Çorap satmak (internetten – online)

Evden para kazanmak isteyen kadınlar için önerebileceğim en kazançlı iş modellerinden birisi çorap satma işidir. 
Kadın çorap modelleri her mevsim alıcısı olan çorap modelleridir. Bu çorapları satmak için çok fazla sermayeye de ihtiyacınız yok. 
Bildiğiniz gibi çoraplar eskiden ayakları sıcak tutmak için daha çok Kış aylarında tercih edilirdi ancak günümüzde hem iş ortamında hem de özel gecelerde oldukça fazla talep görmeye başladı.
Hal böyle olunca farklı renk ve desenli kadın çorap modelleri oldukça fazla talep görmeye başladı ve alanda oldukça fazla kazanç potansiyeli olduğundan emin olabilirsiniz.
çorap satmak internetten online

Çorap satmanın farklı yöntemleri var. Bu yöntemler arasında en iyisi internetten – online satış yapmaktır. Çünkü hem zahmetsiz hem de çok fazla müşteriye satış yapma imkanına sahip oluyorsunuz.
Çorap satışı nasıl yapılır?
Öncelikle malı tedarik etmeniz ve stoklamanız gerekiyor. 

1. Toptan çorap satın almak

Mal tedariği aşamasında birçok tedarikçi mağaza bulabilirsiniz. 
Toptan çorap satın al sitelerinden toptan alım yapabilirsiniz ya da kiloyla toptan çorap satış sipariş siteleri üzerinden de kiloyla satın alımı yapabilirsiniz. Bütçenize, satış ortamına göre mal tedarik etmelisiniz.
Ayrıca toptan çorap satışı şok fiyat veren yerler sayesinde piyasa fiyatının daha altında çorapları satın alabilir ve yüksek kar oranı ile kazançlı satışlar yapabilirsiniz.
Toptan alım yapabileceğiniz bazı firmalar;
gipastekstil – her türlü çorap modellerini bu firmanın sitesinden bulabilirsiniz. Ayrıca 500 TL üzeri siparişler için kargo ücretsiz ve %20 indirim yapıyor.
coraptoptancisi.com – “bayilik” imkanı da veren bu firma, ünlü çorap markalarını da temin etmenize olanak sağlıyor.
corapfabrikasi.com – kolay ve hızlı bir şekilde toptan çorap alabileceğiniz sitelerden birisidir.
Ancak “yasal toptancı” olan bu firmaların pek çoğu sadece şirketlere toptan satış yapmaktadır. Eğer şirketiniz yoksa en düşük masraflı şirket modeli olan şahıs şirketini açabilirsiniz.
Eğer şirket edinmek istemiyorsanız yine de çorap satmak istiyorsanız bu durumda çorapları başka kaynaklardan temin etmelisiniz. Bu kaynakların başında ikinci el kıyafet satış uygulamaları gelmektedir.
İkinci el kıyafet uygulamaları çorap kategorisinde birçok çorap bulabilirsiniz. Ama tabii ki bu durumda “ikinci el” satıcısı olursunuz ve sıfırdan satıcı olmaya kıyasla kazancınız çok daha düşük olur.
Eğer sıfırdan alım satım gibi bir düşünceniz varsa kesinlikle şirket sahibi olmalı ve toptancılardan mal tedarik ederek satış yapmalısınız.

