar.
Ancak şöyle de bir durum var ki; hızlı bir şekilde yazmaya başlamak blog yazarak para kazanmak için yeterli değildir. Çünkü ürettiğiniz içeriğin de belli başlı kriterleri sağlıyor olması gerekir.
En başında, içeriğinizin genel olarak talep gören bir içerik olması gerekir yoksa siz herhangi bir konu hakkında hızlıca yazılar yazdığınız için para kazanmazsınız.
Yapmanız gereken şey Google arama motoru hakkında analiz yapmak, blogunuzun ana sektörü ile ilgili en çok talep edilen bilgiler ile ilgili konulara değinmek. Bu sayede hem o bilgiler hakkında daha fazla içerik üretebileceksiniz hem de kısa sürede daha fazla ziyaretçiye ulaşabileceksiniz.
Eğer içerik üretme başarınızı sürdürürseniz, bu başarıya paralel olarak blog yazarak para kazanma başarınızı da sürdürmüş olursunuz. Zaman içerisinde gelirinizin daha fazla artıyor olduğunu fark edeceksiniz.
Fakat dediğim gibi, “hızlı yazmak” tek başına bir etken değildir. Hızlı yazıyorsunuzdur ancak yetersiz kalitede içerik üretiyorsunuzdur, bu durumda yine kazançlarınızı yükseltmeniz çok düşük bir ihtimaldir.
Hızlı yazarken dikkat etmeniz gereken en önemli şeylerin başında, dilbilgisi kuralları gelmektedir. Nitekim dilbilgisi kurallarını es geçtiğinizde, yazının okunabilirlik seviyesini de düşürmüş olursunuz ve yazının okunabilirlik seviyesini düşürdüğünüzde de para kazanmanızı sağlayacak olan birçok kalite kriterini de düşürmüş olursunuz.
Hızlı yazma alıştırmaları yapmadan önce dilbilgisi kurallarına uygun bir şekilde, özenli ve okunabirlik seviyesi yüksek yazı içerikleri oluşturmak konusunda kendinizi geliştirmenizi öneririm. Tüm bu kriterleri sağladığınızda artık yapmanız gereken en son şey “hızlı” bir şekilde yazmaya başlamak ve kazançlarınızın zaman içerisinde nasıl da yükseldiğini izlemek.

Freelance yazarlık yaparak ne kadar para kazanılır?

Freelance yazarak para kazanmak evden para kazanmak için en iyi para kazanma yöntemler arasındadır. 10 yıldır bu şekilde para kazanan birisi olarak bunu söylüyorum.
Piyasada fiyatlar sürekli değişiyor. Bu yazıyı yazdığım itibariyle yani 2021 yılının sonları için piyasa fiyatları en düşük aşağıdaki gibidir;
Tecrübesiz – acemi yazar için 100 kelimesi 2 TL
Tecrübeli – usta yazarlar 100 kelimesi 5 TL
Bu fiyatlar ortalamadır çünkü tam net ne kadar para kazanacağınız, müşteri ile ne kadar fiyata anlaştığınıza bağlı olarak değişir.
– Tecrübesiz bir yazar 1 günde 1000 kelime yazdığında – ki bu iş en fazla 3 saat alır – 20 TL kazanabilir.
– Tecrübeli usta bir yazar ise 1000 kelime için 50 TL kazanabilir.

Freelance metin – içerik yazarlığı nasıl yapılır?

