2. el kıyafet satmak istiyorum, ikinci el giysi satmak

2. el kıyafet satmak istiyorum diyenler nereden, nasıl ikinci el kıyafet satışı yapabilirler ve 2. el kıyafet satışı yöntemleri nelerdir, tüm bunlardan açık ve net bir şekilde bahsedeceğim.
2. el kıyafet satmak istiyorum, ikinci el giysi satmak

Öyleyse başlayalım…

2. el kıyafet satmak istiyorum ne yapmalıyım?

İkinci el kıyafet satışı yapmak için interneti kullanmalısınız. Çünkü dışarıda pazarlarda, mağazalarda vs. satış yapabilmek hem zor hem de zahmetli.
İnternet sayesinde kolayca satış yapabilirsiniz. İnternetten ikinci el kıyafet satmak için ise birkaç farklı yöntem var.
Bu yöntemleri şöyle sıralandırabiliriz;
– Kıyafet satma uygulamaları ile satmak
– Facebook’tan satmak
– Instagram butiği açmak
– Blog açarak satmak
Yukarıda sıralandırdığım yöntemlerin her birisi, kendisine göre avantajlara ve dezavantajlara sahiptir ancak genel bir kıyaslama yaptığımızda en iyi yöntemin “kıyafet satma uygulamaları ile satmak” olduğunu söyleyebilirim.
Şimdi dilerseniz, yukarıda sıralandırdığım yöntemleri biraz ayrıntılı ele alalım ve bu yöntemler kullanılarak, 2. el kıyafet satışı nasıl yapılır, inceleyelim.