2. Satış yapmak

Çorap satmak için siteler – mobil uygulamalar bulunmaktadır. 
a. Facebookta – Instagram butiğinde satmak
Sosyal medya denildiğinde aklımıza ilk olarak Facebook ve Instagram gelmektedir. Her iki site üzerinden de satış yapabilirsiniz ancak Instagram hem hedef kitleye sizi daha kolay ulaştıracağından hem de Facebook sitesine kıyasla, satıcılar açısından çok daha fazla avantajlı olmasından, ben sizlere Instagram öneriyorum.
Sadece kadın çorapları ile ilgili bir Instagram sayfası oluşturup, bu sayede farklı farklı çorap modellerinin fotoğraflarını paylaşabilirsiniz. Her bir çorap modeli için etkileyici açıklama yazıları yazmak, satılma ihtimalini önemli ölçüde arttıracaktır.
Örneğin özel geceler için bir çorap modeli satışa sunuyorsanız, bu çorap modelinin yapısal ayrıntılarından bahsetmek ve ne derece etkileyici olduğunu ifade etmeniz yeterli olacaktır.
Instagramda butik açmak ve bu şekilde satış yapmak gerçekten güzel bir fikir ancak şöyle bir sorun var ki; eğer yasal bir zeminde satışlarınızı yapmak ve herhangi bir problem yaşamadan gelir elde etmek istiyorsanız, en azından şahıs şirketine sahip olmanız gerekir.
Şahıs şirketi, günümüzde yasal bir zeminde satış yapmak isteyen girişimcilerin sahip olabilecekleri en uygun maliyetli şirket modelidir. Fakat her ne kadar bu şirket modeli “uygun maliyetli” olarak tanımlansa da; şirketin kurulumundan, malların tedarik edilmesine kadar olan süreç için kabaca bir hesap yaptığımda yaklaşık 25-30.000 TL maliyetin ortaya çıkacağını tahmin ediyorum.
Dolayısıyla; eğer sermayeniz varsa, şahıs şirketi açmak ve mal tedarik ederek sosyal medya üzerinden satış yapmaya başlamak sizin için en kazançlı girişim modellerinden birisidir.
b. Sanal mağazadan satmak
Trendyol, Hepsiburada, n11 gibi sanal mağazalardan birisinin bünyesinde kendi butiğinizi açarak satış yapabileceğiniz gibi bu sitelerden bağımsız olarak kendi e-ticaret sitenizi (sanal mağazanızı – sanal butiğinizi) açarak da satış yapabilirsiniz.
İster başka bir sanal mağaza bünyesinde, isterseniz de kendi sanal mağazanızda satış yapın; her koşulda, bu şekilde satış yapabilmeniz için yasal gereksinimleri karşılamanız gerektiğini unutmayın ki bu da ancak en azından “şahıs şirketi” sahibi olmanız ile mümkündür.
c. YouTube
Eğer kamera karşısına çıkmak konusunda çekinceleriniz yoksa bu işin tam da size göre olduğunu söyleyebilirim.
Üstelik YouTube sayesinde sadece çorap satarak değil aynı zamanda reklam gelirlerinden de kazanç elde edersiniz. Yani çift gelirden söz ediyorum.
Dahası ise yabancı izleyiciler sayesinden dolar ya da euro para cinsinden kazanç elde etme şansınızın olmasıdır. Dolayısıyla tahmin ettiğinizden çok daha fazlasını youtube sayesinde kazanabilirsiniz.
Fakat birinci maddede bahsetmiş olduğum “şahıs şirketi” durumu, bu madde için de geçerlidir. Eğer amacınız sıfırdan çorap satışı yapmak ise bunu “yasal” bir şekilde yapabilmek için şirket sahibi olmanız şart.
Bir diğer seçenek olarak ise halihazırda kadın çorap modelleri satışı yapmakta olan firmaların “satış ortaklığı” programlarına dahil olmaktır. Bu sayede, şirket sahibi olmanıza gerek kalmadan dilediğiniz gibi çorap satışı yapabilirsiniz.
Yaptığınız her bir satıştan belirli bir oranda kar elde edersiniz. Buradan elde edeceğiniz gelire ek olarak çorapları tanıttığınız youtube kanalına da eğer reklam almayı başarırsanız, çok daha yüksek kazançlar elde etmeniz mümkün olur.
Youtube videoları çekerken yüzünüzü göstermek zorunda değilsiniz. Sadece ayaklarınızın, çoraplarınızın görünmesi yeterli olacaktır. Youtube video başlıklarını hem İngilizce hem de Türkçe yazdığınızda videolarınız yabancılar tarafından da izlenecektir ve bu sayede dolar üzerinden kazanç elde etmeniz de mümkün olacaktır.
d. Blog
Değinmiş olduğum “youtube üzerinden satış yapma” yöntemine benzer bir diğer yöntem “blog üzerinden satış yapma” yöntemidir.
Youtube’dan farklı olarak, blog üzerinden satış yapabilmek için video değil, fotoğraf çekimleri yapmanız gerekiyor.
Farklı çorap modellerini giyerek etkileyici bir şekilde fotoğraflarını çekmelisiniz ve çekmiş olduğunuz bu fotoğrafları blogunuzda paylaşmalısınız.
Fakat sadece tek başına fotoğraf paylaşımı yapmanın yeterli olmayacağını da ifade etmek isterim. Her bir çorap modeli için etkileyici yazılar yazmalısınız ki alıcılar satın almak konusunda ikna olsunlar.
Tıpkı youtube yönteminde olduğu gibi blog yönteminde de blogunuza reklam ekleyerek hem çorapların satışından hem de reklamların gelirinden para kazanabilirsiniz.
Son olarak şunu da söylemek isterim ki; hem youtube hem de blog yöntemleri, sadece “satış ortaklığı programı” ile satış yapmayı düşünenler için ideal yöntemlerdir. Aksi taktirde toptan mal tedarik edip satmak gibi bir planı olanlar için bu yöntemler pek uygun değildir.

Yorum yapın