Freelance içerik yazarlığı yapabilmek için “yazılı içerik” ihtiyacı duyan müşterileri bulmanız gerekir. Bu müşteriler genellikle; web site – blog sahipleri ya da web site kurma işi yapan webmasterlardır.
Bu müşterileri bulabilmek için izleyebileceğiniz farklı yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemleri ele alalım.
1. freelance yazarlık siteleri kullanmak
Bize yazı yazdıracak kişilere ulaşmamızı sağlayacak çeşitli siteler mevcut. Bu siteler “freelance yazarlık siteleri” olarak da tanımlanmaktadırlar. Bu sitelerin aynı zamanda mobil uygulamaları da mevcut.
Bu sitelerden en popüler olan ve içerik yazarlığı yapmak  isteyenler için en çok kazandıranlar; Bionluk, SadeceOn ve iyimakale şeklindedir.
Şimdi bu freelance yazarlık siteleri  VE mobil uygulamaları kısaca ele alacağım.
a. Bionluk
Bionluk isimli bir site var. Bu site sayesinde bize yazı yazdıracak olan müşterileri bulmamız mümkün olacak.
Bunun için öncelikli olarak bu siteye üye olmamız gerekiyor. Üye olmak için bionluk.com adresine gidin ya da Google Play’den Bionluk uygulamasını indirebilirsiniz. 
Üye olmak için yeşil renkli “Kaydol” yazan butona tıklıyoruz. Sonrasında facebook, google ya da mail ile kaydol seçeneklerinden birisi ile kayıt olma işlemini gerçekleştiriyorsunuz.
Kayıt olma işlemini tamamlamak için 10 TL freelancer hesap ücretini ödemeniz gerekir. Bu ücreti sadece tek bir seferliğine ödüyorsunuz ve sonrasında tekrar hiç ödemeyeceksiniz.
Hesap açma işlemini tamamladıktan ve freelancer hesap ücretini ödedikten sonra artık ilanınızı oluşturabilirsiniz.
İlanınızı oluştururken dikkat etmeniz gereken bazı ayrıntılar var;
– İlan için 1920×1080 çözünürlüğünde bir görsel hazırlamanız gerekiyor. Bu görselin oldukça etkileyici ifadeler içermesi, müşteri kazanabilmeniz açısından oldukça önemlidir.
– İlanın açıklama bölümü de en az görsel kadar önemlidir. Müşterileri ikna edecek düzeyde bir açıklama yapmalısınız. Bu nedenle açıklama bölümünde yazı yazmak konusunda ne kadar iyi olduğunuzu ve size verilecek olan yazı işlerini ne kadar başarılı bir şekilde teslim edebileceğinizden bahsetmelisiniz.
Bionluk sitesinde ben uzun yıllardır üyeyim ve şimdiye kadar binlerce lira kazanç elde ettim. Bu site, sektörün en sağlam sitesi diyebiliriz. Kurumsal bir şekilde faaliyet göstermektedir. 
Bu sitede ayrıca ilanınızı ön plana çıkarabilmeniz için çeşitli özellikler de mevcut. İlanınızı ön plana çıkardığınızda ise tahmin edeceğiniz gibi, size çok daha fazla müşteri gelecektir ve dolayısıyla alacağınız sipariş sayısı da artacağından, kazancınız da yüksek olacaktır.
Bionluk sitesi ile ilgili oldukça kapsamlı bilgi ve deneyimlere sahibim eğer merak ettiğiniz sorular olursa aşağıdaki yorum bölümünden sormaktan çekinmeyin.
Bionluk hem evden para kazanmak isteyenler için hem de acil para lazım, acil nakit lazım diyenler için en ideal platformların başında gelmektedir.
Fakat her platformun para kazandırma aşamasında türlü zorlukları ve şartları olduğu gibi, Bionluk uygulamasının da kendisine göre bazı şartları söz konusudur.
Öncelikli olarak Bionluk sitesine girip, kategorilere bakmanızı öneririm. Bionluk sitesini tıpkı sanal bir iş merkezi olarak düşünebilirsiniz. Sanal ortamda yani bilgisayarınızı kullanarak yapabileceğiniz türlü iş modelleri var.