1. Kıyafet satma uygulamaları ile satmak

Bu yöntem, diğer yöntemlere kıyasla en kullanışlı yöntemdir. Kadınların, kendi aralarında kıyafet satışı yapabilmesi için geliştirilmiş bazı uygulamalar var. Bu uygulamaları kullanarak satış yapabilirsiniz.
Bu uygulamaların en popüler üç tanesi; dolap, modacruz ve gardrops uygulamalarıdır.
Telefonunuza bu uygulamalardan birisini ya da hepsini indirip, bu uygulamalardan kolayca satış yapabilirsiniz.
Kıyafet satma uygulamaları ile satış yapma süreci aşağıdaki gibi özetlenebilir;
– Satacağınız kıyafeti ya da kıyafetleri ayarlayın.
Öncelikli olarak dolabınızı açıp, bir bakın. Satmak istediğiniz kıyafetleri belirleyin.
Mesela; birkaç ay önce satın aldığınız ama hiç giymediyseniz ya da çok az giydiğiniz bir kıyafet varsa, bu kıyafeti satmak iyi bir seçimdir.
Çünkü çok az kullanıldığı ya da hiç kullanılmadığı için yeniden neredeyse hiç farkı yoktur ki satarken o kıyafetin açıklama kısmına da bunu belirtin.
Mesela; Bir yerden size hediye olarak gelen bir kıyafet olabilir. Bu kıyafetin bedeni size uymuyorsa, bu kıyafeti satabilirsiniz.
Normalde o kıyafetin fiyatı 100 TL ise, siz 70 TL’den satabilirsiniz. 
İkinci el giysi satmak aslında geliştirilebilir bir ticaret modelidir. Mesela sizin olmayan, başkalarının kıyafetlerini çok çok uyguna hatta mümkünse bedavaya alıp, satarsanız bu işten ek gelir elde edebilirsiniz ki bu da evde ek gelir ya da internetten para kazanmak isteyenler için en iyi yöntemlerden birisidir.
– Kıyafetlerin fotoğraflarını çekmek
2. el kıyafet satmak istiyorum diyorsanız fotoğraflara büyük önem vermelisiniz. Fotoğrafları önce uzak, sonra yakın açıdan çekmelisiniz.
Uzak açıdan çekilen fotoğraflar sayesinde insanlar kıyafetin genel duruşunu, tarzını vs. anlayabilirler.
Yakın açıdan çekilen fotoğraflar sayesinde ise ince detayları, renk tonunu, işlemeleri, desenleri ve diğer tüm ayrıntıları görebilirler.
Dolayısıyla yakın ve uzak çekimleri tamamlayın.
– Kıyafetler için Etkileyici Yazılar Hazırlayın
Her bir kıyafetin etkili bir şekilde satışa sunulması gerekir. Yani birisi sizin kıyafetinizi incelerken, o kişiyi ikna edebilmeniz gerekir.
Gerçek hayatta yani fiziksel ortamda bir kadını ikna edebilmek için yakıştığını söylemek büyük bir etki bırakır ancak şu an sanal ortamdan bahsediyoruz ve sanal ortamda ikinci el giysi satmak isteyen birisi eğer karşısındaki alıcı kadını gerçekten ikna etmek ve ikinci el kıyafet satmak istiyorsa, bu durumda her bir kıyafet için etkileyici bir tanıtım yazısı hazırlamalıdır.
Mesela: Doğum gününüzde size hediye edilmiş olan kırmızı renkli bir kazak var. Siz bu kazağı Gardrops, Dolap, Modacruz, Letgo gibi kıyafet satma uygulaması üzerinden satmak istiyorsunuz.
İşte bunun için önce fotoğrafları çekin, sonra da aşağıdaki gibi bir yazı hazırlayın;
“Kırmızı renkli, M beden kazak. MAVI’den alınmıştır. X tarihinde doğum günümde bana hediye edildi ama bedeni bana uymadığı için satıyorum. Sadece denemek için bir defa giydim. Bana olmadığı için o zamandan beri dolabımda duruyor. Piyasa fiyatı 100 TL ama ben 70 TL’ye bırakırım.”
Gördüğünüz gibi, tüm samimiyetiniz ile o kıyafeti tanıtın. Bu sayede o açıklama yazısını okuyan insanlar sizin samimi olduğunuzu fark eder ve size inanır.
Ayrıca açıklama yazısında kıyafetin ne zamanlarda kullanım için ideal olduğundan, etkileyici özelliklerinden vs. bahsetmelisiniz.
Mesela; “sonbahar aylarında oldukça kullanışlı bir kazaktır. Hem evde hem de dışarıda giyinebilirsiniz”
Kıyafet satma uygulaması açıklama kısmında bu gibi ifadelere yer verdiğiniz zaman, kadın anlayacak ki o kıyafet işte, evde, sokakta ya da her yerde giyinmek için uygundur.
Bu yüzden kullanacağınız ifadeler önemlidir. Mesela spor kıyafeti satıyorsanız, ne kadar rahat spor yapılabileceğinden bahsetmek, bir parti veya özel davet kıyafeti ise ne kadar gösterişli ve şık olduğundan, bir iş kıyafeti ise de iş ortamında ne kadar şık ve uyumlu görüneceğinden bahsetmelisiniz.
Her bir kıyafet için yazı hazırlarken özelliklerinden, mevcut fiyatlarından, indirim yaptığınız miktardan, kullanım alanlarından ve diğer tüm önemli ayrıntılardan bahsedin. Bu sayede daha hızlı satılmasını sağlayabilir ve genel olarak da satılma ihtimalini arttırabilirsiniz.
Yazdığınız bu yazıları bir yere kaydedin. Çünkü kıyafetleri satacağınız tüm kıyafet uygulamaları bu yazıları kopyalayıp-yapıştıracaksınız.
– Fotoğrafları ve Yazıları Yükleyin
2 el kıyafet satmak istiyorum diyenler; ModaCruz, Gardrops, Dolap, Letgo uygulamalarını indirip, akıllı telefonunuza yükleyin ya da laptop kullanıyorsanız kıyafet satma siteleri ziyaret edip buralarda hesaplarınızı açın. Google üzerinde küçük bir araştırma yaptığınızda ikinci el kıyafet satan siteler bulabilirsiniz. 
Bu sitelerde o sıraladığım uygulamalarda hesap açtıktan sonra kıyafetlerinizin fotoğraflarını yüklemeye başlayın. Kıyafetlerinizin fotoğraflarını yüklerken, her bir kıyafet için hazırladığınız etkileyici yazılarınızı da açıklama kısmına yazın.
Bu arada instagramda kıyafet satmak da iyi bir yöntemdir ama Instagramda müşteri bulabilmek için doğru etiket kelimelerini kullanmak gerekir.
ikinci el kıyafet satmak istiyorum diyenler için önemli olan birkaç ipucu var;
– Mevsimsel olarak kıyafetleri doğru seçin. Hangi mevsim yakınsa ya da bulunduğunuz ay itibariyle hangi mevsimdeyseniz, o türden kıyafetlere çok daha çok ağırlık verin. Bu sayede daha hızlı satılacaktır.
RELŞAÖ
– Az kullandıysanız ya da hiç kullanmadıysanız, bunu açıklama kısmında mutlaka belirtin ama eğer bir süre kullandıysanız, o şekilde yazmayın. Çünkü yalan bir ifade kullanmaktan dolayı, sonra bir sorun yaşayabilirsiniz. Mesela o kıyafeti satın alan kişi, yalan söylediğiniz şeyi fark ederse; geri iade etmek isteyebilir.
– Piyasa fiyatı ile sizin satış fiyatınızı mutlaka kıyaslayın. Özellikle de sizde olan, herkeste olmayan özel bir kıyafet tasarımı varsa, siz fiyatı normal piyasa fiyatına çok yakın tutsanız bile yine de satılma ihtimali yüksek olacaktır. Yeter ki o kıyafet düzgün, zararsız olsun.
– Eğer pahalı bir marka ise bu markayı vurgulayın. Özellikle kadınlar açısından bazı markaların değeri ön plandadır. Bu nedenle markayı belirtmek büyük bir fayda sağlar.
Kıyafetlerimi satmak istiyorum diyenler bu adımlara dikkat ettikleri zaman kısa sürede satış yapmaya başlayacaklardır.

2. Facebook’tan satmak

Facebook üzerinden de satış yapabilirsiniz. Bunun da kendi içinde farklı yöntemleri var.
Bu yöntemler neler;
– Facebook marketi kullanarak satmak
Facebook market alanında her türlü şey satılabiliyor. İkinci el kıyafetler de satılabilir.
– Facebook gruplarında, sayfalarında satmak
Çeşitli ikinci el kıyafet, eşya gruplarında satabilirsiniz ya da kendi grubunuzu oluşturarak da satabilirsiniz.
Ayrıca butik ve kıyafet mağazalarının sayfalarına ulaşarak da, onlara satmaya çalışabilirsiniz.
Ancak, facebook ile 2. el kıyafet satışı yapmanın bazı dezavantajları var.
Bunlardan bazıları;
– Tanıdıklarınız, sizin açtığınız ilanı görebilir. Bu durum belki sizi rahatsız edebilir. Çünkü tanıdıklarınızın, size karşı farklı tavırları olabilir vs.
– Kötü niyetli kişiler sizinle iletişime geçebilir. Ad, soyad, fotoğraf bilgileriniz vs. alenen ortada olduğu için, bu tarz kişiler ile çeşitli sorunlar yaşayabilirsiniz.
– Çeşitli gruplarda, sayfalarda satış yapabilmek kolay değildir. Çünkü insanlar facebook’u genellikle sosyalleşme, zaman geçirmek gibi amaçlar ile kullanıyorlar. 
Yani, kimse Facebook’u; “ben bugün kıyafet almak istiyorum, girip bakayım hangi kıyafetler var” diyerek kullanmıyor. Bu da sizin işinizi önemli ölçüde zorlaştıracaktır. Çünkü kimse potansiyel müşteriniz değil, onları müşteriye dönüştürmek size kalmış.
– Güvenli alım – satım altyapısı olmadığı için hem satıcı olarak siz, hem de alıcı olarak alıcı taraf; gerçekleşecek alışverişin güvenilirliğinden hep kuşku duyacaktır.
Güvenli alım – satım sistemi ve bu sisteme bağlı olarak herhangi bir sözleşme olmadığından, herhangi bir mağduriyet durumunda resmi makamlarda hak sahibi de olamazsınız ve hakkınızı arayamazsınız.
Facebook üzerinden satış yapmanın en önemli dezavantajı belki de bu dur. Yani hiçbir güvence yok. Paranızı ödemeyebilir ya da eksik öder. Bu durumda ne yapabilirsiniz ki?
– Bir önceki sebepten dolayı, pek çok insan ön yargılıdır ve bu durumdan dolayı çok fazla müşteri bulamazsınız. Bu durum, özellikle de uzun vadede 2. el kıyafet satışı yaparak evden para kazanmayı amaçlayanlar için önemli bir dezavantajdır.