Bionluk sitesinden gelir elde edebilmenin en temel mantığı; belirli bir dijital işte uzmanlaşmış olmak gelmektedir.
Örnekler;
– Grafik tasarım uzmanıysanız bu site sayesinde tasarım yaparsınız.
– Eğer iyi bir yazarsanız, çeşitli yazı yazma işlerini yaparsınız.
– Eğer iyi derece yabancı dil biliyorsanız, çeşitli çeviri işlerini yaparsınız.
– Yazılım biliyorsanız; web sitesi ya da uygulama taleplerini karşılarsınız.
– Sesiniz iyiyse ve gerekli ekipmanlarınız da varsa, seslendirme işleri yapabilirsiniz.
Bunun gibi daha birçok farklı iş modeli mevcut.
Belirli bir konuda uzman olmayan, özellikle de kadınlar için ise “sanal asistanlık” yapmalarını öneririm. Bu iş modeli tıpkı fiziksel ortamda yapılan sekreterlik mesleğinin sanal versiyonu olarak düşünülebilir.
b. SadeceOn
SadeceOn sitesi de tıpkı Bionluk gibi bir sitedir. Her iki sitenin de kullanım mantığı aynıdır. Üye olursunuz ve ilan açarsınız. Sonrasında müşterilerin sizi bulmasını beklersiniz.
c. İyimakale
İyimakale sitesinin bionluk ve sadeceon sitelerinden farkı ise sadece içerik yazarlığı yaparak evden para kazanmak isteyenlere yönelik olmasıdır.
Fark ettiyseniz diğer sitelerde farklı kategoriler de yer almaktadır ancak iyimakale.com sadece yazı yazarak para kazanmak isteyenlere yöneliktir.
Sonuç;
Sizlere bahsetmiş olduğum bu üç sitenin her birisi oldukça kullanışlı ve yıllardır hizmet vermekte olan güvenilir sitelerdir.
Dilerseniz her birisini ziyaret ederek hangisine üye olacağınıza karar verebilirsiniz. Ben önce iyimakale sitesine üyeydim ve yıllar boyunca bu siteden sipariş alarak para kazandım. Sonrasında Bionluk sitesini keşfettim daha sonra da sadeceon sitesine üye oldum.
Ancak yaşadığım deneyimlerim sonucunda Bionluk sitesinin sektörde en iyi site olduğunu düşünmekteyim fakat siz de dilerseniz bu sitelerin hepsine üye olarak, böylece daha fazla müşteriye ulaşabilir ve daha çok kazanabilirsiniz.
Üye olmak istediğiniz site hangisi olursan olsun hepsinin çeşitli şartları var ve bu şartlardan en önemlisi ise, bu yazının başında da bahsettiğim gibi; daha önce yazarlık yapmış olmanız yani tecrübe olmanızdır.
Eğer yazarlık konusunda hiç tecrübeniz yoksa aşağıdaki yorum bölümünden bana yazarsanız size yardımcı olurum. Böylelikle evden para kazanmak için ilk adımı atmış olursunuz.
2. Kendi müşterilerinizi bulmak
“Aracı” olarak tanımlayabileceğimiz, freelancer siteler üzerinden müşterileri bulmak yerine, kendi müşterilerinizi bulmayı deneyebilirsiniz. Hem bu sayede o freelancer sitesinin sizden keseceği komisyon oranından da kurtulmuş oluyorsunuz.
Kendi müşterilerinizi bulmanın en iyi yöntemi kendi kişisel blogunuzu kurmaktır. Bu sayede blogunuza arama motorundan, sosyal medyadan potansiyel müşterileri çekerek, onlarla anlaşma sağlayabilirsiniz.
Anlaşma sağladığınız kişilerin “ödeme” konusunda güven vermesi gerekir. Aksi halde ödemenizi alırken sorun yaşayabilirsiniz.
Bionluk gibi freelancer sitelerinin avantajı da bu aşamada karşımıza çıkıyor. Bu türden siteler “havuz” olarak tanımlanan sistemine sahipler. Bu sistem sayesinde freelance yazarlık yaparak para kazanmak isteyenler “ödeme” aşamasında herhangi bir endişe duymadan ödemelerini alabiliyorlar.

Yorum yapın