3. Instagram butiği açmak

Instagram butik açmak ve bu butik üzerinden satış yapmak gibi bir amacınız olabilir fakat; ikinci el kıyafet satmak isteyen birisi için bu kolay değildir.
Çünkü Instagram bir alışveriş platformu değildir ve bu sebepten dolayı bir önceki başlıkta Facebook ile ilgili sıralandırdığım dezavantajların aynısı Instagram için de geçerlidir.
Tüm bu dezavantajlara ek olarak şunu da belirtmek isterim ki; Instagramdan kıyafet satışı yapmak ya da instagram butiği açmak gibi bir amacınız varsa, bunu başarabilmeniz için en önemli kriter; şirket sahibi olmanızdır.
Çünkü Instagramda insanlara güvenilir olduğunuzu kanıtlamanız gerekir. Bunu kanıtlayabilmeniz için sağlamanız gereken en temel özelliklerin başında ise işletme olmak yani şirket olmak gerekir.
Şahıs şirketi, kurulabilecek en uygun fiyatlı şirket türlerinden birisidir. Instagram amacınız varsa, kesinlikle kurmanız gerekir.
Ancak öncesinde deneyim kazanmak ve kendinizi geliştirmek istiyorsanız, birinci yöntemde bahsettiğim uygulamaları kullanmanızı kesinlikle öneririm. Nitekim Instagram biraz daha uzmanlık ve profesyonellik gerektirmektedir.

4. Blog açarak satmak

Kendinize blog sitesi açarak da satış yapabilirsiniz. Fakat bu yöntem ile satış yapabilmek için bir webmaster ile çalışmanız gerekir.
Blog açarak satış yapmanın avantajları;
– İleride markalaşabilirsiniz.
– Google’da kıyafet araştıranlar sizi bulabilir.

Sonuç – Özet;

Sonuç olarak, 2. el kıyafet satmak istiyorum diyenler için özet geçecek olursam;
– İnternet üzerinden satış yapmak en iyi yöntemdir.
– İnternet üzerinden yapmanın dört farklı yöntemi vardır. Bu yöntemler arasında en iyisi ise ikinci el kıyafet satışı uygulamaları kullanarak satış yapmaktır.
– Eğer ikinci el değil, sıfırdan kıyafet satmayı amaçlıyorsanız şahıs şirketi kurmak şartı ile Instagram butiği açabilirsiniz.
İkinci el kıyafet satışı yapmak evden para kazanmanın yolları arasında oldukça iyi bir seçimdir.

“2. el kıyafet satmak istiyorum, ikinci el giysi satmak” üzerine bir yorum

  1. İkinci el kıyafet uygulamaları içinde en kullanışlı olanı bence; Tarz2. Çünkü diğer platformlarda kıyafet satışı yapmak gerçekten zor oluyor. Hem de daha güvenilir olduğunu söyleyebilirim.

    Cevapla

Yorum yapın